Meme Silikonu Nedir? Meme Silikonu Patlarmı?

Meme Silikonu veya mamoplastisi veya memenin büyüklüğünü, şeklini veya doluluğunu arttırmayı amaçlayan cerrahi bir prosedürdür.

Cerrah, göğüs kasları veya göğüs dokusu altında silikon, salin veya alternatif kompozit meme implantları yerleştirir. İmplantlar ortalama 7 ila 12 yıl sürer .Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği (ASPS), 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 279.143meme büyütme prosedürü olduğunu belirtmiştir .Bu, bir önceki yıla göre yüzde 2 daha düşük ancak 2000 yılında yüzde 31 daha yüksekti.

Meme Silikonu (İmplantları)Nedir

Meme Silikonu Nedir
Meme Silikonu Nedir

Göğüs implantı, memenin içine yerleştirilen, yeniden yapılandırılan veya memenin fiziksel şeklini yaratan bir medikal protezdir. Göğüs implantları silikon, salin veya başka bir bileşik içerebilir.

Üç ana meme implantı çeşidi vardır:

Tuzlu implantlar tuzlu su gibi steril bir salin solüsyonu ile doldurulur. Çözelti, bir elastomer silikon kabuk içinde tutulur. Bu implantlar farklı miktarlarda salin solüsyonu ile doldurulabilir. Bu, memenin hissini, sıkılığını ve şeklini etkiler.

Bir saline implantı sızarsa, çözelti doğal olarak vücut tarafından emilecek ve atılacaktır.

Silikon jel dolgulu implantlar , silikon jeli ile doldurulmuş silikon dış kabuktan oluşur . Silikon dolgulu bir implant sızıntı yaparsa, jel ya kabukta kalır ya da göğüs implant cebine kaçar. Sızan silikon dolgulu implant çökebilir veya çökmeyebilir.

Bu tip implantları seçen hastalar, salin solüsyon implantları ile karşılaştırıldığında doktorlarıyla daha düzenli kontroller yapmalıdır. Bir MR veya ultrason taraması implantların durumunu kontrol edebilirsiniz.

Alternatif kompozit implantlar polipropilen dizgi, soya yağı veya başka bir malzeme ile doldurulabilir.

Meme Silikonu Riskleri ve Komplikasyonları

Meme Silikonu Riskleri ve Komplikasyonları
Meme Silikonu Riskleri ve Komplikasyonları

Her cerrahi prosedürün riskleri vardır.

Meme rekonstrüksiyonu geçiren hastalar arasında silikon jel implantlı kadınların yüzde 46’sı ve salin implantlı hastaların yüzde 21’i 3 yıl içinde en az bir ek operasyon geçirdi.

Salin implantları olan kadınların yüzde sekseni ve silikon implantları olanların yüzde 25’i cihazları kaldırmak için ameliyat edildi.

Kozmetik meme büyütme oranına sahip olanların yaklaşık yüzde 50’si , örneğin ağrı, sertleşme, enfeksiyon ya da ek cerrahi ihtiyacı gibi bir tür komplikasyon yaşarlar.

Meme büyütme ile ilişkili risk ve komplikasyonların bazıları şunlardır:

Her ameliyatta olduğu gibi riskler vardır.

  • Ağrılı göğüsler
  • enfeksiyon
  • Memede, meme uçlarında veya her ikisinde hissi geçici olarak değişebilir
  • İmplantın kırılması veya sızması
  • Kanama
  • Sıvı birikimi

Kapsül kontraktürü, implantın çevresindeki alanın sertleşmesini ifade eder. İmplantın şeklini bozabilir ve ağrıya neden olabilir.

Yaralar kırmızı, kalın ve acı verici olabilir. Bazen daha fazla ameliyat gerektirirler.

Meme Büyütme Neden Tercih Edilmeli?

Meme Büyütme Neden Tercih Edilmeli
Meme Büyütme Neden Tercih Edilmeli

Meme büyütme işlemi şu şekilde yapılır:

  • Doğal olarak küçük göğüsleri büyüt
  • Hamilelik, kilo kaybı veya emzirmeden sonra meme büyüklüğünü ve şeklini geri yükleyin
  • Göğüsler asimetrik olduğunda simetriyi geri yükle
  • Ameliyattan sonra memeyi veya göğüsleri geri yükleyin

Plastik cerrahi rekonstrüktif cerrahi ve kozmetik cerrahi içerir.

Rekonstrüktif meme cerrahisi, meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak yapılabilir . Estetik amaçlı kozmetik meme ameliyatı yapılır. Meme büyütme normalde kozmetik ameliyattır.

2007 yılında, Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, kozmetik cerrahi ile meme genişlemesinin, kadınların benlik saygısı ve cinselliği hakkındaki duygularını artırdığı görülmüştür. Sonuçlar bildirildi Plastik Cerrahi Hemşirelik .

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.