Meme Biyopsisi Nedir? Meme Biyopsisinin Amacı Nedir? 2018

 • Göğüste bir büyümenin kanserli veya iyi huylu olup olmadığını belirlemek için genellikle bir göğüs biyopsisi prosedürü yapılır.
 • Bir erkekte veya kadında bir yumru veya başka bir meme kanseri belirtisi göğüs biyopsisini gerektirebilir.
 • Bir göğüs biyopsisi bir iğne ile veya cerrahi bir prosedürle yapılabilir.
 • Cerrahi olmayan biyopsiler daha az stresli olma eğilimindedir ve komplikasyon riskini en aza indirir.
 • Cerrahi olmayan biyopsiler kesin bir tanı koymada cerrahi biyopsiler kadar güvenilir değildir.
 • Göğüs biyopsisine görüntüleme ( X-ışınları , MRI veya ultrason gibi ) eşlik edebilir .

Meme biyopsisi nedir?

Meme biyopsisi nedir
Meme biyopsisi nedir

Göğüs biyopsisi, genellikle meme kanserinin varlığı nedeniyle memedeki şüpheli alanın bir kısmının veya tamamının çıkarıldığı ve muayene edildiği bir prosedürdür . Büyüme numunesi bir iğneden emilir veya cerrahi bir prosedür kullanılarak kesilir.

Bir patolog daha sonra kansersiz (benign) veya kanserli ( malign ) dokuları tanımlamak için mikroskop altında inceler ve değerlendirir .

Tanıdan önce ve sonra anormal bölgeye veya büyümeye işaret etmek için kullanılan kelimeler yumru, kitle, lezyon, kireçlenme ve tümörü içerebilir .

Mamografi , manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya ultrason gibi görüntüleme çalışmaları , görüntü kılavuzluğunda meme biyopsisi olarak bilinen prosedürü yönlendirmek için kullanılabilir. Bir stereotaktik meme biyopsisi, biyopsi cihazını meme anormalliği alanına yönlendirmeye yardımcı olmak için özel bir mamografi makinesi kullanır.

Aşağıdakiler farklı meme biyopsi prosedürleridir:

 • İnce iğne aspirasyonu (FNA): İnce bir iğne anormal bir bölgeden hücreleri emer; Bir doktor, kanser hücrelerinin var olup olmadığını görmek için hücreleri inceler .
 • İçi boş ya da nüve iğne biyopsisi: Bu daha kalın iğne, anormal alandaki küçük bir doku silindirini çıkarmak için kullanılır.
 • Vakumla çalışan bir cihazla biyopsi
 • Dokunun cerrahi eksizyonu: Bu, tüm anormal alanın kesildiği veya çıkarıldığı eksizyonel bir biyopsi veya patoloğun muayenesi için anormal alanın sadece bir bölümünü uzaklaştıran insizyonel bir biyopsi olabilir.
Meme kütlesinin yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak birkaç farklı tipte meme biyopsisi vardır.

   Vakum Destekli Meme Biyopsisi

Vakum destekli biyopsi yapmak için farklı sistemler farklı şirketler tarafından geliştirilmiştir, ancak hepsi kılavuzluk için radyoloji görüntüleme çalışmalarını kullanarak bir biyopsi probunun yerleştirilmesini içerir. Farklı açılardan (stereotaktik mamografi), ultrasonografi ve MRG’den alınan mamogramların hepsi vakum destekli göğüs biyopsisi ile örneklenecek anormal alanları tanımlamak için başarıyla kullanılmıştır. Biyopsi probu yerleştirildikten sonra, bir vakum, meme dokusunu, probun içindeki bir açıklıktan, cihazın örnekleme odasına çeker. Daha sonra enstrümandaki dönen bir kesme cihazı, biyopsi probu yoluyla bir doku toplama haznesine taşınan doku örneğini çıkarır.

Meme biyopsisinin amacı nedir?

Meme biyopsisi kireçlenme endişe verici bir anormallik veya alan olup olmadığını belirlemek için kullanılan kanser Eğer öyleyse, ve kanser , öyle ve nasıl bir tedavi planı geliştirmek için ne tür. Hiçbir zaman meme kanseri tespit edilirse, iyi huylu ya da zararsız yumru tanısı güven vericidir.

 Kanser için pozitif olan meme biyopsilerinin yüzdesi bireysel hastaneye veya kliniğe göre değişir, ancak genel olarak meme topaklarının sadece% 20’si kanserlidir. Meme biyopsilerinin çoğunluğu kanseri tespit etmez.

 

Hekim ve diğer sağlık uzmanlarının hangi özellikleri meme biyopsileri yapar?

Meme biyopsisi için bir kadının değerlendirilmesinde birçok doktor ve sağlık uzmanı görev alabilir.

 • Örneğin, bir fizik muayene sırasında meme anormallikleri aile hekimi, dahiliyeci, jinekolog veya hemşire uygulayıcısı tarafından fark edilebilir. Kadınların kendileri genellikle göğüslerindeki anormallikleri ilk tespit edenlerdir.
 • Radyologlar, mamogram gibi X-ışınlarını ve diğer görüntüleme çalışmalarını yorumlamada uzmanlardır. Radyologlar veya cerrahlar genellikle bu göğüs dokusu örneklerini elde etmek için prosedürü yerine getirirler.
 • Anestezi uzmanları (anestezi uygulama ve hastanın yaşamsal belirtilerini izleme konusunda uzmanlar) bazen bazı cerrahi prosedürler sırasında gereklidir.
 • Patologlar, numunelerde mikroskop altında inceleyen ve tanımlayan ve kanser olup olmadığını belirleyen doktor uzmanlarıdır.

Kim meme biyopsisi olmalı?

Kim meme biyopsisi olmalı
Kim meme biyopsisi olmalı

Şüpheli meme büyümesi olan kadın veya erkek, görüntüleme çalışmasında tespit edilen anormallik veya diğer meme kanseri semptomları biyopsi geçirmelidir. Tüm meme kanserlerinin yüzde doksan dokuzu kadınlarda görülür, ancak erkekler meme kanserine yakalanabilir.

Bu nedenle, erkekler göğüslerini topaklar veya diğer kanser semptomları için kadın olarak düzenli olarak incelemelidir .

( Artan meme gelişimi ile ilişkili olan Klinefelter sendromu genetik bozukluğu olan erkekler , yaklaşık olarak kadınlarda meme kanseri geliştirme riskiyle aynıdır.)

Meme biyopsisi hangi ortamda yapılır?

Göğüs biyopsileri doktorun ofisinde, bir ayakta tedavi merkezinde veya hastane ameliyathanesinde yapılır. Bu ayar, büyümenin büyüklüğü ve lokasyonuna, hastanın genel sağlığına ve gerçekleştirilen biyopsi tipine bağlıdır.

Doktorlar, kısa sürede ciddi komplikasyon riski taşıyan biyopsileri uygulayabildiğinden, temel sağlık problemi yakın izlemeyi gerektirmedikçe, hasta genellikle bir gece hastanede kalmaya gerek duymaz. 

Stereotaktik bir göğüs biyopsisi, biyopsi yerini yönlendirmek için mamografi görüntüleri kullanır. Meme biyopsisi prosedürünü yönlendirmek için ultrason veya MRG görüntüleme de kullanılabilir.

 

İyi huylu bir sonuç ne gösterebilir?

Göğüste en sık görülen benign büyümeler arasında kistler (sıvı veya yarı katı madde ile dolu keseler), intraductal papillomlar ( doku yüzeyinin üzerine çıkabilen küçük siğil benzeri büyümeler) ve yağ nekrozu tarafından oluşturulan topaklar (sıklıkla doku ölümü) Göğüs travması sonucu ). Fibroadenom en sık görülen benign (kanserli olmayan) meme tümörü tipidir ve genç kadınlarda bulunur.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.