Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Katarakt, gözün arkasındaki doğal lensin bir bulanıklaşmasıdır.

Katarakt, 40 yaşın üzerindeki kişilerde görme kaybının en yaygın nedenidir ve dünyada körlüğün başlıca nedenidir. Aslında, dünya çapında katarakt vakaları glokom, makula dejenerasyonu ve diyabetik retinopati kombine, körlük Amerika (pba) önlemek göre vardır.

PBA’ya göre; günümüzde katarakt, 40 yaş ve üzeri 22 milyondan fazla amerikalıyı etkiliyor. Ve ABD nüfus yaş olarak, 30 milyondan fazla Amerikalı 2020 yılına kadar katarakt olması bekleniyor.

Katarakt tipleri arasında:

  • Subcapsular katarakt lensin arkasında oluşur. Diyabetli veya yüksek dozda steroid kullanan kişilerde, katarakt gelişme riski daha yüksektir.
  • Nükleer katarakt lensler merkezi bölgede (çekirdek) derin oluşturur. Nükleer katarakt genellikle yaşlanma ile ilişkilidir.
  • Kortikal katarakt lens çevresi başlayan beyaz, kama gibi opakities ile karakterize ve bir konuştu gibi moda Merkez için kendi yolunu çalışır. Katarakt bu tip merkezi çekirdeği çevreleyen merceğin bir parçası olan lens korteks oluşur.

Katarakt Belirtileri ve Belirtileri

Katarakt etkisiz başlar ve ilk önce görüşünüzde çok etkisi olmaz. Görüntünün biraz bulanıklaştığını, bulutlu bir cam parçasının içine baktığını ya da izlenimci bir tabloyu seyrettiğini fark edebilirsiniz.

Aynı manzara normal olarak gören birisine nasıl bakar. Bulanık görüş, kataraktınızın olduğu anlamına gelebilir.
Bir katarakt güneşten ışık tutabilir veya bir lamba çok parlak veya ışıltılı görünebilir.

Ya da gece araç kullandığınızda, gelen farların öncekinden daha fazla parıltıya neden olduğunu fark edebilirsiniz. Renkler bir zamanlar olduğu kadar parlak görünmeyebilir.

Sahip olduğunuz katarakt türü, tam olarak hangi semptomlara maruz kaldığınızı ve ne zaman ortaya çıkacağını etkileyecektir. Bir nükleer katarakt ilk ortaya çıktığında, yakın görüşünüzde “ikinci görüş” olarak adlandırılan geçici bir iyileşme sağlayabilir.

Ne yazık ki, geliştirilmiş vizyon kısa ömürlüdür ve katarakt kötüleştikçe kaybolacaktır. Diğer yandan, subkapsüler katarakt gelişene kadar herhangi bir semptom göstermeyebilir.

Kataraktınızın olduğunu düşünüyorsanız, doktora görünün.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.