Grip Nedir? Grip Nasıl Yayılır?

Grip, burun, boğaz ve bazen akciğerleri etkileyen grip virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

Hafif ila şiddetli hastalıklara neden olabilir ve bazen ölümle sonuçlanabilir.

Gripten korunmanın yolu her yıl grip aşısı yaptırmaktır.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip, hafiften şiddetliye kadar hastalıklara neden olabilir ve bazen ölüme yol açabilir.

Grip, soğuk algınlığından farklıdır. Grip genellikle aniden gelir. Grip olan kişiler bu semptomların bir kısmını veya tamamını hissederler:

>ateş veya ateşli titreme hissi

>öksürük

>boğaz ağrısı

>burun akıntısı veya tıkalı burun

>kas veya vücut ağrıları

>baş ağrısı

>yorgunluk (yorgunluk)

Bazı kişilerde kusma ve ishal olabilir, ancak bu çocuklarda yetişkinlere göre daha yaygındır.

Grip Nasıl Yayılır?

Uzmanların çoğu, grip virüslerinin esas olarak grip olan insanlar öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda oluşan küçük damlacıklar yoluyla yayıldığına inanmaktadır.

Grip damlacıkları yakınlardaki insanların ağızlarına veya burunlarına düşebilir.

Daha az sıklıkla, bir kişi, üzerinde grip virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve ardından kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak grip olabilir.

Her Yıl Kaç Kişi Gripten Hastalanır?

Gripten hasta olan ülke nüfusunun yüzdesine iki farklı yöntemle bakılır ve bulguları karşılaştırılır.

Her iki yöntem de benzer bulgulara sahipti, bu da ülkenin nüfusunun ortalama%8’inin her mevsim gripten hastalandığını ve mevsime bağlı olarak %3 ile %11 arasında değiştiğini gösteriyor.

Grip ile Enfekte Olma Olasılığı En Yüksek Kimdir?

Aynı çocukların gripten hastalanma olasılığının en yüksek olduğu ve 65 yaş ve üstü kişilerin gripten hasta olma olasılığının en düşük olduğu bulunmuştur.

Yaş grubuna göre medyan insidans değerleri (veya atak oranı) 0-17 yaş arası çocuklar için%9,3, 18-64 yaş arası yetişkinler için%8,8 ve 65 yaş ve üstü yetişkinler için%3,9 idi.

18 yaşından küçük çocukların, 65 yaş ve üstü yetişkinlere göre semptomatik grip enfeksiyonu geliştirme olasılığının iki katından fazla olduğu anlamına gelir.

Mevsimsel Grip İnsidansı Nasıl Tahmin Edilir?

İnfluenza virüsü enfeksiyonu o kadar yaygındır ki, her mevsim enfekte olan kişi sayısı yalnızca tahmin edilebilir.

İstatistiksel tahminler, belirli bir grip sezonu için grip enfeksiyonu sayısının bir tahminini üretmek üzere ayarlanmıştır.

Enfeksiyon sayısına ilişkin tahminler daha sonra, grip mevsimsel insidansını tahmin etmek için nüfus sayımına bölünür.

Mevsimsel İnfluenza İnsidansı, Grip Mevsiminin Şiddetine Göre Değişir Mi?

Evet. Gripten hastalanan kişilerin oranı değişmektedir. %3 ila %11’inin enfekte olduğunu ve her yıl grip semptomları geliştirdiğini buldu.

%3 tahmini, düşük şiddette olarak sınıflandırılan H1N1 ağırlıklı sezon olan 2011-2012 sezonuna aittir.

İki mevsim boyunca tahmini grip hastalığı insidansı %11 civarındaydı; 2012-2013, orta şiddette olarak sınıflandırılan H3N2 ağırlıklı bir sezon, 2014-2015 ise yüksek şiddette olarak sınıflandırılan H3N2 ağırlıklı bir sezon oldu.

Grip Bulaşıcılık Dönemi

Hasta olduğunuzu bilmeden önce veya hastayken başka birine grip bulaştırabilirsiniz.

  • Grip hastaları, hastalıklarının başlamasından sonraki ilk 3-4 gün içinde en bulaşıcıdır.
  • Aksi takdirde sağlıklı olan bazı yetişkinler, semptomların gelişmesinden 1 gün önce başlayarak ve hastalandıktan 5 ila 7 gün sonrasına  kadar  başkalarına bulaşabilir  .
  • Bazı insanlar, özellikle küçük çocuklar ve zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler, başkalarına daha uzun süre bulaşabilir.

Grip Teşhisi Nasıl Konulur?

Doktorunuz fiziksel bir muayene yapacak, grip belirtilerini ve semptomlarını arayacak ve muhtemelen grip virüslerini saptayan bir  grip testi isteyecektir.

Gribin yaygın olduğu dönemlerde, grip testi yaptırmanıza gerek olmayabilir. Doktorunuz, belirti ve semptomlarınıza göre sizi teşhis edebilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz grip testi yaptırmanızı önerebilir. İnfluenzayı teşhis etmek için çeşitli testler kullanabilir.

Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi, birçok hastane ve laboratuvarda daha yaygın hale geliyor. Bu test doktorunuzun ofisinde veya hastanedeyken yapılabilir.

PCR testi diğer testlerden daha hassastır ve gribi belirleyebilir.

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle, gribi tedavi etmek için dinlenmekten ve bol miktarda sıvıdan başka bir şeye ihtiyacınız olmaz.

Ancak şiddetli bir enfeksiyonunuz varsa veya komplikasyon riski daha yüksekse, doktorunuz gribi tedavi etmek için bir antiviral ilaç yazabilir.

İlaçlar hastalığınızı bir gün kadar kısaltabilir ve ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Antiviral ilaçların yan etkileri mide bulantısı ve kusmayı içerebilir. İlaç yemekle birlikte alınırsa bu yan etkiler azalabilir.

Dolaşımdaki gribin çoğu, artık önerilmeyen eski antiviral ilaçlar olan amantadine ve rimantadine (Flumadine) dirençli hale gelmiştir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.