ERCP Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • ERCP, karaciğer , safra kanalları ve pankreas hastalıklarını incelemek için tasarlanmış bir tanı prosedürüdür .
  • ERCP genellikle en iyi genel anestezi altında yapılır. IV sedasyon kullanılarak yapılabilir.
  • Düşük bir komplikasyon insidansı vardır.
  • ERCP, abdominal ultrason , BT taraması veya MRG gibi diğer tanısal muayenelerle elde edilemeyen önemli bilgiler sağlayabilir .
  • Sıklıkla, safra kanallarındaki taşları çıkarmak veya safra kanallarının tıkanmasını azaltmak için ERCP sırasında terapötik önlemler uygulanabilir.

ERCP Nedir?

ERCP Nedir

Prosedür, bir kalemin çapı hakkında uzun, esnek bir görüntüleme cihazı (bir duodenoskop) kullanılarak gerçekleştirilir. Duodenoskop, mide ve duodenumun birçok bükümü etrafında yönlendirilebilir ve hareket ettirilebilir. Modern duodenoskop , endoskopun ucuna ışığı iletmek için ince bir fiber optik demeti ve dijital video görüntülerini bir TV ekranına iletmek için endoskopun ucunda bir çip ile ince bir tel kullanır.

Duodenoskop ağızdan, boğazın arkasından, yiyecek borusundan ( yemek borusu ), mideden ve duodenuma doğru sokulur. Vater’ın papillası belirlendiğinde, küçük bir plastikKateter (kanül), endoskopun açık bir kanalından papillanın açıklığına ve safra kanallarına ve / veya pankreas kanalına geçirilir.

Kontrast madde (boya) daha sonra enjekte edilir ve X-ışınları safra kanalları ve pankreas kanalından alınır.

Endoskoptaki diğer bir açık kanal, biyopsilerin yapılması, plastik veya metal stentlerin veya tüplerin, kanser veya skarlaşmanın yol açtığı safra kanallarının veya pankreatik kanalın tıkanıklıklarını gidermek için yerleştirilmesi ve kesiklerin uygulanması için diğer aletlerin geçmesini de sağlar . elektrokoter kullanarak (elektrikli ısı).

Karaciğer sağ diyaframın altında bulunan büyük bir katı organdır . Karaciğer safra kesesinde depolanan safra üretir (karaciğerin altında bulunan küçük bir kese). Yemeklerden sonra safra kesesi, safra kesesini kist kanalı boyunca, safra kanallarına, Vater’ın papillalarına ve sindirime yardımcı olmak için bağırsak içine bırakır ve boşaltır . Pankreas midenin arkasında bulunur. Pankreatik kanaldan akan, genellikle papilla içindeki safra kanalını birleştiren sindirim suyu üretir ve daha sonra bağırsakya girer.

ERCP ile ilgili önemli bir prosedür, endoskopik ultrasonografidir ; bu, kameraya ek olarak, ultrasonik olarak safra kanallarını, safra kesesini, pankreas kanalını ve pankreası incelemek için ucunda bir ultrason probuna sahip olan benzer bir endoskop kullanır. 

Pankreasın ultrasonografik olarak yönlendirilmiş iğne biyopsileri, endoskoptaki bir kanaldan alınabilir.

ERCP ile ilgili ikinci, daha yeni bir prosedür, bir duodenoskopun çalışma kanalından geçirilen ve doğrudan safra ve pankreatik kanallara yerleştirilebilen minyatür endoskopların (Spyglass) kullanılmasıdır. Kanalların içi görselleştirilebilir ve yönlendirilmiş biyopsiler (Spybite) alınabilir. Diğer terapötik müdahaleler de mümkündür.

ERCP Prosedürü Sırasında ve Sonrasında Neler Olabilir?

ERCP Prosedürü Sırasında ve Sonrasında Neler Olabilir

IV sedasyon ile yapılırsa, hastaya rahatlama ve uyuklamaya neden olmak için damardan ilaç verilir. Gag refleksini azaltmak için hastaya bazı lokal anestezi verilecektir. Bazı doktorlar lokal anestezi kullanmazlar ve hastalara sedasyon için daha fazla intravenöz ilaç vermeyi tercih ederler.

Bu , Xylocain’e karşı alerjisi olan veya lokal anestezinin acı tadı ve boğazdaki hissizlik hissini tolere edemeyen hastalar için de geçerlidir . Hasta, X-ışını tablosunun sol tarafında uzanırken, intravenöz ilaç verilir ve daha sonra alet duodenuma yavaşça ağızdan sokulur. Alet, hava borusu değil, gıda borusu boyunca ilerler.

Nefes almayı engellemezve gagging genellikle ilaç tarafından önlenir veya azalır. Genel anestezi kullanıyorsanız, yukarıdaki prosedür geçerli değildir.

Hasta yarı bilinçli bir durumda olduğunda, hala X-ışını tablosundaki vücut pozisyonu değiştirmek gibi talimatları takip edebilir. Enstrüman mideye ilerledikten sonra, boğazda yabancı cisim hissi dışında minimal rahatsızlık söz konusudur. Prosedür, hekimin becerisine, neyin başarılması gerektiğine ve o bölgedeki anatomi veya anormalliklere bağlı olarak on beş dakikadan bir saate kadar sürebilir. ERCP ayrıca hafif genel anestezi altında da yapılabilir.

İşlemden sonra hastalar, ilaçların etkilerinin çoğunun yıpranmasına kadar iyileşme bölgesinde gözlenmelidir. Bu genellikle bir ila iki saat sürer.

Hasta ilaçlar veya prosedürden şişmiş veya hafifçe midesi bulanabilir. Çok nadiren bir hasta kusma deneyimlemekte ve rektumdan bir miktar gaz akıtmak veya geçmek olabilir .

Taburcu edildikten sonra hasta bir refakatçi tarafından eve götürülmeli ve günün geri kalanı boyunca evde kalması tavsiye edilir.

Hasta, ertesi gün olağan aktiviteye devam edebilir. Her ne kadar hekim bulguları prosedürden sonra hastaya veya refakatçiye açıklasa da, hastanın muayene sonuçlarını anladığından emin olmak için prosedürden sonra hekime başvurmak gerekir.

ERCP'nin Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer, safra yolları, safra kesesi, pankreas ve Vater papilla sayısız hastalığa karışabilir ve bu sayısız semptomlara neden olabilir. ERCP aşağıdaki koşulların teşhis ve tedavisinde kullanılır:

  • Safra kanalının blokajı safra taşları , kanser komşu organ veya tümörlerden, striktür (skar) ya da sıkıştırma
  • Safra kanalının tıkanmasına bağlı sarılık (cildin sarı rengi), aynı zamanda idrar ve açık renkli dışkının koyulaşmasına da neden olur.
  • MRCP / MRI, BT gibi diğer testlerle teşhis edilemeyen persistan veya tekrarlayan üst karın ağrısı
  • Pankreas veya safra kanalı kanseri tanısını doğrulamak, böylece ameliyat veya diğer tedavi hastalığa göre ayarlanabilir
  • Vater’ın Papilla’sı içindeki Oddi Sphincter’ın, safra ve pankreatik meyve suyunun akışını kontrol ettiği şüphesi varsa, normal olarak çalışmaz.

ERCP prosedürünün yan etkileri ve riskleri nelerdir?

ERCP prosedürünün yan etkileri ve riskleri nelerdir

ERCP, çok fazla deneyim ve beceri gerektiren çok özel bir prosedürdür. Prosedür oldukça güvenlidir ve deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde çok düşük riskle ilişkilidir.

Bu prosedürün uygulanmasında başarı oranı, hekimin deneyimine bağlı olarak% 70 ila% 95 arasında değişmektedir.

Komplikasyonlar, hekimin ve altta yatan bozukluğun becerisine bağlı olarak yaklaşık yüzde beş oranında oluşabilir. En sık görülen komplikasyon pankreatittirBoyadan pankreastan kaynaklanan tahrişten dolayı resim çekmek için kullanılan ve çok deneyimli hekimlerle bile ortaya çıkabilir.

Bu “enjeksiyon” pankreatit genellikle bir ila iki gün boyunca hastanede tedavi edilir. Bir başka olası komplikasyon ise enfeksiyondur. Bağırsak perforasyonu, ilaç reaksiyonları, kanama, depresif solunum gibi diğer ciddi riskler . Düzensiz kalp atışı veya kalp krizi son derece nadirdir ve çoğunlukla sedasyona bağlıdır. Komplikasyon durumunda, hastaların genellikle hastaneye yatırılması gerekir, ancak nadiren ameliyat gereklidir.

Özet olarak, ERCP, IV sedasyon veya genel anestezi altında sedasyon yapılan hasta ile yapılan, düz, ancak beceri gerektiren bir ayaktan muayenedir. Prosedür, spesifik tedavinin uyarlanabildiği önemli bilgiler sağlar. Bazı durumlarda, duodenoskop ile aynı anda terapi yapılabilir, böylece geleneksel açık cerrahi önlenebilir. Endoskopik ultrasonografi ile kombine ERCP, günümüzde safra kanallarındaki safra taşlarını tanımlamak ve çıkarmak için çoğu hastada tercih edilen tanı ve tedavi prosedürüdür.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.