Duygular Tümör Büyümesini Nasıl Etkileyebilir? 2018

Beynin, kanserin tümörlerine karşı bağışıklık yanıtını arttırmak için “söylemesi” mümkün mü? Araştırmacılar cevabın “evet” olduğuna ve beynin ödül sisteminin faaliyetini manipüle ederek yapılabileceğine inanıyorlar.

Araştırmacılar duygularımız ile bağışıklık sistemlerimiz arasındaki bağlantıyı araştırıyorlar. Bulguları kanser hasta bakımını değiştirebilir mi?

Prof. Asya Rolls, “ Kişinin duygusal durumu ve kanser arasındaki ilişki geçmişte gösterilmişti, ama esas olarak stres ve depresyon gibi olumsuz duygularla ve beyin içindeki eylem mekanizmasının fizyolojik bir haritasını içermiyordu” diyor.

Rolls, Haifa’daki Technion-Israel Teknoloji Enstitüsü’nde Rappaport Tıp Fakültesine dayanıyor.

O ve meslektaşları, beynin işlediği gibi duyguların, bir şekilde, kanserli tümörlerin vücudun içine girdiğinde alabileceği dönüşü etkileyebileceği düşüncesiyle şaşırmıştı.

Stres, anksiyete ve depresyonun bedenin hastalıkla savaşma kabiliyeti üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini düşünmek sezgidir. Fakat olumlu duygular ya da bu duyguların simülasyonu, bağışıklık yanıtını güçlendirebilir mi?

“Birkaç araştırmacı” diyor Profesör Rolls, “California’daki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. David Spiegel dahil, hastanın duygusal durumunda iyileşmenin hastalığın seyrini etkileyebileceğini göstermiştir.” Ama aynı zamanda “bunun nasıl olduğu belli değildi” diye ekliyor.

Bu nedenle, Rolls ve ekip, bu mekanizmaları araştırmak ve beyindeki duyguların bağışıklık sisteminin kansere nasıl tepki vereceğini nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir çalışma yürütmeye karar verdi.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir makalede , araştırmacılar son çalışmalarında bulduğu şeyi rapor ediyor.

Prof. Rolls, “Şimdi bu etkinin en azından bir kısmını açıklayabilecek bir fizyolojik model sunuyoruz” diyor.

Karmaşık Bir İletişim Sistemi

Karmaşık Bir İletişim Sistemi
Karmaşık Bir İletişim Sistemi

Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı tepkisini arttırmayı amaçlayan immünoterapi , son birkaç yıldır kanser araştırmalarına zemin hazırlıyor.

“Ancak, Prof. Rolls devam ediyor,” bağışıklık hücrelerinin kanserli süreçlere katılımı iki kenarlı bir kılıçtır, çünkü bu hücrelerdeki bazı bileşenler de tümör büyümesini desteklemektedir . ”

“Bunu, bağışıklık yanıtını engelleyerek ve büyümeye faydalı bir ortam yaratarak yapıyorlar” diye açıklıyor.

Ancak, araştırmacılar yeni yayınlanmış makalede açıkladıkları gibi, mevcut çalışmalar beynin ödül sistemindeki aktivitenin bağışıklık sisteminin işlevini düzenlemeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Bu kavramlara dayanarak, Prof. Rolls ve meslektaşları ile melanoma (fare modellerinde beynin ödül sistemini manipüle denedi olduğu bir klinik öncesi çalışma yürüttüler deri kanseri ) ve akciğer kanseri .

Spesifik olarak, ödül sisteminin kilit bölgesi olan beynin ventral tegmental alanında (VTA) bulunan dopamin salgılayan nöronlarda “hedef aldılar”. VTA, diğer şeylerin yanı sıra duyguların işlenmesiyle görevli bir beyin yapısı olan limbik sistemle iletişim kurar.

Ve bu, ekibin bulduğu gibi, sempatik sinir sistemi ile , merkezi sinir sisteminde kısmen bulunan nöronlar ve sinir ağıyla ve kısmen de dövüş ya da uçuş cevabını düzenlediği bilinen periferal sinir sistemi ile etkileşir .

Bu etkileşim, daha sonra, bağışıklık sistemine uzanıyor gibi görünüyordu. “VTA’yı yapay olarak aktive ederek” diye açıklıyor Prof. Rolls, “sinir sistemini ve dolayısıyla bağışıklık sistemini etkileyebiliriz”.

Kanser Tümürleri Küçültülebilirmi?

Kanser Tümürleri Küçültülebilirmi
Kanser Tümürleri Küçültülebilirmi

Dahası, araştırmacılar, bağışıklık sistemi bu şekilde aktive edildikten sonra, maruz kaldığı yabancı maddelerin daha esnek bir “hafızası” yarattığını ve bunun da bu patojenlere daha verimli yanıt verebildiğini açıklamaktadır.

Bu etkileri fare melanomu ve akciğer kanseri modellerinde test ettiğinde , ekip VTA’yı uyararak, bağışıklık sisteminin tümörlere daha etkili yanıt verdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, “14 günlük tekrarlanan VTA aktivasyonundan sonra,” tümör büyüklüğünün ortalama yüzde 46.5 oranında azaldığını, tümör ağırlığının ise ortalama yüzde 52.4 oranında azaldığını gördüler.

Bu çalışma klinik öncesi olsa da ve fare modellerini kullanarak iki tip kanserde VTA stimülasyonunun etkilerine bakmış olsalar da, araştırmacılar bulgularının sağlık çalışanlarının zihinsel durum ve duygusal esenlik rolünü nasıl etkilediğini etkileyebileceğine inanıyorlar. Kanser gibi hastalıkların gelişmesinde ve tedavisinde.

“Beyin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinin anlaşılması”, yazar ortak yazar Prof. Fahed Hakim, “Kanserle mücadele yeteneği, bu mekanizmayı tıbbi tedavilerde kullanmamızı sağlayacak.”

Farklı insanlar farklı tepki gösterirler ve bu mekanizmaların tam anlamıyla kavranması durumunda iyileşme için bu muazzam potansiyelden yararlanabileceğiz.”

Fahed Hakim

Rolls ve meslektaşları, duygusal durumların ve beynin ödül sisteminin bir süredir bağışıklık yanıtlarının modülasyonundaki rolünü araştırıyorlar.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.