Bebeğinizin Cildini Sağlıklı Tutmak için Basit İpuçları Nelerdir?

Döküntüleri, Darbeleri ve Noktaları Önleyin

Bebekler yaşamın ilk birkaç ayında çok sayıda cilt durumu geliştirir. Bunlar beşik başlığı, bebek bezi isilik, toksik eritem, milia, çocuk aknesi ve diğerleri içerir.

Bazılarına normal hormonal değişiklikler veya olgunlaşmamış gözenekler neden olurken, bazıları ise enflamasyon veya nadiren enfeksiyondan kaynaklanır.

Yeni doğanlar kolayca döküntüleri alır

Yeni doğanların döküntülerinin çoğu “normal” olduğundan, genellikle sabır dışında herhangi bir tedavi gerekli değildir. Kızarıklık söz konusu olduğunda ne yapılması gerektiği ve bazı ek tedavi gerektiren doktorlara danışmak önemlidir.

Bebek bezi döküntüsü nasıl önlenir ?

bebek
bebek

Çocuk bezi döküntüsü genellikle idrar, dışkı ve deterjanla temastan kaynaklanan deride tahrişten kaynaklanır. Bazen maya enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar veya hatta bebek bezi materyallerine karşı alerjiye bağlı olabilir. Genel olarak, çoğu çocuk bezi döküntüleri, ıslak veya kirli olduklarında ve bebek bezi alanının değişiklikler arasında kurumasına izin vererek, çocuk bezlerini değiştirerek önlenebilir.

Topikal bariyer krem ​​veya çinko oksit veya A & D merhem gibi merhemlerin kullanılması yardımcı olabilir.

Bebek Akne

bebek akne
bebek akne

Akne neonatorum da neonatal veya bebek akne denir maternal hormonlar neden olur. Aynı hormonlar (östrojenler) ergenlerde akneye neden olurlar. Büyük fark, bunun birkaç hafta içinde kendi kendine çözülmesi ve herhangi bir tedaviye gerek olmamasıdır.

Doğum lekeleri

DOĞUM-LEKELERİ
DOĞUM-LEKELERİ

Doğum lekeleri tüm bebeklerin% 5-% 10’unda bulunabilir. Bunların çoğu yaygın nevüslerdir (cilt renginin değiştiği alanlar) ve daha fazla değerlendirmeye gerek yoktur. Doğum lekeleri genellikle üç gruba ayrılır: pigmentli, vasküler ve anatomik. Bazı doğum lekeleri zamanla gelişir ve bazıları doğumda bulunur.

Her zaman bir pediyatristle doğum lekeleriyle ilgili endişeleriniz hakkında konuşun.

Egzama veya Atopik Dermatit

Egzema
Egzema

Atopik dermatit olarak da bilinen ekzema, spesifik bir maruziyet veya alerjiye tepki olarak ortaya çıkan kaşıntılı (kaşıntılı) bir döküntüdür.

 Genellikle 3 aylıktan büyük çocuklarda görülür ve en yaygın olarak kafa derisi, yüz, gövde, ekstremiteler (dirsekler ve dizler) ve hatta bebek bezi alanında görülür.

Tedavi tetiğin önlenmesi ve ardından cildin “iyileşmesini” sağlamaya odaklanır. Bu, nemlendiriciler ve hatta topikal steroidler içerebilir.

Yenidoğan Kuru Cilt

kuru cilt
kuru cilt

Yenidoğanlar, doğumdan sonraki ilk dönemde genellikle çok kuru peeling cildine sahiptir. Bu, bebeğin birkaç ay boyunca sıvı bir ortamda var olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır ve doğumdan sonra cilt hücreleri yenilenmeye başlamaktadır, bu da eski cilt hücrelerinin soyulmasına neden olmaktadır.

 Bunun kendi başına çözüleceğinden hiçbir şey yapmaya gerek yoktur.

Dikenli Isı Cilt Tahrişi

Dikenli Isı Cilt Tahrişi
Dikenli Isı Cilt Tahrişi

Dikenli ısı da miliaria rubra olarak bilinir. Ter bezi fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır. Kızarıklık, boyunda, çocuk bezi bölgesinde, koltuk altlarında ve terlemenin artmasına eğilimli olabilecek herhangi bir ciltte görülür.

Kızarıklık da kaşınabilir. Bebeği serin tutun (yazın ve kışın) ve muhtemelen bebeğin bu reaksiyondan kaçınması muhtemeldir.

Çoğu durumda, dikenli ısı birkaç gün içinde düzelir, ancak devam ederse diğer seçenekler hakkında bir pediyatristle konuşur.

Beyaz Darbelere (Milia)

Beyaz Darbelere (Milia)
Beyaz Darbelere (Milia)

Milia yenidoğanın% 50’sinde görülür. Bunlar küçük beyaz papüller olarak görünürler ve kötü işleyen yenidoğan derisinden kaynaklanırlar. Milia genellikle alın, yanaklar, burun ve çene üzerinde görülür, ancak başka yerlerde görülebilir. Onları bir ay içinde hiçbir tedavi görmeden ortadan kaybolacağı için yalnız bırakın.

Bebek Maya Enfeksiyonları

Bebek Maya Enfeksiyonları
Bebek Maya Enfeksiyonları

Oral pamukçuk, ağızdaki maya enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Dil ve diş etlerinde görülür ve beyaz plaklar ile parlak kırmızıdır (kurutulmuş süt sarısı gibi görünür).

Bebeklik döneminde sık görülen bir enfeksiyondur ve kötü oral hijyen, antibiyotik kullanımı veya diğer bağışıklık sorunları ile ortaya çıkabilir

. Bebeklerde, çoğu zaman ya antibiyotik kullanımı ya da ağız hijyeni ile ilişkilidir. Doktor nystatin (Mycostatin, Nilstat, Nystex) gibi bir antifungal ilaç reçete gerekebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.