Bağırsak Kanseri Düşük Kalorili Alkolsüz İçecekler Rekürrensi Azaltabilir mi? 2018

Diyet kolaları gibi yapay olarak tatlandırılan meşrubatların tüketilmesi, evre 3 kolorektal kanserli hastalarda belirgin bir şekilde daha düşük kanser dönüşü veya ölüm riskine neden olabilir.
Yapay olarak tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin içilmesi kanser nüks riskini azaltabilir.

Ayrıca, etkinin yaklaşık yarısının, şekerle tatlandırılmış olanları yer değiştiren yapay olarak tatlandırılmış seçeneklerden kaynaklanması muhtemeldir.

Bunlar, PLOS ONE dergisinde yayınlanmış olan, yapay olarak tatlandırılan alkolsüz içecekler ve gelişmiş bağırsak kanseri arasındaki az anlaşılmış ilişkiyi araştıran bir çalışmanınsonuçlarıydı .

New Haven, Yale Üniversitesi’nde Yale Kanser Merkezi Direktörü Prof. Charles S. Fuchs, “açık bir şekilde gösterir” ifadesi, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin “kanser nüksü ve ölümden kaçınmasına yardım eden hastalarda“ ileri kolon kanseri için tedavi edilmiştir. “

Yine de, o, bu içeceklerin “kontrol edilmiş bir itibara sahip” olduğu ve bu durumu destekleyecek belgelenmiş kanıtların bulunmamasına rağmen “sağlık riskleri” taşıdığı düşünülüyor.

O ve meslektaşları bulgularının daha ileri çalışmalar ile teyit edilmesi gerektiğini ileri sürüyor.

Bağırsak Kanseri ve İlerlemesi

Bağırsak kanseri ve ilerlemesi
Bağırsak kanseri ve ilerlemesi

Bağırsak kanseri – aksi halde kolorektal veya kolon kanseri olarak bilinir- bağırsakların büyük bağırsak veya kolon ve rektumu içeren, bağırsağı anüse birleştiren bölüm olan bu bölümden başlar.

Hastalık genellikle pek çok polip kanserli olmasa da, bağırsak iç astarında polipler olarak adlandırılan küçük büyüme olarak başlar. Yine de, her durumda, tarama sırasında genellikle kaldırılırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen kanserler arasında, bağırsak kanseri en yaygın üçüncü ve ikinci en büyük katildir.

ABD için en son resmi istatistikler , 2015 yılında 38 yeni yeni bağırsak kanseri vakası ve her 100.000 kişi için 14 ölüm olduğunu göstermektedir.

Bağırsak kanseri ilerledikçe, birincil tümör kan veya lenf sistemi veya her ikisi yoluyla büyür ve yayılır. Sonunda, ayrılıkçı hücreler vücudun diğer bölgelerinde ikincil tümörlere yol açar. Bu süreç metastaz olarak adlandırılır.

İlk tanıdan sonra, daha ileri testler belirlemek için yapılır ne kadar ileri kanser olduğunu.

 En ileri evre (evre 4), karaciğer, akciğer ve yumurtalıklar gibi vücudun diğer bölgelerine yayıldığı zamandır. Evre 3 bağırsak kanseri daha az ilerlemiştir, yani uzak organlara ulaşmadığı, ancak yakındakilere ulaşmış olabileceği anlamına gelir.

Bu İçecekler Hakkında Çoz Az Bilgi Bilinmektedir

Bu İçecekler Hakkında Çoz Az Bilgi Bilinmektedir
Bu İçecekler Hakkında Çoz Az Bilgi Bilinmektedir

Araştırmacı yazarlar, “artan bir literatür kütlesinin” kolon kanserinde nüks ve ölüm ile “aşırı enerji dengesi durumları” arasında bağlantı kurduğunu belirtmektedir. Bu durumlar tipik olarak diyabet , yükseltilmiş “glisemik yük” ve daha fazla şekerle tatlandırılmış içecek tüketimi gibi faktörlerle işaretlenir .

Ancak, henüz hiç kimsenin yapay olarak tatlandırılan meşrubat tüketip tüketmediğini araştıramayacağının “kolon kanseri nüksü ve sağkalımı” etkileyebileceğini belirtiyorlar.

Çalışmaları için evre 3 kolorektal kanser tanısı alan 1.018 hastadan toplanan verileri analiz ettiler. Hepsi bir “adjuvan kemoterapi ” denemesinde yer almışlardı, bu sırada tedavi sırasında ve sonrasında diyetleriyle ilgili anketleri doldurmuşlardı.

Ekip, kafeinli ve kafeinsiz kolalar ve diyet zencefilli gazoz ve kanser nüksü ve ölümü gibi yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketimi arasındaki bağlantıların gücünü ölçmek için istatistiksel araçlar kullanmıştır .

 Veriler ilk anketi takip eden medyan takip süresi 7.3 yıl idi. Bu süre zarfında 348 hasta ya “yeni primer tümörler” ya da kolon kanserinin nüksetmesini yaşadı. Bunlardan 265’i takip sırasında öldü.

Analiz, “büyük oranda uzak durmuş” olanlarla karşılaştırıldığında, günde en az bir kez 12 onsluk yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin porsiyonunu tüketen kolon kanseri hastalarının, takip sırasında nüks veya ölme olasılığının yaklaşık% 50 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Diğer analizler, normal şekerli bir şekerli içeceğin bir porsiyonunun yapay olarak tatlandırılmış bir ile değiştirilmesinin, rekürrens ve ölüm riskindeki azalmanın yaklaşık yarısından sorumlu olduğunu göstermiştir.

Yararlı Tüketim Doğrultusunda Neler Olur?

Yararlı Tüketim Doğrultusunda Neler Olur
Yararlı Tüketim Doğrultusunda Neler Olur

Bilim adamları ayrıca, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketiminin artmasıyla birlikte, sağkalının hem genel olarak hem de kansere dönüşmeden iyileştiğini buldular.

Sonuçlar, önceki çalışmaların yapmadığı bir soruyu cevaplamaktadır; Yaşam tarzındaki değişimin, yapay olarak tatlandırılmış içeceklere geçiş gibi, kanser geliştikten sonra fark edilip edilemeyeceği bir fark yaratabilir.

Bunlar gibi bulgular, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin sağlık üzerindeki yararları hakkında daha fazla merak ve bilimsel çalışma yapılmasını gerektirmektedir.

Fuchs, kaygıların, yapay tatlandırıcıların diyabet, obezite ve kansere yol açabileceğini ifade ettiğini söyledi .

Bununla birlikte, kanıtların yetersiz olduğuna işaret ederek, “kilo alımı ve diyabet gibi konularla ilgili tartışmalar çok karışıktı ve insanlarda kanserle ilgili epidemiyolojik çalışmalar bu ilişkileri göstermedi.”

Yapay olarak tatlandırılmış içecekler ile alt kolon kanseri rekürrens ve ölüm arasındaki ilişki şüphelendiğimizden biraz daha güçlüyken, bulgu genel olarak kolon kanseri riski hakkında bildiğimiz her şeye uyuyor.”

Charles S. Fuchs

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.