Tam Yağlı Süt Aslında Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir mi? 2018

Popüler inancın – ve hatta bazı hükümet yetkilileri de beslenme konusunda hemfikirler – yüksek yağlı doymuş yağ içeriği nedeniyle tam yağlı süt ürünlerini kullanmamalıyız. Ancak, yeni bir çalışma bu iddiaları cesaretle meydan okuyor.

süt ürünleri çizimi

Tam yağlı süt ürünleri aslında kalp-damar sağlığı için iyi olabilir.

Tam yağlı süt, kardiyovasküler riski artırmaz. Tam tersine, belirli süt ürünlerinde bulunan bazı yağlar, inme ve kalp hastalığını körfezde tutabilir .

Bu, Boston’daki MA Tufts Üniversitesi Friedman Beslenme Bilim ve Politika Okulu’ndan Dr. Dariush Mozaffarian tarafından yönetilen yeni bir araştırmanın ana paketidir.

Bulguları ile Dr. Mozaffarian ve takım sadece popüler görüşlere değil, aynı zamanda Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA) ve ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı gibi hükümet kuruluşlarının duruşuna da meydan okumaktadır .

İki organ, insanlara kolesterol seviyelerine olan etkisi nedeniyle tam yağlı süt ürünlerinden kaçınmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyor . Tam yağlı süt ürünlerinde bulunan doymuş yağlar, USDA’yı uyarırken , aynı zamanda “kötü” bir tür kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini yükseltmektedir.

Zamanla, yüksek LDL kolesterol, ateroskleroz veya koroner arter hastalığı gibi kardiyovasküler durumlara yol açabilir .

Ancak, yeni çalışma tam yağlı süt ürünlerinin kafanızda sizin için kötü olduğu fikrini ortaya koyuyor. Şaşırtıcı bulgular edildi yayınlanan içinde Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde.

Houston’daki Texas Sağlık Bilimleri Merkezi’nde Epidemiyoloji, İnsan Genetiği ve Çevre Bilimleri Bölümünde yardımcı doçent olan Marcia Otto, makalenin ilk ve tek yazarlarından biridir.

Süt yağı kalp hastalığını önleyebilirmi?

Süt yağı kalp hastalığını önleyebilirmi
Süt yağı kalp hastalığını önleyebilirmi

Süt ürünlerinin mortalite riski ve kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkisini incelemek için Dr. Mozaffarian ve ekibi, 65 yaş ve üzeri 2900’den fazla yaşlıı muayene etti.

Araştırmacılar, çalışmanın başında 6 yıl sonra ve daha sonra 13 yıl sonra, katılımcıların süt ürünlerinin içerdiği üç yağ asidinin kan plazma düzeylerini ölçtüler.

“Toplam mortalite, neden spesifik mortalite ve kardiyovasküler hastalık (KVH) riski” ile ilişkili dernekler incelendi.

22 yıllık takip döneminde, katılımcıların 2.428’i öldü. Bu ölümlerin 833’ü kalp hastalığına bağlıydı.

Bununla birlikte, incelenen üç yağ asidinin hiçbiri toplam mortalite riski ile korelasyon göstermedi. Aslında, yüksek dolaşımdaki heptadekanoik yağ asidi seviyeleri, kalp hastalığından daha düşük ölüm riski ile ilişkiliydi .

Ayrıca, daha yüksek seviyelerde yağ asitleri olan yetişkinlerin, inme nedeniyle ölme olasılığı% 42 daha düşüktü ve analizi ortaya koydu.

Diyet rehberleri gözden geçirilmelidir

Çalışmanın ilgili yazarı göre, bulgular mevcut diyet kurallarının değiştirilmesi gerektiğini göstermektedir.

Amerikalılar için 2015-2020 Diyet Rehberi Hastalık Önleme ve Sağlığın Geliştirilmesi Dairesi tarafından verilen yağsız süt, yoğurt, peynir veya kuvvetlendirilmiş soya içecekler dahil az yağlı (yüzde 1) süt, (yaygın bilinen” tüketimini öneriyor ‘Soymilk’ olarak. ”

Ancak Otto aynı fikirde değil. “Önceki bulgularla tutarlı olarak,“ sonuçlarımız, kalsiyum ve potasyumgibi zengin besin kaynakları olan tüm yağlı sütlü gıdalar hakkındaki mevcut diyet rehberliğini tekrar gözden geçirme ihtiyacının altını çiziyor ”diyor .

Araştırmacı, “Bunlar yalnızca çocukluk döneminde değil, yaşam boyunca, özellikle de yetersiz beslenmenin ve osteoporoz gibi durumların daha yaygın olduğu daha sonraki yıllarda sağlık için gereklidir” diye ekliyor.

[D] havadar yağ, popüler inancın aksine, yaşlı erişkinlerde kalp hastalığı veya genel mortalite riskini artırmaz. Ayrıca, sonuçlar süt ürünlerinde bulunan bir yağ asidi riskini azaltabilir özellikle inmeden kardiyovasküler hastalıktan ölüm. ”

Marcia Otto

“Tüketiciler, özellikle yağlarla ilgili olarak, diyet hakkında çok farklı ve çelişkili bilgilere maruz kalıyor” diye ekliyor ve “artan bir kanıt kütlesinin” süt yağının sizin için gerçekten iyi olduğunu öne sürdüğünü vurgulamaktadır.

Otto, “sağlam çalışmalara sahip olması önemliydi, bu yüzden insanlar duyudan ziyade bilimsel gerçekliğe dayanan daha dengeli ve bilinçli seçimler yapabilirler,” diye ekliyor Otto.

Süt sizin için iyi mi yoksa kötü mü?

Süt sizin için iyi mi yoksa kötü mü
Süt sizin için iyi mi yoksa kötü mü
Süt, tartışmalı ve kafa karıştırıcı bir yiyecek grubudur. Sağlık kuruluşları, süt sağlığını iyileştirilmiş kemik sağlığı için hayati öneme sahiptir, ancak diğer uzmanlar, süt sağlığına zararlı olarak katılmakta ve buna razı olmaktadırlar. Kim doğru? Süt sağlığınız için iyi mi, kötü mü? Olayları inceliyoruz.

Süt ürünleri

Araştırma, süt tüketimi ile ilgili birçok potansiyel fayda ve risklere dikkat çekmiştir.

Devlet sağlık kuralları ne diyor? Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) gıda MyPlate yönergelerine göre , diyetinizden ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri almak için, sağlıklı yiyecek ve içecek seçenekleri, meyveler, sebzeler, tahıllar, proteinli gıdalar dahil olmak üzere beş besin grubundan alınmalıdır. ve süt ürünleri.

Süt ürünleri grubu, tüm süt ürünleri ve sütle yapılan birçok gıdadan oluşur. USDA tavsiye süt grubundan besin seçimleri onların devam ettirmesi gerektiğini söyledi kalsiyum düşük yağlı ya da yağsız içeriği ve olmayacak. Az yağlı veya yağsız olmayan süt, yoğurt ve peynirdeki yağlar, doymuş yağlardan kalori sınırınıza ulaşır.

Kalsiyum takviyeli soya sütü, süt grubunun bir parçası olarak dahil edilirken, tereyağı, krema, ekşi krema ve krem ​​peynir gibi gıda ürünleri, düşük kalsiyum içeriği nedeniyle dahil edilmemektedir.

Günlük süt tavsiyeleri yaşınıza göre değişir. 2-3 yaş arası çocuklar için günde iki bardak süt gerekir. 4-8 yaş arası çocuklar günde 2,5 bardakya ihtiyaç duyarlar ve günde üç fincan 9 yaş ve üstü için tavsiye edilir.

Süt ürünleri tüketmeyen kişiler için, USDA , kalsiyum alımına katkıda bulunmak için aşağıdaki gıdalardan bahsetmektedir : lahana yaprakları, kalsiyum takviyeli meyve suları, ekmekler, tahıllar, pirinç veya badem sütü, konserve balık, soya fasulyesi, tofu gibi diğer soya gıdaları , soya yoğurt ve tempeh, ve collard ve şalgam yeşillikleri, lahana ve Çin lahanası da dahil olmak üzere bazı yapraklı yeşillikler.

Bu besinlerden emilen kalsiyum miktarının değiştiğine dikkat çekiyorlar.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.