Sirozun Sebepleri Nelerdir? 2018

 • Siroz bir komplikasyonu karaciğer hastalığının kaybını içermektedir karaciğer hücrelerinin geri dönüşümsüz skarlanmasını .
 • Alkol ve viral hepatit B ve C sirozun yaygın nedenleridir, ancak birçok başka neden vardır.
 • Siroz zayıflığa , iştah kaybına , kolay morarma , cildin sararmasına ( sarılık ), kaşıntıya ve yorgunluğa neden olabilir.
 • Siroz tanısı, tarih, fizik muayene ve kan testleri ile önerilebilir ve karaciğer biyopsisi ile doğrulanabilir .
 • Siroz komplikasyonları şunlardır:
  • Karın ( assit ) ve / veya kalça, uyluk, bacak, ayak bileği ve ayağın şişmesi
  • Spontan bakteriyel peritonit
  • Varislerden kanama
  • Hepatik ensefalopati
  • Hepatorenal sendrom
  • Hepatopulmoner sendrom
  • Hipersplenizm
  • Karaciğer kanseri
 • Sirozun tedavisi, karaciğerde daha fazla hasarı önlemek, siroz komplikasyonlarını tedavi etmek ve karaciğer kanserini erken dönemde önlemek veya tespit etmek için tasarlanmıştır .
 • Karaciğer transplantasyonu, ilerlemiş sirozlu hastaların tedavisinde önemli bir seçenektir.
 • Karaciğer sirozu için tedavi yoktur ve bazı insanlar için prognoz zayıftır. Sirozun komplikasyonlarına bağlı olarak ileri sirozun yaşam süresi 6 aydan 2 yıla kadardır ve karaciğer nakli için verici bulunmuyorsa Sirozlu ve akut hepatitli kişilerin yaşam beklentisi % 50 kadar yüksek olabilir.
 • Sirozlu bir kişi için yaşam beklentisi 12 yıldan fazladır ve büyük bir komplikasyona neden olmaz.

Siroz Nedir? Bulaşıcımıdır?

Siroz Nedir Bulaşıcımıdır

Siroz, anormal yapı ve karaciğer fonksiyonlarıyla karakterize birçok karaciğer hastalığının bir komplikasyonudur. Siroza yol açan hastalıklar, karaciğer hücrelerini yaralayıp öldürdükleri için bunu yaparlar, bu sayede ölmekte olan karaciğer hücreleri ile ilintili iltihaplanma ve onarım, yara dokusunun oluşmasına neden olur . 

Ölmeyen karaciğer hücreleri, ölen hücreleri değiştirmek için çoğalırlar. Bu skar dokusunda yeni oluşan karaciğer hücrelerinin (rejeneratif nodüller) kümeleriyle sonuçlanır. Kimyasallar (alkol, yağ ve bazı ilaçlar gibi), virüsler , toksik metaller (genetik hastalıklar sonucu karaciğerde biriken demir ve bakır gibi) ve otoimmün karaciğer hastalığı gibi sirozun birçok nedeni vardır. vücudun bağışıklık sistemi karaciğere saldırır.Siroz hastalığı, Atatürk’ün ölümüne neden olan hastalık olarak bilinmektedir. Günümüzde de ölümcül bir hastalık olduğu için siroz hastası ne zaman ölür diye merak ediliyor. Aslında bu hastalık ile alakalı doğru olduğu sanılan ancak çok yanlış bilgiler de vardır. Bu yüzden sizlere siroz evleri hakkında bilgi vereceğimiz gibi siroz hastası ne kadar yaşar konusunda da bilgi vereceğiz.

Sirozun Nedenleri ve Belirtlileri

Sirozun Nedenleri ve Belirtlileri

Karaciğer vücutta önemli bir organdır. Bir çok kritik işlevi yerine getirir, bunlardan ikisi vücut tarafından gerekli olan maddeleri üretir, örneğin, kanın pıhtılaşması için gerekli olan proteinleri pıhtılaştırmak ve örneğin ilaç gibi vücuda zararlı olabilecek toksik maddeleri uzaklaştırmak .

Karaciğer ayrıca vücudun yakıt olarak kullandığı glikoz ( şeker ) ve lipitlerin (yağ) beslenmesinde de önemli bir role sahiptir . Bu kritik işlevleri yerine getirmek için, karaciğer hücreleri normal olarak çalışmalı ve kanın yakınına sahip olmalıdır çünkü karaciğer tarafından eklenen veya çıkan maddeler kan yoluyla karaciğere taşınır.

Karaciğerin kanla ilişkisi benzersizdir. Vücudun çoğunda bulunan organların aksine, atardamarlar tarafından karaciğere sadece az miktarda kan verilir. Karaciğerin kan tedarikinin çoğu, kan kalbe geri döndüğü için bağırsak damarlarından gelir.

Bağırsaklardan kan veren ana damarportal damar denir. Portal ven karaciğerin içinden geçerken, giderek daha küçük ve daha küçük damarlara ayrılır. En küçük damarlar (benzersiz yapıları nedeniyle sinüsoidler olarak adlandırılırlar) karaciğer hücreleriyle yakın temas halindedir.

Karaciğer hücreleri sinüzoitlerin uzunluğu boyunca uzanır. Karaciğer hücreleri ile portal venden kan arasındaki bu yakın ilişki, karaciğer hücrelerinin kanı almasını ve madde ekleyebilmesini sağlar. Kan sinüzoitlerden geçtikten sonra, giderek daha büyük ve daha büyük damarlarda toplanır ve sonuçta tek bir damar, kanı kalbe geri döndüren hepatik ven oluşturur.

Sirozda, kan ve karaciğer hücreleri arasındaki ilişki yok edilir. Hayatta kalan ya da yeni oluşmuş olan karaciğer hücreleri, kandaki maddeleri üretip kaldırabildikleri halde, kan ile normal ve yakın bir ilişkiye sahip değildirler ve bu da karaciğer hücrelerinin madde ekleme ya da çıkarma yeteneğini engeller. kandan.

Ek olarak, sirotik karaciğerin içindeki skar, kanın karaciğere ve karaciğer hücrelerine akışını engeller.

Karaciğerindeki kan akışının engellenmesi sonucu, portal damardaki kan “destek” ve portal damar basıncında artış, portal hipertansiyon denen bir durumdur.. Portal damarındaki akışa ve yüksek basınçlara bağlı tıkanıklık nedeniyle, portal damardaki kan, kalbe geri dönecek diğer damarları arar, karaciğeri baygınlaştıran daha düşük basınçlara sahip damarlar. Ne yazık ki, karaciğer, atlayan kandaki maddeleri ekleyemez veya kaldıramaz. Karaciğer hücrelerinin sayısının azalması, karaciğer ve karaciğer hücrelerinden geçen kan ile normal sirozun kaybedilmesi ve sirozun bir çok belirtisine neden olan karaciğer tarafından atlanması kanıdır.

Sirozun neden olduğu problemlerin ikinci bir nedeni, karaciğer hücreleri ve safra içinden akan kanallar arasındaki bozulmuş ilişkidir. Safra, iki önemli işlevi olan karaciğer hücreleri tarafından üretilen bir sıvıdır: sindirime yardımcı olmak ve toksik maddeleri vücuttan çıkarmak ve ortadan kaldırmak.

Karaciğer hücreleri tarafından üretilen safra, sinalitleri denilen karaciğer hücreleri arasında uzanan çok küçük kanallara salgılanır. Kanalaliler daha sonra büyük ve daha büyük kanallar oluşturmak için birleşerek küçük kanallara boşalırlar. Tüm kanallar, yiyeceklerin sindirimi ile yardımcı olabilecek ince bağırsağa giren bir kanala birleşir.

Aynı zamanda safrada bulunan zehirli maddeler bağırsakya girer ve sonra dışkıda elimine edilir.. Sirozda, kanaliküller anormaldir ve karaciğer hücreleri ve kanaliküller arasındaki ilişki, tıpkı karaciğer hücreleri ve sinüzoitlerdeki kan arasındaki ilişki gibi yok edilir. Sonuç olarak, karaciğer normalde toksik maddeleri yok edemez ve vücutta birikebilir. Az miktarda, bağırsakta sindirim de azalır.

Karaciğer Sirozunun Aşamaları Nelerdir?

Karaciğer Sirozunun Aşamaları Nelerdir
Karaciğer Sirozunun Aşamaları Nelerdir

Sirozun kendisi, zaten karaciğer hasarının geç bir aşamasıdır. Karaciğer hastalığının erken aşamalarında karaciğerin iltihaplanması olacaktır. Bu iltihaplanma tedavi edilmezse skarlaşmaya (fibrozise) yol açabilir. Bu aşamada karaciğerin tedaviyle iyileşmesi hala mümkündür.

Karaciğer fibrozisi tedavi edilmezse siroza neden olabilir. Bu aşamada, skar dokusu iyileşemez, ancak skarlaşmanın ilerlemesi önlenebilir veya yavaşlatılabilir. Komplikasyon belirtileri olan sirozlu kişilerde son dönem karaciğer hastalığı (ESLD) gelişebilir ve bu aşamadaki tek tedavi karaciğer transplantasyonudır.

 • Evre 1 siroz , karaciğerin bazı skarlarını içerir, ancak birkaç semptom içerir. Bu aşama komplikasyonların olmadığı kompanse siroz olarak kabul edilir.
 • Evre 2 siroz kötüleşen portal hipertansiyonu ve varislerin gelişimini içerir.
 • Evre 3 siroz , karın ve gelişmiş karaciğer skarlarında şişme gelişimini içerir. Bu aşamada ciddi komplikasyonlar ve olası karaciğer yetmezliği ile dekompanse siroz görülür.
 • Evre 4 siroz hayatı tehdit edici olabilir ve insanlar nakil olmadan ölümcül olan son evre karaciğer hastalığı (ESLD) geliştirdiler.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.