Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır? 2018

Teşhis

Saç dökülmesi teşhisi yapmadan önce, doktorunuz size muhtemelen bir fizik muayene yapıp, tıbbi geçmişinizi ve aile geçmişinizi soracaktır. O da aşağıdaki gibi testler yapabilir:

  • Kan testi. Bu saç dökülmesine bağlı tıbbi durumları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.
  • Çekme testi. Doktorunuz kaç tane dışarı çıktığını görmek için birkaç düzine kıl çeker. Bu, dökülme sürecinin aşamasını belirlemeye yardımcı olur.
  • Kafa derisi biyopsisi. Doktorunuz saç köklerini incelemek için deriden veya saç derisinden koparılmış birkaç tüyden örnekleri alır. Bu, bir enfeksiyonun saç kaybına neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.
  • Işık mikroskobu Doktorunuz üslerinde kesilmiş tüyleri incelemek için özel bir alet kullanır. Mikroskopi saç şaftının olası bozukluklarını ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç Dökülmesi Tedavisi

Bazı saç dökülmesi tipleri için etkili tedaviler mevcuttur.

Saç dökülmesini tersine çevirebilir veya en azından daha fazla incelmeyi yavaşlatabilirsiniz. Düzensiz saç dökülmesi (alopesi areata) gibi bazı durumlarda saçlar bir yıl içinde tedavi olmaksızın yeniden canlanabilir.

Saç dökülmesine yönelik tedaviler arasında ilaçlar, saç büyümesini ve yavaş saç kaybını teşvik eden ameliyat yer alır.

Saç Tedavisi İlaçları

Saç Tedavisi İlaçları
Saç Tedavisi İlaçları

Saç kaybınız altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, bu hastalık için tedavi gerekli olacaktır. Bu, enflamasyonu azaltmak ve prednizon gibi bağışıklık sisteminizi baskılamak için ilaçları içerebilir. Belirli bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz en az üç ay boyunca kullanmayı bırakmanızı tavsiye edebilir.

Model (kalıtsal) kellik tedavisi için ilaçlar mevcuttur. Seçenekler şunları içerir:

  • Minoksidil (Rogaine). Bu, erkekler ve kadınlar için onaylanmış reçetesiz (reçetesiz) bir ilaçtır. Saç derisine günlük olarak sürdüğünüz bir sıvı veya köpük olarak gelir. Uygulama sonrası ellerinizi yıkayınız. İlk önce saç kıl kökleri olarak saç dökülmesine neden olabilir. Yeni saç önceki saçlardan daha kısa ve daha ince olabilir. Daha fazla saç kaybını önlemek ve saç yeniden büyümesini başlatmak için en az altı ay tedavi gereklidir. Faydaları korumak için ilacı kullanmaya devam etmeniz gerekir.Olası yan etkiler arasında, saçlı deride tahriş, yüz ve elin bitişik cildinde istenmeyen tüy büyümesi ve hızlı kalp atışı (taşikardi) bulunur.
  • Finasteride (Propecia). Bu erkekler için onaylanmış bir reçeteli ilaçtır. Her gün hap olarak alıyorsun. Finasterid kullanan birçok erkek saç dökülmesini yavaşlatır ve bazıları yeni saç büyümesi gösterebilir. Faydaları korumak için almaya devam etmelisiniz. Finasteride 60 yaş üstü erkekler için çalışmayabilir.Finasterid’in nadir yan etkileri arasında, azalmış cinsiyet tahriki ve cinsel işlev ve artmış prostat kanseri riski bulunmaktadır. Hamile olan veya olabilecek kadınlarda ezilmiş veya kırılmış tabletlere dokunmaktan kaçınılmalıdır.
  • Diğer ilaçlar. Erkekler için oral ilaç dutasteride bir seçenektir. Kadınlar için tedavi oral kontraseptif ve spironolakton içerebilir.

Saç Ekimi Ameliyatı Nasıl Olur?

Saç ekimi ameliyatı
Saç ekimi ameliyatı

En yaygın kalıcı saç dökülme tipinde, sadece başın üstü etkilenir. Saç ekimi veya restorasyon ameliyatı, bıraktığınız saçların çoğunu yapabilir.

Bir saç nakli prosedürü sırasında, bir dermatolog ya da kozmetik cerrah, her biri bir ya da birkaç kılı içeren küçük deri lekelerini, saç derisinin arkasından ya da yanından çıkarır. Bazen birden fazla saç gruplaması içeren daha büyük bir deri şeridi alınır.

Daha sonra saç folikülünü folikül ile kel bölümlere implante eder. Bazı doktorlar saç dökülmesini en aza indirmek için nakilden sonra minoksidil kullanılmasını önermektedir. İstediğiniz etkiyi elde etmek için birden fazla ameliyata ihtiyacınız olabilir. Herediter saç dökülmesi, ameliyatlara rağmen sonunda gelişecektir.

Kellik tedavisinde cerrahi prosedürler pahalıdır ve ağrılı olabilir. Olası riskler kanama ve yara izi içerir.

Saç Ekimi Lazer Tedavisi

Saç Ekimi Lazer Tedavisi
Saç Ekimi Lazer Tedavisi

Gıda ve İlaç İdaresi, kadınlarda ve erkeklerde kalıtsal saç dökülmesinin tedavisi için düşük seviyeli bir lazer cihazını onayladı. Birkaç küçük çalışma, saç yoğunluğunu geliştirdiğini göstermiştir. Uzun vadeli etkileri göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.