Obezite Nedir? Obezite Ne Kadar Yaygındır? Obeziteye Ne Sebep Olur?

 • Obezite aşırı vücut yağları demektir. VKİ 30 yaşından büyük olan 35 yaş ve üstü yetişkinler obezdir.
 • Obezite sadece kozmetik bir değerlendirme değildir. Diyabet , yüksek tansiyon , kalp hastalığı , safra taşı ve diğer kronik hastalıklara yol açabilen kronik bir tıbbi hastalıktır.
 • Obezite, bir dizi kanser için bir risk faktörüdür .
 • Obezite tedavi etmek zordur ve yüksek relaps oranına sahiptir. Kilo veren çoğu insan , beş yıl içinde kilo alır.
 • İlaçlar ve diyetler yardımcı olabilse de, obezite tedavisi kısa süreli bir “düzeltme” olamaz, ancak uygun beslenme alışkanlıklarına, fiziksel aktivitelere ve düzenli egzersizlere ömür boyu sürecek bir bağlılık olmalıdır .
 • Tedavinin amacı, mutlaka ideal bir kilo değil “daha sağlıklı bir ağırlık” elde etmek ve sürdürmek olmalıdır.
 • İlk kilonun% 5 -% 10’unu mütevazı bir kilo kaybı ve bu kilo kaybının uzun süreli bakımı bile, kan basıncını düşürerek ve diyabet ve kalp hastalıkları risklerini azaltarak önemli sağlık yararları sağlayabilir .
 • Doktor diyetisyenler, psikologlar ve egzersiz uzmanları da dahil olmak üzere profesyonellerden oluşan bir ekiple çalışıyorsa , uzun süreli başarılı kilo verme şansı artar

Kilo Alma, Obezite ve Kanser Riski

Aşırı kilo, diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalık için bilinen bir risk faktörüdür. Obezite ayrıca bazı kanserlerin gelişmesi için artan bir risk ile bağlantılı olabilir. Kilo alımının kanser riskine olan etkilerini açıklığa kavuşturmak için, araştırmacılar 2007 yılında, 282.137 kanser vakasını tanımlayan tıp dergilerinde bildirilen birçok çalışmanın analizini gerçekleştirmiştir. Araştırmacılar kilo alımının belirli kanser türleri için risk üzerinde bir etkisinin olup olmadığını görmek istediler.

Obezite nedir?

Obezite nedir
Obezite nedir

Obezite tanımı, neyin okunduğuna bağlı olarak değişir. Genel olarak, fazla kilolu ve obezite sağlıklı olandan daha büyük bir ağırlığa işaret eder.

Obezite aşırı miktarda vücut yağının tanımladığı kronik bir durumdur. Enerji, ısı yalıtımı, şok emilimi ve diğer işlevlerin depolanması için belirli bir miktar vücut yağı gereklidir.

Vücut kitle indeksi en iyi obeziteyi tanımlar. Bir kişinin boyu ve kilosu, vücut kitle indeksini belirler. Vücut kitle indeksi (VKİ) kilogram cinsinden bir insanın ağırlığına eşittir (kg) metre cinsinden (m) kare olarak bölünür (daha fazla bilgi makalede daha sonra bulunacaktır). VKİ vücut ağırlığını yüksekliğe göre tanımladığından, yetişkinlerde toplam vücut yağ içeriği ile güçlü bir korelasyon vardır. VKİ 25-29,9 olan bir yetişkin aşırı kilolu ve 30 yaşın üzerinde bir BKİ olan bir yetişkin obezdir. BMI 18.5-24.9 olan bir kişinin normal kilosu vardır. Bir kişi, eğer VKİ’si 40’ın üzerindeyse, morbid obezdir (aşırı obezite).

Obezite ne kadar yaygındır?

Obezite ne kadar yaygındır
Obezite ne kadar yaygındır

Obezite Amerika Birleşik Devletleri’nde salgın oranlarına ulaştı. Yetişkinlerin üçte ikisinden fazlası aşırı kilolu veya obezdir ve üç Amerikalıdan biri obezdir. Çocuklarda obezite prevalansı belirgin olarak artmıştır. Obezite dünya çapında hızla artmaktadır ve obezite insidansı 1991’den 1998’e neredeyse iki katına çıkmıştır. ABD’de yetişkinlerin yaklaşık% 37’si obez olmuştur.

Obezite ile ilişkili sağlık riskleri nelerdir?

Obezite sadece kozmetik bir değerlendirme değildir; Birçok durum için bir risk faktörü olduğu için kişinin sağlığına zararlıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, yılda yaklaşık 112.000 ölüm, obezite ile doğrudan ilişkilidir ve bu ölümlerin çoğu, 30’un üzerinde bir BKİ hastasıdır. 40’ın üzerinde bir BKİ hastası olan hastaların yaşam beklentisi daha düşüktür. Obezite ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalık geliştirme riskini artırır:

 • İnsülin direnci . İnsülin , kan glikozunun ( şeker ) kas ve yağ hücrelerine (vücudun enerji için kullandığı) aktarılması için gereklidir . Glikozun hücrelere taşınmasıyla, insülin kan glikoz seviyelerini normal aralıkta tutar. İnsülin direnci (IR), glikozun ( şeker ) hücrelere taşınmasında insülinin azalmış etkinliğe sahip olduğu durumdur . Yağ hücreleri, kas hücrelerinden daha insüline dirençlidir; Bu nedenle, insülin direncinin önemli bir nedeni obezdir.Pankreas başlangıçta daha fazla insülin üreterek insülin direncine cevap verir. Pankreas bu direncin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebildiği sürece, kan glikoz seviyeleri normal kalır. Bu insülin direnci durumu (normal kan şekeri seviyeleri ve yüksek insülin seviyeleri ile karakterize edilir) yıllarca sürebilir. Pankreas artık insülin yüksek seviyelerde üreten ayak uydurabilecek sonra, kan şekeri seviyeleri ile sonuçlanır yükselmeye başlar tip 2 diyabet ,dolayısıyla insülin direnci bir diyabet öncesi durumdur .
 • Tip 2 (erişkin başlangıçlı) diyabet . Tip 2 diyabet riski obezite derecesi ve süresi ile artar. Tip 2 diyabet merkezi obezite ile ilişkilidir; Merkezi obeziteye sahip bir kişinin belinde aşırı yağ vardır (elma şekilli şekil).
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) . Obez yetişkinler arasında hipertansiyon yaygındır. Norveç’te yapılan bir araştırma, kilo alımının , kadınlarda kan basıncını erkeklerde olduğundan daha fazla artırdığını göstermiştir .
 • Yüksek kolesterol (hiperkolesterolemi)
 • İnme ( serebrovasküler kaza veya CVA)
 • Kalp krizi . Prospektif bir çalışma yakalanma riskinin olduğu tespit koroner arter hastalığı bir BMI daha büyük 29. Finlandiya’dan bir çalışmada gösterdi vardı kadınlarda üç ila dört kat arttığı vücut ağırlığının her 1 kilogram (2.2 pound) artış, ölüm riski gelen için Koroner arter hastalığı % 1 arttı. Zaten sahip olan hastalardaKalp krizi , obezite ikinci kalp krizi olasılığının artmasıyla ilişkilidir.
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Kanser . Obezite, erkek ve kadınlarda kolon kanseri, erkeklerde rektum ve prostat kanseri ve kadınlarda safra kesesi ve rahim kanseri için bir risk faktörüdür . Obezite özellikle postmenopozal kadınlarda meme kanseri ile ilişkili olabilir . Östrojen üretiminde yağ dokusu önemlidir ve yüksek östrojen seviyelerine uzun süre maruz kalmak meme kanseri riskini artırır. .
 • Safra taşları
 • Gut ve gut artriti
 • Osteoartrit ( dejeneratif artrit)Dizler, kalçalar ve alt sırtın )
 • Uyku apnesi

.

Hangi yöntemler vücut yağını ölçer?

Hangi yöntemler vücut yağını ölçer?
Hangi yöntemler vücut yağını ölçer?

BMI hesaplanan bir değerdir ve vücudun yağ yüzdesine yaklaşır. Aslında bir kişinin vücut yağ yüzdesini ölçmek kolay değildir ve yöntemlerin dikkatli bir şekilde izlenmesi olmadan sıklıkla yanlıştır. Aşağıdaki yöntemler özel ekipman gerektirir, eğitimli personel, masraflı olabilir ve bazıları sadece belirli araştırma tesislerinde mevcuttur.

 • Sualtı tartımı (hidrostatik tartım) : Bu yöntem su altında bir kişiyi ağırlar ve daha sonra yağsız vücut kütlesini (kas) ve vücut yağını hesaplar. Bu yöntem en doğru olanlardan biridir; Bununla birlikte, ekipman maliyetlidir.
 • BOD POD : BOD POD bilgisayarlı, yumurta şeklinde bir odadır. Aynı tam vücut ölçüm prensibini hidrostatik tartım olarak kullanarak, BOD POD bir cismin tüm vücut yoğunluğunun belirlendiği kütlesini ve hacmini ölçer. Bu verileri kullanarak, vücut yağ ve yağsız kas kütlesi daha sonra hesaplanabilir.
 • DEXA : Dual-enerji X-ışını absorpsiyometresi ( DEXA ) kemik yoğunluğunu ölçer . Sadece vücut yağ yüzdesini değil, vücutta nerede ve ne kadar yağ bulunduğunu belirlemek için X-ışınları kullanır .

Aşağıdaki iki yöntem basit ve basittir:

 • Deri kaliperleri : Bu yöntem kaliperler (forsepse benzer bir metal alet) ile vücudun birkaç bölgesinde deri altındaki yağ tabakasının deri kıvrım kalınlığını ölçer; Sonuçlar daha sonra vücut yağ yüzdesini hesaplamak için kullanılır.
 • Biyoelektrik empedans analizi (BIA) : BIA’nın iki yöntemi vardır. Biri ayak pedleri ile özel bir ölçekte ayakta durmayı içerir. Vücuda zararsız miktarda elektrik akımı gönderilir ve daha sonra vücut yağ yüzdesi hesaplanır. Diğer BIA tipi, tipik olarak bir bileğe ve bir bileğe ve sağ elin ve ayağın üst kısmına yerleştirilen elektrotları içerir. Elektrotlar arasındaki voltajdaki değişim ölçülür. Kişinin vücut yağ yüzdesi daha sonra BIA sonuçlarından hesaplanır. Erken, bu yöntem değişken sonuçlar gösterdi. Daha yeni ekipman ve analiz yöntemleri bu yöntemi geliştirmiş görünüyor.

Sağlık klüpleri ve kilo verme merkezleri sıklıkla deri pergelini veya biyoelektrik empedans analiz yöntemini kullanır; Bununla birlikte, deneyimsiz bir kişi bunları uygularsa veya önemli obeziteye sahip bir kişide kullanılırsa, bunlar yanlış sonuçlar verebilir.

Obezite belirlemek için boy kilo tabloları faydalı mıdır?

Bir kişinin vücut yağ yüzdesini ölçmek zor olabilir, bu nedenle obeziteyi teşhis etmek için genellikle başka yöntemler kullanılır. Yaygın olarak kullanılan iki yöntem, ağırlık-boy tabloları ve vücut kitle indeksi (BMI). Her iki ölçüm de sınırlamalarına sahipken, bir kişinin kilo problemi olabileceğine dair makul göstergelerdir. Hesaplamalar kolaydır ve özel bir ekipman gerekmez.

Çoğu insan boy-kilo tablolarına aşinadır. Her ne kadar bu tür tablolar uzun zamandır var olsa da, Metropolitan Life Insurance Company, 1943’te, tabloyu poliçe sahiplerinin verilerine dayanarak hastalığa ve mortaliteye ağırlıkla ilişkilendirdi. Doktorlar ve hemşireler (ve diğerleri), aşırı kilolu olup olmadığını belirlemek için on yıllardır bu tabloları kullandılar. Tablolar genellikle belirli bir yükseklikte bir kişi için kabul edilebilir bir ağırlık aralığı vardır.

Boy-kilo tabloları kullanmanın bir problemi, doktorların hangisinin en iyi tablo olduğunu kabul etmemesidir. Birçok versiyon mevcuttur. Birçoğu farklı kilo aralıklarına sahiptir ve bazı tablolar bir kişinin çerçeve büyüklüğünü, yaşını ve cinsiyetini, diğer tabloları ise içermez.

Tüm ağırlık-boy tabloların önemli bir sınırlaması, aşırı yağ ve kas arasında ayrım yapmamalarıdır. Çok kaslı bir kişi gerçekte olmadığı zaman tablolara göre obez olarak sınıflandırılabilir.

 

Vücut kitle indeksi (BMI) nedir?

Vücut kitle indeksi (VKİ) artık obezite ile çalışan pek çok hekim ve araştırmacı için bir seçim ölçüsüdür.

BMI, hem bir kişinin kilosunu hem de yüksekliğini hesaplayan bir matematik formülü kullanır.

Bununla birlikte, BMI ölçümü, yükseklik-ağırlık tabloları ile aynı problemlerden bazılarını oluşturmaktadır. Herkes “sağlıksız” BMI aralıklarına “sağlıklı” için kesme noktaları üzerinde hemfikir değil. BMI ayrıca bir kişinin vücut yağ yüzdesi hakkında bilgi sağlamaz. Bununla birlikte, yüksekliğe göre ağırlık tablosu gibi, BMI yararlı bir genel kılavuzdur ve 19 ve 70 yaşlarındaki çoğu yetişkin için vücut yağının iyi bir tahmincisidir. Ancak, vücut geliştiriciler, belirli sporcular ve hamile kadınlar için vücut yağının doğru bir ölçümü olmayabilir .

BMI, kilogram cinsinden bir insanın ağırlığına eşittir ve metre kareye (BMI = kg / m 2 ) bölünür . Kilo kullanarak vücut kitle indeksini hesaplamak için kilonu kilo olarak inç cinsinden boylara bölün ve sonucu 703 ile çarpın.

“Sağlıklı kilonun” ne anlama geldiğini anlamak önemlidir. Sağlıklı kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) olarak 19 yaşından büyük veya daha büyük ve 20 yaş ve üzerindeki tüm insanlar için 25 yaşın altındadır. Genel olarak, obezite 30 kiloya eşit olan 30’a eşit veya daha büyük bir vücut kitle indeksi (BMI) olarak tanımlanır.

Dünya Sağlık Örgütü, aşırı kilolu ve şişmanlığı tanımlamak için BMI’yi kullanarak bir sınıflandırma sistemi kullanmaktadır.

 • 25 ila 29.9 arasında bir BMI ” ön-obez ” olarak tanımlanır .
 • 30 ila 34.99 arasında bir BMI ” obez sınıf I ” olarak tanımlanır .
 • 35 ila 39.99 arasında bir BMI ” obez sınıf II ” olarak tanımlanır .
 • 40.00 veya daha büyük bir BMI ” obez sınıf III ” olarak tanımlanır .


Aşağıda, BMI ve bel boyuna göre ilişkili hastalık riskini tanımlayan bir tablo bulunmaktadır
 .

Hastalık Riski * Normal Ağırlık ve Bel Çevresi ile İlgili
BMI (kg / m2) Obezite Sınıfı Erkekler 102cm (40 inç) veya daha az
Kadınlar 88cm (35 inç) veya daha az
Erkekler> 102cm (40 inç)
Kadınlar> 88cm (35 inç)
normalden hafif <18.5
Normal kilo 18,5 – 24,9
Kilolu 25.0 – 29.9 Artan Yüksek
şişmanlık 30.0 – 34.9 ben Yüksek Çok yüksek
şişmanlık 35.0 – 39.9 II Very High Very High
Extreme Obesity 40.0 + III Extremely High

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.