Horlama Nedir? Horlamaya Ne Sebep Olur?

  • Horlama , burun ve boğazın hava yollarındaki dokulardan kaynaklanır.
  • Horlamaya neden olan titreşimlere daraltılmış hava yollarından türbülanslı hava akımı neden olur.
  • Horlama uyku , uyku pozisyonu ve ilaç ve alkol kullanımından etkilenir .
  • Horlama, aile üyeleri ve horlayan kişinin uyku ortakları için bir sorun olabilir.
  • Horlama da altta yatan bir tıbbi problemin belirtisi olabilir.
  • Horlama tedavisi hem cerrahi olmayan hem de cerrahidir.

Horlama nedir?

Horlama
Horlama

Diğer tüm sesler gibi horlama, havadaki parçacıkların ses dalgaları oluşturmasına neden olan titreşimlerden kaynaklanır. Örneğin, konuştuğumuzda, ses tellerimizi oluşturmak için ses tellerimiz titreşir.

Midemiz yetiştiğinde (borborygmus), mide ve bağırsaklarımız hava ve gıda olarak titreşirler.

Uyurken, türbülanslı hava akışı, damakta (ağız çatısı) ve boğazın dokusuna titreşerek, horlamaya neden olabilir. Aslında horlama, uyku sırasında dokuların titreşmesine neden olan türbülanslı hava akışından kaynaklanan bir sestir .

Horlama ne kadar yaygındır?

Horlama ne kadar yaygındır
Horlama ne kadar yaygındır

Herhangi bir kişi horlayabilir. Sıklıkla, düzenli olarak horlamayan insanlar, viral bir hastalıktan sonra, alkol aldıktan sonra ya da bazı ilaçları kullanırken horlamayı rapor ederler.

Horlayan kişilerin herhangi bir vücut tipi olabilir. Sık sık boynuzlu bir boynu olan büyük bir adamı düşünürüz. Ancak, küçük boyunlu ince bir kadın, yüksek sesle horlanabilir. Genel olarak, insanlar yaşlandıkça ve kilo aldıkça, horlama daha da kötüleşecektir.

Horlamaya ne sebep olur?

Horlama sebebleri

Nefes alırken , burnumuz ya da ağrımızla akciğerlerimiz arasında düzenli bir akış içinde hava akar . Otururken ve sessizce nefes alırken nispeten az ses var. Egzersiz yaptığımızda , hava daha hızlı hareket eder ve soluduğumuzda bazı sesler üretir.

Bunun nedeni, havanın burnun içine ve ağzından daha hızlı hareket etmesi ve bu durumun hava akışına daha fazla türbülans ve burun ve ağızdaki dokuların bazı titreşimleri ile sonuçlanmasıdır.

Uyuduğumuzda, boğazın arkasındaki bölge bazen kaslar gevşerken ve hatta geçici olarak kapanırken daralır. Bu küçük açıklıktan daha hızlı geçen aynı miktarda hava, açıklığı çevreleyen dokuların titreşmesine neden olabilir ve bu da horlama seslerine neden olabilir. Horlayan farklı insanların daraltma için farklı sebepleri vardır. Daralma burun, ağız veya boğazda olabilir. Palatal horlama genellikle bir kişinin ağzından nefes alması veya burun tıkanıklığı olması durumunda daha kötüdür.

Horlama Belirtileri ve Nedenleri?

Horlama, burun ve boğaz dokularının uyku sırasında titreşmesine neden olan türbülanslı hava akışından kaynaklanan bir sestir. Türbülanslı hava akışı, burun, ağız veya boğazdaki bir noktada daralma ile ilgilidir. Horlayan farklı insanların horlamaya yol açan hava boşluklarının daraltılması için çeşitli nedenleri olabilir.

İnsanlar neden horluyor?

horlama-neden-olur-nedenleri

Dinlenirken nefes almak için burun boyunca nefes almak idealdir. Burun, gelen hava için nemlendirici, ısıtıcı ve filtre görevi görür. Ağzımızdan nefes aldığımızda, akciğerlerimize giren havadaki bu değişiklikler daha az ölçüde meydana gelir. Akciğerlerimiz hala daha soğuk, daha kuru, daha kirli havayı kullanabilirler; ama gerçekten soğuk, kuru veya kirli havanın solumasının rahatsız edici olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle bedenlerimiz mümkünse burun yoluyla nefes almak isterler.

Burun, burun kenarları olarak adlandırılan, her iki tarafta bir tane olmak üzere iki paralel geçitten oluşur. 

Bunlar, nispeten düz bir kıkırdak duvarı, kemik ve astar doku (burun mukozası olarak adlandırılır) olan ince bir duvarla (septum) ayrılır. Her pasajın lateral tarafında (burnun yanaklarına daha yakın olan duvarı), burun tabanına kabaca paralel uzanan uzun, silindirik biçimli yapılar olan üç burun konisi vardır. Türbinler, hava akışını düzenleyen birçok küçük kan damarı içerir. Türbinatlardaki kan damarları büyüklükte büyürse, bir bütün olarak türbinat yükselir ve hava akışı azalır. Kaplar daraltılırsa, türbinler küçülür ve hava akışı artar.

Hemen hemen herkesin genellikle her 2 ila 6 saat arasında solunumun çoğunu yapan tarafı değiştirecek olan doğal bir burun döngüsü vardır. Örneğin, eğer doğru burun türbinatları şişmişse, havanın çoğu sol burun geçişine girer. Yaklaşık 6 saat sonra, sağ nazal konkalar daha küçük hale gelir ve sol nazal konkalar şişer, solunumun çoğunluğunu sağ burun geçidine kaydırırlar. Soğuk algınlığınız olduğunda veya kronik (uzun süreli) tıkalı bir burnunuz varsa bu döngüyü görebilirsiniz. Konkalar ayrıca alerjikreaksiyonlardan veya soğuk hava veya kir gibi dış uyaranlardan da şişebilir .

horlama

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.