Gluten Nedir? Glutensiz Beslenme Nedir? Sağlıklı mıdır?

Gluten buğday, arpa, çavdar ve hecelenmiş bulunan bir protein ailesidir.

Adı, su ile karıştırıldığında un yapışkan bir kıvam kazandırdığından, Latince “tutkal” kelimesinden gelmektedir.

Bu tutkal benzeri özellik, glüten ekmeği fırında pişirilebilme yeteneği veren yapışkan bir ağ oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca ekmeklere chewy ve doyurucu bir doku verir.

Ne yazık ki, birçok insan glüten içeren gıdaları yedikten sonra rahatsızlık duyuyor. En şiddetli reaksiyon çölyak hastalığı olarak adlandırılır.

Çölyak hastalığı, vücudun kendisine yanlışlıkla zarar verdiği bir otoimmün bozukluktur. Çölyak hastalığı toplumun% 1’ine kadar etkiler ve bağırsaklara zarar verebilir.

Gluten yerken kendinizi rahatsız hissederseniz, doktorunuza söylemek en iyisidir.

Bunlar çölyak hastalığını test etmenin en yaygın yollarıdır:

 • Kan testi. Bir kan testi, gluten proteini ile yanlış etkileşime giren antikorları arar. En yaygın test tTG-IgA testidir.
 • İnce bağırsaktan biyopsi. Pozitif kan testi olan kişilerin biyopsi alması gerekecektir. Bu, küçük bir doku örneğinin bağırsaktan alındığı ve hasar açısından kontrol edildiği bir süreçtir.

Glütensiz bir diyet denemeden önce çölyak hastalığı için test yaptırmak en iyisidir. Aksi halde, doktorunuzun çölyak hastalığı olup olmadığını anlaması zorlaşır.

Çölyak hastalığı olmayan ancak glütene duyarlı olabileceğini düşünenler, semptomlarının iyileşip iyileşmediğini görmek için birkaç hafta boyunca glutensiz bir diyet uygulayabilirler. Bir doktor veya diyetisyenden yardım aldığınızdan emin olun.

Birkaç hafta sonra, glüten içeren besinleri tekrar diyetinize ekleyebilir ve semptomları test edebilirsiniz. Glutensiz bir diyet belirtilerinize yardımcı olmazsa, başka bir şeyin sindirim sorunlarına neden olması muhtemeldir.

Gluten Bazı İnsanlar İçin Neden Kötüdür?

Çoğu insan yan etkilere maruz kalmadan gluteni yiyebilir.

Bununla birlikte, glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişiler bunu tolere edemez.

Buğday alerjisi ve çölyaksız gluten duyarlılığı gibi diğer rahatsızlıkları olan kişiler de sıklıkla glutenden kaçınırlar.

Bir alerjiden başka, birisinin glutenden kaçınmak istemesinin iki ana nedeni vardır.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı dünya genelinde insanların% 1’ini etkiler

Bu, vücudun yabancı bir tehdit olarak glüten hataları yaptığı bir otoimmün hastalıktır. Bu “tehdidi” ortadan kaldırmak için, vücut gluten proteinlerine aşırı tepki gösterir ve saldırır.

Ne yazık ki, bu saldırı da bağırsak duvarı gibi çevredeki bölgelere zarar veriyor. Bu, besin eksikliklerine, ciddi sindirim sorunlarına ve anemiye yol açabilir, ayrıca birçok zararlı hastalığın riskini de arttırabilir.

Çölyak hastalığı olan kişilerde genellikle keskin karın ağrısı, ishal, kabızlık, deri döküntüleri, mide rahatsızlığı, şişkinlik, kilo kaybı, anemi, yorgunluk ve depresyon görülür

İlginç olarak, çölyak hastalığı olan bazı kişiler sindirim sistemi belirtileri yaşamazlar. Bunun yerine, yorgunluk, depresyon ve anemi gibi başka semptomlar yaşayabilirler.

Bununla birlikte, bu semptomlar diğer pek çok tıbbi durumda da yaygındır ve çölyak hastalığı teşhisi zorlaştırır

Çölyaksız Gluten Duyarlılığı

Çölyaksız glüten duyarlılığının insanların% 0,5- 13’ünü etkilediği düşünülmektedir

Çölyaksız gluten duyarlılığına sahip olarak sınıflandırılan insanlar çölyak hastalığı veya buğday alerjisi için pozitif test yapmazlar. Bununla birlikte, gluteni yedikten sonra kendilerini hala rahatsız hissederler

Çölyaksız gluten duyarlılığının semptomları çölyak hastalığı ile benzerdir ve mide ağrısı, şişkinlik, bağırsak hareketlerinde değişiklikler, yorgunluk ve egzama veya döküntüdür.

Bununla birlikte, çölyak olmayan gluten duyarlılığı oldukça tartışmalıdır. Bazı uzmanlar bu duyarlılığın var olduğuna inanırken, diğerleri tüm insanların kafalarında olduğuna inanıyor.

Örneğin, bir çalışma bu teoriyi çölyaksız glüten duyarlılığı olan 35 kişi üzerinde test etmiştir. Bilim adamları katılımcılara, glütensiz un ve buğday esaslı unlarını tanımlamaksızın ayrı zamanlarda verdi.

İnsanların üçte ikisinin, glütensiz un ve buğday bazlı un arasındaki farkı anlayamadığını bulmuşlardır. Aslında, katılımcıların yaklaşık yarısı glütensiz un yedikten sonra daha kötü semptomlara sahiptir.

Ayrıca, bu belirtilere sindirim problemlerine neden olabilecek FODMAPS – kısa zincirli karbonhidratlar gibi başka tahriş edici maddeler de neden olabilir.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar gluten duyarlılığının olduğunu göstermektedir.

Günün sonunda, çölyak olmayan gluten duyarlılığını çevreleyen kanıtlar karıştırılır. Bununla birlikte, eğer glüten’in sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, doktorunuza bildirmeniz en iyisidir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Tamamen glutenden kaçınmak zor olabilir.

Bunun nedeni, gıdalara eklenen birçok yaygın içerikte bulunmasıdır.

Bunlar diyette başlıca glüten kaynaklarıdır:

 • Buğday kepeği, buğday unu, spelt, makarnalık, kamut ve irmik gibi buğday bazlı gıdalar
 • Arpa
 • Çavdar
 • Tritikale
 • Malt
 • bira mayası

Aşağıda, onlara eklenen glüten içeren içeriklere sahip bazı yiyecekler vardır:

 • Ekmek. Bütün buğday bazlı ekmekler.
 • Makarna. Bütün buğday bazlı makarnalar.
 • Hububat. Etiketlenmemiş glutensiz sürece.
 • Pişmiş ürünler. Kekler, kurabiyeler, kekler, pizzalar, ekmek kırıntıları ve hamur işleri.
 • Atıştırmalık. Şeker, müsli barlar, krakerler, önceden paketlenmiş hazır gıdalar, kavrulmuş fındık, aromalı cips ve patlamış mısır, simit.
 • Soslar. Soya sosu, teriyaki sosu, hoisin sosu, marinades, salata sosları.
 • İçecekler. Bira, aromalı alkollü içecekler.
 • Diğer yiyecekler. Kuskus, et suyu (etiketlenmemiş glutensiz).

Glütenden kaçınmanın en kolay yolu, işlenmemiş, tek bileşenli yiyecekler yemektir. Aksi halde, satın aldığınız çoğu gıdaların gıda etiketlerini okumalısınız .

Yulaf doğal olarak glutensizdir . Bununla birlikte, bunlar genellikle buğday bazlı gıdalar ile aynı fabrikada işlenebildikleri için glüten ile kontamine olurlar

Glutensiz Diyetin Sağlığa Faydaları

Glutensiz Diyetin Sağlığa Faydaları

Glütensiz bir diyetin, özellikle çölyak hastalığı olan kişiler için birçok faydası vardır.

Glutensiz beslenmenin başlıca faydaları şunlardır:

1. Sindirim Semptomlarını Giderebilir

Çoğu insan sindirim problemlerini tedavi etmek için glutensiz bir diyet dener.

Bunlar şişkinlik, ishal veya kabızlık, gaz, yorgunluk ve diğer birçok belirtileri içerir.

Çalışmalar gluten içermeyen bir diyetin ardından, çölyak hastalığı olan ve olmayan gluten duyarlılığı olan kişiler için sindirim semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, çölyak hastalığı olan 215 kişi altı ay boyunca glütensiz bir diyet izlemiştir. Diyet, mide ağrısını ve ishal, mide bulantısı ve diğer semptomların sıklığını önemli ölçüde azaltmıştır.

2. Çölyak Hastalarında Kronik İnflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon, vücudun enfeksiyonu tedavi etmesine ve iyileştirmesine yardımcı olan doğal bir süreçtir.

Bazen iltihap, elden çıkabilir ve geçen haftalar, aylar hatta yıllar sürebilir. Bu kronik iltihap olarak bilinir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Glütensiz bir diyet, çölyak hastalığı olanlarda kronik inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, glütensiz bir diyetin, antikor seviyeleri gibi inflamasyon belirteçleri azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca çölyak hastalığı olanlarda gluten ilişkili inflamasyonun neden olduğu bağırsak hasarının tedavisine yardımcı olabilir.

Çölyaksız glüten duyarlılığı olan kişilerde düşük düzeyde iltihaplanma da olabilir. Bununla birlikte, glutensiz bir diyetin bu insanlarda inflamasyonu azaltabildiği kesin değildir.

3. Enerjiyi Artırabilir

Çölyak hastalığı olan kişiler genellikle yorgun , halsiz hissederler veya “beyin sisi” yaşarlar

Bu belirtilere bağırsakta meydana gelen hasarlar nedeniyle besin eksiklikleri neden olabilir. Örneğin demir eksikliği , çölyak hastalığında sık görülen anemiye neden olabilir.

Çölyak hastalığınız varsa, glütensiz bir diyete geçmeniz enerji seviyenizi arttırmanıza ve yorgun ve halsiz hissetmenize engel olabilir.

Çölyak hastalığı olan 1.031 kişiyi kapsayan bir çalışmada,% 66’sı yorgunluktan şikayetçidir. Glütensiz bir diyetin ardından, insanların sadece% 22’si hala yorgunluk yaşadı

4. size kilo yardımcı olabilir

Glutensiz beslenmeye başladığınızda kilo vermek olağan dışı değildir .

Bunun nedeni , diyete istenmeyen kaloriler ekleyen birçok istenmeyen yiyecekleri ortadan kaldırmasıdır . Bu yiyecekler genellikle meyve, sebzeler ve yağsız proteinlerle değiştirilir.

Ancak, diyetinize çok miktarda kalori ekleyebildiğinden, kek, hamur işleri ve atıştırmalıklar gibi işlenmiş “glutensiz” yiyeceklerden kaçınmak önemlidir

Meyveler, sebzeler ve yağsız proteinler gibi işlenmemiş gıdaların tamamını yemeye odaklanın.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.