Fiziksel Aktivitelerin Önemi Nedir? Herkes Fiziksel Aktiviteden Yararlanabilir mi? 2018

Hayatınızı Güçlendirin! Fiziksel aktivitenin işe yaradığını ve oyun oynamadığını kim söyledi? Aslında, tam tersi olabilir! Acı verici ve sıkıcı olan yorucu egzersizler düşünmeye gerek yoktur. Bunun yerine, zevk aldığınız ve sabırsızlıkla beklediğiniz fiziksel aktiviteler gerçekleştirmeyi hayal edin. Zevk almak için fiziksel aktivite yapın ve sağlık faydalarını izleyin!

Fiziksel aktivitenin önemi

Fiziksel aktivitenin önemi
Fiziksel aktivitenin önemi

Kanıt büyüyor ve her zamankinden daha ikna edici! Genel olarak inaktif olan her yaştan insan, düzenli olarak orta yoğunlukta aktif hale gelmek suretiyle sağlıklarını ve refahlarını artırabilir.

Düzenli fiziksel aktivite , ülkenin önde gelen ölüm sebebi olan koroner kalp hastalığının ölme riskini önemli ölçüde azaltır ve inme , kolon kanseri , diyabet ve yüksek tansiyon riskini azaltır . Ayrıca kilo kontrolüne yardımcı olur; sağlıklı kemiklere, kaslara ve eklemlere katkıda bulunur; yaşlı yetişkinler arasında düşmeleri azaltır; hafifletmek için yardımcı ağrı arasında artrit ; anksiyete ve depresyonbelirtilerini azaltır; ve daha az hastaneye yatış, doktor ziyaretleri ve ilaçlarla ilişkilidir. Dahası, fiziksel aktivitenin faydalı olmak için zor olması gerekmez; Her yaştan insan, haftada beş ya da daha fazla kez yürürken , 30 dakikalık hareketli yürüyüş gibi düzenli ve orta yoğunluktaki fiziksel aktivitelere katılmaya yarar .

Fiziksel aktivitenin kanıtlanmış yararlarına rağmen, Amerikan erişkinlerinin% 50’den fazlası sağlık yararları sağlamak için yeterli fiziksel aktiviteye sahip değildir. Yetişkinlerin% 25’i boş zamanlarında hiç aktif değildir. Aktivite yaşla birlikte azalır ve kadınlarda erkeklere göre ve daha düşük gelirli ve daha az eğitimli olanlar arasında daha az görülür.

Yetersiz fiziksel aktivite yetişkinler ile sınırlı değildir. 9-12. Sınıflardaki gençlerin üçte birinden fazlası düzenli olarak şiddetli fiziksel aktiviteye katılmaz.

Bu bölüm neden aktif olmanız gerektiğini, hareketsizliğin sağlığınıza nasıl zarar verebileceğini ve fiziksel aktivitenin herkese nasıl fayda sağlayabileceğini açıklamaktadır.

Neden aktif olmalıyım?

Neden aktif olmalıyım
Neden aktif olmalıyım

“Sağlığınızı korumaktan daha kolay.” -Dr. Ken Cooper

Fiziksel aktivite size birçok sağlık yararı sağlayabilir. Orta şiddette veya şiddetli yoğunluktaki fiziksel aktiviteye düzenli olarak katılmaktan hoşlanan insanlar , koroner kalp hastalığı , inme , insülinbağımlılığı (tip 2) diyabet , yüksek tansiyon ve kolon kanseri geliştirme risklerini azaltarak yarar sağlarlar. % 30-50 (USDHHS, 1996). Ek olarak, aktif insanların en az aktif olanlara göre erken ölüm oranları daha düşüktür.

Düzenli fiziksel aktivite sağlığı iyileştirebilir ve erken ölüm riskini aşağıdaki şekillerde azaltabilir:

 • Koroner kalp hastalığı (KKH) gelişme riskini ve KKH’den ölme riskini azaltır.
 • İnme riskini azaltır
 • Bir kalp krizi geçirmiş olan kişilere ikinci kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Toplam kan hem de düşürür kolesterol ve trigliserid ve artar yüksek yoğunluklu lipoproteinler ( HDL veya “iyi” kolesterol)
 • Yüksek tansiyon geliştirme riskini azaltır
 • Hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını azaltmaya yardımcı olur
 • İnsüline bağımlı olmayan (tip 2) diabetes mellitus gelişme riskini azaltır.
 • Kolon kanseri geliştirme riskini azaltır
 • İnsanların sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmesine ve korunmasına yardımcı olur
 • Depresyon ve anksiyete duygularını azaltır.
 • Psikolojik sağlığı destekler ve stres duygularını azaltır.
 • Sağlıklı kemikler, kaslar ve eklemler oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur
 • Yaşlı yetişkinlerin düşmesine ve aşırı yorgunluğa girmeden hareket etmelerine yardımcı olur.

Fiziksel aktivite eksikliği sağlığınıza zarar verebilir mi? Kanıtlar, fiziksel olarak aktif olmayanların sağlığına kesinlikle yardımcı olmadıklarını ve muhtemelen ona zarar verebileceğini göstermektedir. Fiziksel aktivite eksikliği ile ilişkili sağlık risklerine daha yakından baktığımızda, henüz fiziksel olarak aktif olmayan Amerikalıların aktif hale gelmeleri daha ikna edici olacaktır.

Herkes fiziksel aktiviteden yararlanabilir mi?

Herkes fiziksel aktiviteden yararlanabilir mi
Herkes fiziksel aktiviteden yararlanabilir mi

Yap, hareket et, bunu yap. Hiç kimse başarıya koşamadı.” -Bilinmeyen

Düzenli fiziksel aktivite hakkında iyi haberler herkesin bundan faydalanabilmesidir (USDHHS, 1996).

 • Daha yaşlı yetişkinler : Düzenli fiziksel aktivitenin faydalarından zevk almak için kimse çok yaşlı değildir. Kanıtlar, kas güçlendirici egzersizlerin düşme ve çatlama riskini azaltabildiğini ve bağımsız olarak yaşayabilme yeteneğini geliştirebileceğini göstermektedir.
 • Ebeveynler ve çocuklar : Ebeveynler, fiziksel aktivite için teşvik ve fırsatlar sağlayarak çocuklarının fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzını sürdürmelerine yardımcı olabilir. Aileler, aile içindeki herkesin aktif olmasına izin veren ve onları teşvik eden etkinlikler ve etkinlikler planlayabilir.
 • Gençler : Düzenli fiziksel aktivite gücü arttırır, yağsız kas oluşturur ve vücut yağını azaltır. Aktivite, ömür boyu sürmek için daha güçlü kemikler oluşturabilir.
 • Kilolarını yönetmeye çalışan insanlar : Düzenli fiziksel aktivite yağsız kas kütlesini korurken kalorileri yakar . Düzenli fiziksel aktivite, herhangi bir kilo kaybı veya kilo yönetimi çabasının temel bileşenidir.
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler : Düzenli fiziksel aktivite kan basıncını düşürür.
 • Artrit dahil olmak üzere, fiziksel engelli insanlar: Düzenli fiziksel aktivite, kronik, engelleyici koşullara sahip kişilerin, dayanıklılıklarını ve kas güçlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme becerisini artırarak psikolojik iyi oluş ve yaşam kalitesini artırabilir.
 • Anksiyete ya da depresyon yaşayan kişiler de dahil olmak üzere, stres altındaki herkes : Düzenli fiziksel aktivite kişinin ruh halini iyileştirir, depresyonu hafifletmeye ve refah duygularını artırmaya yardımcı olur .

 

Gençlik, yetişkinler ve yaşlılar için uygunluğu artırmak için öneriler nelerdir?

Bütün Amerikalılar için iyi haberler var. Bilimsel kanıtlar, orta yoğunlukta yapılan fiziksel aktivitenin sağlık yararı sağlayabileceğini göstermektedir (USDHHS, 1996). Eğer insanlar hareketsiz olsaydı, her gün düzenli ve ılımlı aktivite düzeyleri ile sağlıklarını ve refahlarını geliştirebilirler.

Orta derecede ve şiddetli yoğunluktaki aktivitelere düzenli olarak katılanlar, devam etme çabalarında düzenli olarak teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Daha yüksek bir yoğunluğa sahip olan veya daha uzun süreli aktiviteler daha fazla sağlık yararı sağlarken, bu etkinlik seviyesi herkes için gerçekçi bir hedef olmayabilir, en azından başlamamalıdır. ” Egzersiz ” teriminin olumsuz imaj ve duyguları beraberinde getirdiği birçok Amerikalı, yeni bir kişisel hedef belirleyerek ve çeşitli ılımlı ve / veya dinç olan düzenli bir aktif yaşam tarzının faydalarından yararlanarak iyi haberi kutlayabilirler. yoğunluk aktiviteleri.

Yetişkinler, aşağıdaki fiziksel aktivite önerilerinden birini karşılamak için çabalamalıdır. Birçok faaliyet türünün yoğunluk seviyelerini listeleyen bir tablo için Yoğunluk Seviyesine Göre Genel Fiziksel Aktivitelerbölümüne bakınız .

 • Yetişkinler, haftanın 5 veya daha fazla gününde en az 30 dakika boyunca orta yoğunlukta fiziksel aktivitelere katılmalıdır.

– Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri / Amerikan Spor Hekimliği Koleji

VEYA

 • Yetişkinler, şiddetli yoğunluktaki fiziksel aktiviteyi, haftada 3 veya daha fazla gün, her seferinde 20 veya daha fazla dakika boyunca meşgul etmelidir.

– Sağlıklı insanlar 2010

Daha iyi haberler aktif bir yaşam tarzına başlamak için asla geç değildir. Kaç yaşında olursanız olun, ne kadar uygun olduğunuzu veya ne kadar aktif olmadğınızı düşünün. Araştırmalar, düzenli ve orta yoğunluklu aktivitelerle daha aktif bir yaşam tarzının başlamasının sizi daha sağlıklı ve yaşam kalitenizi artırabileceğini göstermektedir.

Bir sonraki bölümde, Amerikalıların etkinlik düzeyleri hakkında bazı faydalar ve genel bilgiler kazanmak için ne kadar aktif olmanız gerektiğine dair yönergeler yer almaktadır.

Yetişkinlerin bazı faydalar elde etmek için ne kadar aktif olmaları gerekiyor?

Fiziksel aktivite bazı fayda sağlamak için zor olmak zorunda değildir. Orta şiddette fiziksel aktiviteye katılmak, her yaştan ve yetenekten insanlar için sağlıklı bir yaşam tarzının hayati bir bileşenidir. Amerika’da, daha aktif hale gelmekten yararlanamayacak hiçbir demografik ya da sosyal grup yoktur.

Aşağıdaki tablo *, mevcut etkinlik düzeyinize bağlı olarak fiziksel etkinliğinizi nasıl artıracağınız konusunda öneriler sunar. Nerede olduğunuzu ve kendinize nasıl meydan okuyabileceğinizi görmek için kontrol edin.

Eğer…. Sonra…
Şu anda düzenli fiziksel aktivite yapmıyorsunuz, Her güne birkaç dakikalık fiziksel aktivite katılarak, yavaş yavaş 30 dakika veya daha fazla orta yoğunluklu aktiviteyi inşa ederek başlamalısınız.
Artık aktifsiniz, ancak önerilen seviyelerden daha az Daha tutarlı bir faaliyete geçmek için çaba göstermelisiniz:

 • haftanın 5 veya daha fazla gününde 30 dakika veya daha fazla süre için orta yoğunlukta fiziksel aktivite, veya
 • Haftanın 3 veya daha fazla gününde 20 dakika ya da daha fazla şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivite.
Şu anda, haftanın 5 veya daha fazla gününde en az 30 dakika için orta yoğunlukta faaliyetlerde bulunacaksınız. Bu faaliyetlerin harcanan zamanını veya yoğunluğunu arttırarak daha da fazla sağlık faydası elde edebilirsiniz.
Şu anda, haftanın 3 ya da daha fazla gününde 20 dakika ya da daha fazla süren yoğun yoğunluklu aktivitelere düzenli olarak katılıyorsunuz. yapmaya devam etmelisin

150 kcalories Yakmak için Gerekli Etkinlik Dakika Sayısı

Faaliyetler Sırasında Yakılan Kaloriler

Gençler için özel öneriler var mı?

Çocukların ve ergenlerin haftada en az 60 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktiviteye, tercihen günlük olarak katılmaları önerilir. 1

Çocuklar ve ergenler, günde en az bir saat sürdüğü sürece, tempolu yürüyüş, oyun etiketi, ip atlama veya yüzme gibi herhangi bir orta veya yüksek yoğunluktaki fiziksel aktiviteyi seçebilirler.

Çocuklar ve ergenler için, düzenli fiziksel aktivitenin sağlığın aşağıdaki yönleri üzerinde olumlu etkileri vardır:

 • Ağırlık
 • Kas gücü
 • Kardiyorespiratuvar (aerobik) spor
 • Kemik kütlesi (ağırlık taşıyan fiziksel aktiviteler aracılığıyla)
 • Kan basıncı (hipertansif gençler için)
 • Anksiyete ve stres
 • Özsaygı

Fiziksel olarak aktif olmaya yeni başlayan çocuklar ve ergenler, yaralanma riskini ya da gerçekçi olmayan hedeflerden mağlup olmalarını önlemek için yavaş yavaş ve yavaş yavaş daha yüksek seviyelere çıkarılmalıdır. Çocukların ve ergenlerin kendilerini ilgilendiren şeyler yaparak fiziksel olarak aktif olmaları önemlidir. Bu onların erken bir aktif yaşam tarzı kurmasına yardımcı olacaktır.

1 Bu fiziksel aktivite önerisi, 2005 Amerika için Diyet Yönergeleridir.

Ebeveynler için ipuçları

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun fiziksel aktivite tutum ve davranışlarını şekillendirmede önemli bir rolünüz vardır. Çocuklarınızın fiziksel olarak daha aktif olmalarını teşvik etmek için bazı ipuçları.

 • Aktif bir yaşam tarzına liderlik ederek olumlu bir örnek belirleyin ve ailenizle birlikte aile yürüyüşlerine zaman ayırmak veya aktif oyunlar oynamak gibi günlük aktivitelerinizin fiziksel aktivitesini yapın.
 • Çocukların onlarla oynayarak aktif olmaları için fırsatlar sağlayın . Onlara aktif oyuncak ve ekipman verin ve onları aktif olabileceği yerlere götürün.
 • Çocuğunuzun yeni aktivitelere ilgi duydukları için katılım gösterdiği ve onları teşvik ettiği fiziksel aktiviteler için olumlu bir takviye sunun .
 • Fiziksel aktiviteyi eğlenceli hale getirin. Eğlenceli aktiviteler, çocuğun yapılandırılmış veya yapılandırılmamış olduğu her şey olabilir. Takım sporları, bireysel sporlar ve / veya yürüyüş, koşu , paten, bisiklet, yüzme, oyun aktiviteleri ve serbest zaman oyunu gibi eğlence aktivitelerine kadar değişebilir .
 • Aktivitenin yaşına uygun olduğundan ve güvenliğini sağlamak için kask, bilek yastığı ve dizlik gibi koruyucu ekipman sağlandığından emin olun .
 • Düzenli olarak aktif olmak için uygun bir yer bulun .
 • Çocuklarınızın televizyon izledikleri zamanı veya video oyunlarını günde iki saatten fazla sürmeyecek şekilde sınırlayın . Bunun yerine, çocuklarınızı daha fazla aktivite (yürüyüş, kovalamaca, dans) içeren aile üyeleri veya kendi başlarına yapmak için eğlenceli aktiviteler bulma konusunda teşvik edin.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.