Egzama

Egzama; deriyi kurutan, kaşıntıya ve bazen de kabarcıklara sebep bir çeşit deri hastalığıdır.

Egzama, ciltte iltihaplanmaya neden olan bir durumdur. Tipik olarak, egzama cildin kaşıntılı, kırmızı ve kuru olmasına, hatta çatlamış ve kösele olmasına neden olur. Egzama vücudun herhangi bir yerinde görünebilir.

Egzama neden olur?

Aileden gelen bazı genler, kişilerin ekstra hassas cilde sahip olmasına neden olabilir. Ciltteki kusurların egzamaya oluşumu etkilediği söylenmektedir.En sık görülen egzama türü (atopik dermatit) alerjiye benzer. Egzama bulaşıcı değildir. Egzama olan bir kişiyle temas halinde size veya çocuklarınıza bulaşmaz.
Egzama alerjik bir reaksiyon değildir. Buna rağmen, egzaması olan çok sayıda çocuğun gıda alerjisi de vardır. Bu alerji, genellikle süt ürünleri, yumurta ve fındık gibi bazı yiyeceklerin karşıdır.

  • Stres
  • Yün, sentetik kumaşlar ve sabun gibi tahriş edici maddelerle temas
  • Isı ve ter
  • Soğuk, kuru iklimler
  • Kuru cilt

Egzama Türleri

Egzama, cildin iltihaplanmasına neden olan yaygın bir sorundur. Dermatit olarak da bilinir.
Atopic Dermatitis: En sık görülen egzama şeklidir.Cildin yüzeyi parçalayabilir ve pürüzlü, pullu bir görünüm kazandırır.
Kontakt dermatit: İki tür kontakt dermatit vardır. Tahriş edici kontak dermatit ve Alerjik kontakt dermatitdir. Bu egzama türleri, bir madde cilde zarar verdikten sonra gelişir.
Didrotik Dermatit: Bu tip egzama elleri ve ayakları etkiler. İlk belirti şiddetli kaşıntıdır. Kabarcıklar daha sonra ortaya çıkar, bu da birkaç hafta sonra pullu lekelere yol açar.
Nummüler Dermatit: Madeni para şeklindeki kırmızı lekelere neden olur. İşaretleri en çok bacak, ellerin üstü, kol ve kalça üzerinde görülür.
Nörodermatit: Sıklıkla insanlar alışkanlıklarından dolayı kaşıdıkları ciltte lekelere ve tahrişe neden olur.

Egzama Nasıl Geçer?

İyi cilt bakımı çok önemlidir. Eğer egzamanız hafif ise, günlük alışkanlıklarınızdaki bazı değişikliklerle gerekli çözüm olabilir. Eğer şiddetli egzamanız varsa, bunun için ilaç almanız gerekebilir.
Sabun ve nemlendirici kullanın. Kullanırken cildinizi kurutmadığına emin olun ve günlük kullanmayı unutmayın.
Kısa, sıcak duşlar alın. Çok sıcak veya çok uzun süre duş veya banyo yapmayın.
Stres yönetimi yapın. Düzenli egzersiz yapın ve rahatlamak için bir zaman ayırın.
İlaçlarınızı kullanın.Doktorunuz egzamayı tedavi etmek için ilaçlara ihtiyacınız olduğuna karar verirse düzenli olarak kullanın.

  • Hidrokortizon: Reçetesiz krem ​​veya merhem versiyonları hafif egzamaya yardımcı olabilir. Eğer egzamanız ağır ise reçeteli bir doza ihtiyacınız olabilir.
  • Antihistaminikler: Semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaç uyku yapabilir.

İlaçları kullanırken daima doktorunuza danışın.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.