Beslenme Nedir? Neden Önemli? Diyetisyen Tanımı Nedir?

Diyetisyen, diyet ve beslenme problemlerini bireysel ve daha geniş bir halk sağlığı düzeyinde değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden tek uzman sağlık profesyonelleridir. Hem sağlıklı hem de hasta insanlarla çalışırlar. Diyetisyenler, insanların en uygun yaşam biçimlerini ve gıda seçimlerini yapabilmeleri için pratik rehberliğe dönüştürdükleri gıda, sağlık ve hastalık hakkında en güncel halk sağlığı ve bilimsel araştırmayı kullanırlar.

Beslenme Nedir ve Neden Önemli?

Beslenme Nedir ve neden önemli
Beslenme Nedir ve neden önemli
Beslenme, besin, canlı kalmak için organizmalar ve hücreler tarafından gerekli malzeme – gıda kaynağıdır. Bilim ve insan tıbbında beslenme, gıdaları tüketme ve kullanma bilimi ya da uygulamasıdır.

Hastanelerde, beslenme, bir IV (intravenöz) veya IG (intragastrik) tüp yoluyla beslenen beslenme solüsyonları dahil, hastaların gıda gereksinimlerini ifade edebilir.

Beslenme bilimi, vücudun yiyecekleri nasıl yıktığını (katabolizma) ve nasıl hücre ve doku (anabolizm) onardığını ve yarattığını inceler. Katabolizma ve anabolizmin birleştirilmesi de metabolizma olarak adlandırılabilir. Beslenme bilimi ayrıca vücudun yiyeceklere nasıl tepki verdiğini de inceler.

Beslenme

Beslenme
Beslenme

Moleküler biyoloji, biyokimya ve genetik ilerledikçe, beslenme metabolizmaya ve metabolik yolaklara daha fazla odaklanmaya başladı – içimizdeki maddelerin bir formdan diğerine dönüştürüldüğü biyokimyasal adımlar.

Beslenme aynı zamanda hastalıkların, durumların ve problemlerin nasıl sağlıklı bir diyetle önlenebileceği veya azaltılabileceğine odaklanmaktadır.

Benzer şekilde beslenme, kötü beslenme ( yetersiz beslenme ), gıda alerjileri ve gıda intoleransları gibi bazı gıda ve koşulların diyetsel faktörlerin neden olabileceğini tanımlamayı içerir .

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı

Diyetisyen ve beslenme uzmanı
Diyetisyen ve beslenme uzmanı

Kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı (RD veya RDN) akredite bir üniversite ve onaylı müfredat ile gıda, beslenme ve diyetetik çalışmaları yapar, daha sonra titiz bir staj tamamlar ve kayıtlı bir diyetisyen olmak için bir lisans sınavı geçer.

Bir beslenme uzmanı (bir RD ya da RDN unvanı olmadan) kendi kendine çalışma ya da örgün eğitim yoluyla beslenmeyi inceler, ancak RD ya da RDN başlıklarını kullanma gereksinimlerini karşılamaz. İki terim genellikle birbiriyle değiştirilebilir, ama aynı değiller.

Diyet Uzmanlığı

Diyetetik beslenme biliminin yorumu ve iletişimidir; İnsanların hem sağlık hem de hastalıkta yiyecek ve yaşam tarzı hakkında bilinçli ve pratik seçimler yapmasına yardımcı olur.

Bir diyetisyenin bir parçası hem hastane hem de toplum ayarlarını içerir. Diyetisyenler, özel sektörden sağlık hizmeti, eğitim, kurumsal sağlık ve araştırma alanlarına kadar çeşitli alanlarda çalışmakta, gıda endüstrisinde ise çok daha küçük bir oran çalışmaktadır.

Bir diyetisyen, beslenme ve diyetetik alanında tanınan bir dereceye veya yüksek lisans derecesine sahip olmalı ve diyetisyen olarak çalışmak için sürekli eğitim gereksinimlerini karşılamalıdır.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.