Lyme Hastalığı 2018’de Bilmeniz Gerekenler

Siyah bacaklı kene hareket halinde.

Uzmanlar, güney ve batı ABD’ye ve Kanada’ya doğru genişledikçe, Kuzey Amerika’daki Lyme hastalığı vakalarının tırmanacağını düşünüyor. Yakın zamandaki bir CDC çalışması, Lyme vakalarının 2004 ve 2016 arasında% 80’den fazla arttığını ortaya koymuştur – 19,804’ten 36,429’a.

Bunlar rapor edilen vakalar. CDC, her yıl ABD’de 300.000’den fazla Lyme enfeksiyonu vakası olduğunu ya da rapor edilenin 10 katı kadar olduğunu tahmin ediyor.

Baltimore’da Johns Hopkins Lyme Hastalığı Klinik Araştırma Merkezi Müdürü John Aucott, “Her yıl belli ki yıl boyunca sıçrayan, ancak trend çizgisi yukarı doğru” diyor. “Öngörülebilir gelecekte durmayacak.”

Çoğu vaka Kuzeydoğu ve Orta Orta Batı’da 14 eyalette kümelenmiştir, ancak Lyme Florida ve Meksika gibi güneyde ve Kanada’da giderek artmaktadır.

Ayrıca geyik kenesi olarak bilinen siyah bacaklı kene ( Ixodes scapularis) , Lyme enfeksiyonuna neden olan bakterileri taşır. Aynı kene de dahil olmak üzere diğer hastalıkların, yayılabilir babeziyoz , anaplazmoz ve Powassan virüsü ABD’de yükselişte diğer hastalıkları –

Burada hastalık ve bu yıl ve ötesinde ne beklemesi gerektiği hakkında daha fazla şey var.

Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığı nedir
Lyme hastalığı nedir

Lyme hastalığı, insanlara enfekte olmuş bir kara bacaklı veya geyik kenesi ile bir ısırık yoluyla bulaşan bakteriler, Borrelia burgdorferineden olur . Semptomlar, ısırmadan sonra 3 ila 30 gün arasında herhangi bir yerde olabilir ve enfeksiyonun evresine bağlı olarak geniş kapsamlı olabilir. Bazı durumlarda, belirtiler, ısırıktan aylar sonra ortaya çıkabilir.

CDC, Lyme hastalığını bir kene ısırmasından alacağınız şans, ısırığın meydana geldiği yer olan kene türüne ve kene ne kadar sürdüğüne bağlıdır. Siyah bacaklı keneler , Lyme hastalığını iletmek için 36 ila 48 saat boyunca size bağlanmalıdır. Cleveland Clinic bulaşıcı hastalık uzmanı Alan Taege, MD’ye göre, 48 saat içinde kene veya keneleriçıkarırsanız, enfeksiyona yakalanma olasılığınız yok demektir.

Lyme hastalığının belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığının belirtileri nelerdir
Lyme hastalığının belirtileri nelerdir

Erken belirti ve bulgular şunlardır ateş , titreme, baş ağrısı , yorgunluk , kas ve eklem ağrıları ve şişmiş lenf düğümleri içinde tüm ortak – grip. Aucott , Lyme enfeksiyonlarının% 80’ine kadar, döküntülerin ilk belirtilerden biri olduğunu söylüyor.

Tedavi olmadan semptomlar gelişebilir. Şunları içerebilir:

  • Şiddetli baş ağrısı veya boyun sertliği
  • Vücudun diğer bölgelerinde döküntüler
  • Özellikle dizlerde şiddetli eklem ağrısı ve şişlik ile artrit
  • Yüzün bir veya iki tarafındaki kas tonusu kaybı veya “sarkma”.
  • Kalp çarpıntısı veya düzensiz kalp atışı
  • Beyin ve omurilik iltihabı
  • Ellerde veya ayaklarda ağrı, uyuşukluk veya karıncalanma

Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir?

Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir
Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir

Doktorlar, semptomlara ve kene maruziyetine dayanarak bunu teşhis eder. Doğru kullanıldığında iki aşamalı kan testleri yararlıdır. Ancak testin doğruluğu, enfekte olduğunuz zamana bağlıdır. Enfeksiyonun ilk birkaç haftasında, antikorun gelişmesi birkaç hafta sürdüğü için test negatif olabilir. Lyme hastalığı belirtileri olmayan hastalar için testler önerilmez.

Aucott, Lyme hastalığına karşı mücadeledeki en umut verici gelişmenin, maruziyetten sonraki ilk birkaç haftada doğru olan daha iyi teşhis testleri olduğunu söylüyor. Tedavi ne kadar erken olursa hastalık o kadar az gelişir. Aucott, testlerin yakında hazır olmasını beklediğini söyledi.

Doktorlar semptomları, özellikle Lyme enfeksiyonu yaygın olmayan bölgelerde pratik yapanları ve enfeksiyonların% 30’una kadar bir döküntüye eşlik etmeyebilir.

Lyme enfeksiyonunun aşamaları nelerdir?

Lyme enfeksiyonunun aşamaları nelerdir
Lyme enfeksiyonunun aşamaları nelerdir
Üç aşama vardır:

  • Erken lokalize Lyme : Ateş, titreme, baş ağrısı , şişmiş lenf nodları, boğaz ağrısı ve tipik olarak “boğa gözü” görünümü olan ya da tekdüze yuvarlak ve kırmızı ve en az 5 santimetre boyutunda bir döküntü gibi grip benzeri semptomlar
  • Erken yayılan Lyme : Şu anda ağrı , kol ve bacaklarda zayıflık hissi, görme değişiklikleri, kalp çarpıntısı ve göğüs ağrısı , kızarıklık ve yüz felci (Bell’s palsi) içeren grip benzeri semptomlar
  • Geç yayılmış Lyme : Bu, kene ısırmasından sonraki haftalar, aylar veya yıllar olabilir. Semptomlar artrit, ciddi yorgunluk ve baş ağrıları, vertigo , uyku bozuklukları ve zihinsel karışıklığı içerebilir .

Uzmanlar bunu anlamadığı halde, Lyme enfeksiyonu için tedavi edilen insanların yaklaşık% 10’u hastalığı sallamıyor. Üç temel belirtiye sahip olabilirler – eklem veya kas ağrısı , yorgunluk ve kısa süreli hafıza kaybı veya zihinsel karışıklık Bu tedavi sonrası Lyme hastalığı sendromu denir. Aucott, semptomlarının başka hastalıklarla paylaşıldığı ve teşhis edilmesi için bir kan testi olmadığı için tartışmalı olarak değerlendiriliyor.

Lyme belirtilerinin neden kronikleştiğine dair teoriler vardır. Biri, vücudun, bakteriler gittikten sonra, otoimmün bir bozukluk gibi, uzun süre enfeksiyonla savaşmaya devam etmesidir.

Lyme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Erken dönem Lyme enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotiklerkullanılır. Hastalar genellikle 10 ila 3 hafta arasında doksisiklin veya 2 ila 3 hafta boyunca amoksisilin ve sefuroksim alırlar

vakaların% 90’ına kadar, antibiyotik enfeksiyonu tedavi eder. Yapmazsa, hastalar başka antibiyotikler de ağızdan veya intravenöz yoldan alabilirler.

Lyme enfeksiyonu tedavi edilmediğinde ortaya çıkabilecek erken yayılmış Lyme hastalığı için, yüz felci ve anormal kalp ritmi gibi semptomlar için oral antibiyotikler önerilmektedir. Bir kişinin menenjiti , beyin ve omurilikte iltihaplanma veya daha ciddi kalp problemleri varsa, intravenöz antibiyotikler önerilir .

Geç evre Lyme’de bir hasta oral veya intravenöz antibiyotik alabilir. Kalıcı artritli hastalar standart artrit tedavisialacaktır .

Tedavi sonrası Lyme hastalığı sendromu için tedavi yoktur.

Aucott, “İnsanların yüzde on kadarı antibiyotiklerden sonra iyileşemiyor” diyor. “Yılda 30.000 kişinin daha iyi olmaması durumunda çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.