Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme ( hiperhidrozolarak da bilinir ) çok gerçek ve utanç verici bir sorundur, ancak bunu tedavi etmenin bazı etkili yolları vardır. Büyük süveterin altına saklanmadan veya daha sıcak bir iklime geçmeden önce, aşırı terleme ile mücadele için bu kanıtlanmış teknikleri deneyebilirsiniz .

Ağır Terleme Tedavisinde İlk Adım:Antiperspiranlar

Ağır Terleme Tedavisinde İlk Adım Antiperspiranlar
Ağır Terleme Tedavisinde İlk Adım Antiperspiranlar

Aşırı terlemenin üstesinden gelmenin en kolay yolu, çoğu insanın günlük olarak kullandığı bir antiperspiranttır. Çoğu antiperspirant, alüminyum tuzları içerir. Onları cildinize yuvarladığınızda, antiperspirantlar terlemeyi engelleyen bir tıkaç oluştururlar.

Lokal süpermarkette veya eczanede tezgâh üzerinde ter önleyici madde satın alabilirsiniz veya doktorunuz sizin için bir reçete yazabilir. Reçetesiz antiperspiranlar, reçeteli antiperspiranlardan daha az tahriş edici olabilir. Reçetesiz bir marka ile başlayın ve bu işe yaramazsa, doktorunuza reçeteyle ilgili sorular sorun.

Birçok antiperspirant, bir deodorantla birlikte satılır, bu da sizi terlemeden alıkoyamaz, ancak terden gelen kokuyu kontrol etmeye yardımcı olur.

Antiperspirantlar sadece koltuk altlarınız için değildir. Bunlardan bazılarını, elleriniz ve ayaklarınız gibi terlediğiniz diğer bölgelere de uygulayabilirsiniz. Bazıları saç çizgisine bile uygulanabilir.

Sabah antiperspirant / deodorantınızı yuvarlamadan veya spreylemeyin ve unutun. Yatağa gitmeden önce geceleri de uygulayın – sizi kurutmanıza yardımcı olacaktır.

Ağır Terleme için 4 Tıbbi Tedaviler

Ağır Terleme için 4 Tıbbi Tedaviler
Ağır Terleme için 4 Tıbbi Tedaviler

1. İyontoforez: Bu tedavi sırasında ellerinizi, ayaklarınızı ya da ikisini de su yüzeyinde yaklaşık 20 ila 30 dakika boyunca otururken, düşük elektrik akımı suyun içinden geçiyorsunuz. Kimse bu tedavinin nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyor, ancak uzmanlar cildin yüzeyine gitmekten ter döktüğüne inanıyorlar. Bu tedaviyi haftada en az birkaç kez tekrarlamanız gerekecektir, ancak birkaç kez terlemeyi durdurabilirsiniz. İyontoforez yapmayı öğrendikten sonra, evde kullanmak için bir makine satın alabilirsiniz. Bazı insanlar sadece bakım için ayda birkaç tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Her ne kadar iyontoforez genel olarak güvenli olsa da, elektriksel bir akım kullandığı için hamile olan kadınlar ve kalp pili veya metal implantları (eklem replasmanları dahil), kalp rahatsızlıkları veya epilepsi olan kişiler için önerilmemektedir .

2. Botulinum toksini: Ağır terleme için başka bir tedavi seçeneği , aynı ilaç olan kırışıklıklar için kullanılan botulinum toksin A ( Botox ) enjeksiyonudur . Botoks, koltuk altlarının aşırı terlemesini tedavi etmek için FDA onaylıdır, ancak bazı doktorlar bunu el ve ayak tabanlarının avuçlarında da kullanabilirler.

Botox, ter bezlerinin harekete geçmesini sağlayan bir kimyasalın serbest kalmasını engelleyerek çalışır. Birkaç Botox enjeksiyonuna sahip olmanız gerekebilir, ancak sonuçlar neredeyse bir yıl sürebilir.

3. Antikolinerjik ilaçlar: Antiperspirantları ve iyontoforez ve Botoks gibi tedavileri denediyseniz ve işe yaramadıysanız, doktorunuz antikolinerjik ilaçlar gibi reçeteli bir ilaç önerebilir. Oral antikolinerjik ilaçlar ter bezlerinin aktivasyonunu durdurur, ancak bunlar herkes için değildir çünkü bulanık görme , kalp çarpıntısı ve idrar sorunları gibi yan etkilere sahip olabilirler .

4. Cerrahi: Aşırı terleme için cerrahi müdahaleleri yapan plastik cerrahları görmüş olabilirsiniz. Cerrahi sadece diğer tedavilere cevap vermeyen ciddi hiperhidrozlu kişiler için önerilmektedir. Ameliyat sırasında, doktor ter bezlerini kesebilir, kazıyabilir veya emebilir.

Başka bir cerrahi seçenek cerrah çok küçük kesiler yapar ve sinirleri keser ettiği endoskopik torasik sempatektomi (ETS), olduğu koltukaltı normalde ter bezleri aktif hale getirin. Bu prosedür çok etkilidir, ancak sadece başka bir tedaviyi deneyen insanlara son çare olarak kullanılır. ETS tersine çevrilemez ve yara izleri bırakabilir. Bir yan etkisi hemen hemen herkes ETS ile uğraşmak zorundadır telafi terleme, vücudunuzun bir bölgede terleme durur, ancak telafi etmek için başka bir (yüz veya göğüs gibi) terleme başlar.

Ağır Terleme Kontrolü İçin Evde Yapabileceğiniz 4 Adım

Ağır Terleme Kontrolü İçin Evde Yapabileceğiniz 4 Adım
Ağır Terleme Kontrolü İçin Evde Yapabileceğiniz 4 Adım

Farklı antiperspirantları denerken veya doktorunuzun önerdiği başka bir tedaviyi yaparken, terlemeyi azaltmaya yardımcı olmak için bu evdeki bazı çözümleri de dahil edebilirsiniz.

  1. Ter tutacak ağır kıyafetler giymeyin. Bunun yerine, pamuk ve ipek gibi hafif, nefes alabilen kumaşlar giyin. Sıcağında egzersiz yapacağınızı veya açık havada kalacağınızı bildiğiniz zaman ekstra bir gömlek getirin . Ayaklarınız da terleyebilir, bu nedenle nemi onlardan uzak tutan çoraplar giyin (merinos yünü ve polipro iyi seçimlerdir).
  2. Terli cildinizde yaşayabilen ve kokulara neden olabilecek bakterileri kontrol etmek için antibakteriyel bir sabun kullanarak her gün duş alın veya banyo yapın. Kendinizi tamamen sonra kurulayın ve antiperspirant uygulamadan önce.
  3. Teri emmek için koltukaltı astarlarını ve ayakkabı ek parçalarını kullanın, böylece giysilerinizi bozmaz veya kokmaya başlar.
  4. En sevdiğiniz Meksika restoranında bir margarita ile çift jalapeno börek sipariş etmeyin. Baharatlı yiyecekler ve alkol, çay ve kahve gibi sıcak içecekler gibi sizi terletir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.