Alopesi Areata Nedir? Ne Sebep İle Olur ? 2018

 • Alopesi areata , genellikle saç derisini etkileyen, ancak herhangi bir tüylü deride meydana gelebilen saç dökülmesinin kendine özgü bir şeklidir .
 • Alopesi areata, etkilenen cildin dokusunda belirgin bir değişiklik olmaksızın, bir yara izi bırakmayan alopesi olmak üzere bir ya da daha fazla saç örgü yaması üretir.
 • Alopesi areata, erkekleri ve dişileri etkiler.
 • Saç foliküllerinin yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık sistemi tarafından hasar gördüğü bir otoimmün bozukluk olduğu düşünülmektedir.
 • Çoğu hasta için, durum bir yıl içinde tedavi edilmeden düzelir, ancak saç dökülmesi bazen kalıcıdır.
 • Saç ekimi için birçok tedavi bilinmektedir. Çoklu tedaviler gerekli olabilir ve hiçbiri tüm hastalar için sürekli olarak çalışmaz.

Alopesi areata nedir?

Alopesi areata nedir
Alopesi areata nedir

Alopesi areata, tüm saç taşıyan cildi etkileyebilen ve skar olmayan alopesi ( saç dökülmesi ) lokalize bölgeleri ile karakterize edinilmiş bir deri hastalığıdır .

Alopesi areata bazen diğer tıbbi problemlerle ilişkilidir. Çoğu zaman bu kel bölgeler saçlarını kendiliğinden düzeltir.

Alopesi areata 3 yaşından önce nadirdir. Alopesi areata gelişimi için önemli bir kalıtsal yatkınlık var gibi görünüyor .

Ne sebep alopesi areata?

Ne sebep alopesi areata
Ne sebep alopesi areata

Mevcut kanıtlar, alopesi areata’nın bağışıklık sisteminde saç köklerine zarar veren bir anormalliğin neden olduğunu göstermektedir. Bu özel anormallik, kendi bedenine saldırmaya eğilimli yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık sistemi olan otoimmüniteye yol açar. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi vücudun belirli dokularına saldırır.

Alopesi areata’da bilinmeyen nedenlerden dolayı vücudun kendi bağışıklık sistemi saç köklerine saldırır ve normal saç oluşumunu bozar.

Etkilenen cildin biyopsileri, saç foliküllerinin saç çemberine nüfuz eden immün lenfositleri gösterir. Alopesi areata bazen tiroid hastalığı, vitiligo , lupus , romatoid artrit ve ülseratif kolit gibi diğer otoimmün hastalıklarla ilişkilidir.. Bu hastalıkların tanı veya tedavisi alopesi areata’nın seyrini etkilemez. Bazen, alopesi areata aile üyeleri içinde ortaya çıkar ve genlerin rolünü düşündürür.

Alopesi Areata işareti

Saç kaybı

 • Saç dökülmesi çok yaygın bir durumdur ve çoğu insanı hayatlarında bir süre etkiler.
 • Saç telinin kırılmasından kaynaklanan saç dökülmesi, azalan saç büyümesi nedeniyle saç dökülmesinden farklıdır.
 • Androjenik saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür, ancak erkeklerde daha dramatiktir.
 • Tiroid hastalığı, anemi, protein eksikliği, kemoterapi ve düşük vitamin düzeyleri saç kaybına neden olabilir.
 • Alopesi areata, cildin lokalize bölgelerinde kıl foliküllerinin otoimmün imhasıyla oluşan bir saç dökülmesi şeklidir.

Alopesi areata’nın farklı desenlerinin belirtileri nelerdir?

Alopesi areata'nın farklı desenlerinin belirtileri ve belirtileri nelerdir
Alopesi areata'nın farklı desenlerinin belirtileri ve belirtileri nelerdir

En yaygın model, saçlı derideki bir veya daha fazla iyi tanımlanmış saç dökülmesi noktasıdır. Eğer bir oftaliz paterninde alopesi ortaya çıkarsa (temporal ve posterior saçlı deriyi içeren saç dökülmesi) veya kafa derisinin geniş bölgeleri uzun süreler içeriyorsa, prognoz daha kötüdür.

Saç dökülmesinin daha yaygın bir şekli saç derisi saçlarının yaygın olarak dramatik seyreltildiği yaygın alopesi bölgesi olarak adlandırılır. 

Bazen, tüm saçlı deri tamamen kaybolur, alopesi totalis olarak adlandırılan bir durumdur. Daha az sıklıkta, alopesi universalis adı verilen tüm vücuttaki tüm kılların kaybı meydana gelir.

 

Alopesi areatadan kim etkilenir?

Alopesi areata en sık 30-60 yaş arası erişkinlerde görülür. Bununla birlikte, yaşlı bireyleri ve nadiren küçük çocukları da etkileyebilir. Alopesi areata bulaşıcı değildir . Hormonal östrojen ve doğum kontrolü için progesteron tedavileri ya da hamileliğin sonu ile ilişkili saç dökülmesinin sona ermesinden sonra ortaya çıkabilecek saç dökülmesinden ayırt edilmelidir . Alopesi areata ile karıştırılabilecek bir dizi tedavi edilebilir durum vardır.

 

Sağlık uzmanları alopesi areata’yı nasıl teşhis eder?

Alopesi areata’nın karakteristik bulgusu, saç taşıyan bölgelerdeki diğer normal, tüysüz cildin bir veya daha fazla iyi sınırlı alanıdır. Bazen, tanıyı doğrulamak için kafa derisini biyopsi yapmak gerekebilir. Yararlı olabilecek diğer bulgular, kısa saçların, muhtemelen kısa saçların, kısa ince tüylerin ve kel bir bölgede büyüyen gri saçların ortaya çıkmasıdır. Saç dökülmesinin diğer nedenleri genel olarak tarih ve klinik değerlendirme ile dikkate alınmaz.

Alopesi areata tedavisi nedir ?

Tipik alopesi areata’nın seyri, yüksek spontan remisyon olasılığı ile öngörülebilir değildir. Saç dökülme süresi ne kadar uzunsa ve ilgili alan ne kadar uzun olursa, saçın kendiliğinden iyileşmesi o kadar az olasıdır. Bu nedenle, çeşitli tedaviler vardır, ancak bunların hiçbiri, bu hastalığın seyrini etkilemek için güvenle tahmin edilemez. İntrakutan lokal steroid enjeksiyonu, tedavi edilen bölgelerdeki saç büyüme döngüsünün yeniden başlatılmasında çok yardımcı olabilir. Steroid kremleri, losyonlar ve şampuanlar uzun yıllardan beri kullanılmaktadır, ancak en iyi şekilde sınırlı fayda sağlamaktadırlar. Oral sistemik steroidlerin etkilenen hastalarda saç büyümesini tetiklediği bilinmesine rağmen, uzun süreli kullanımı istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı nedeniyle kontrendikedir.

Topikal sensitizörler, difensivan veya squaric acid dibutilester, rekalsitiv alopesi areata veya% 50’den fazla saç kaybı olanlarda kullanıldı. Tedavinin amacı alerjik kontakt dermatit yaratmaktır.kafa derisinin İmmün tepkide bu değişiklik zaman zaman saç çıkma eşlik eder. Topikal duyarlılıkların etkinliği, hem küçük çocuklarda hem de yetişkinlerde gösterilmiştir, ancak muhtemelen yarım saatten daha az çalışmaktadır. Tofacitinib, ruxolitinib ve baricitinib dahil olmak üzere oral janus kinaz inhibitörlerinin kullanıldığı yeni başarının, yetişkinlerde ciddi, geniş alopesi areatada etkili olduğu gösterilmiştir, ancak uzun süreli tedavinin potansiyel yan etkileri vardır. Bu ilaçlara yanıtın dayanıklılığı değişkendir ve çoğu hasta kesildikten sonra saç dökülmesinin tekrarlanmasına neden olur. Belki de bu tür ilaçlarla topikal tedavi yakın gelecekte mevcut olabilir.

Duygusal stresin ortadan kaldırılmasının yararlı olduğu düşünülse de, bilinen etkili bir önleme yöntemi yoktur . Alopesi areata’nın başlangıcı ile hiçbir ilaç veya saç bakım ürünü ilişkilendirilmemiştir.

Kesin bir tedavi olmamasına rağmen, alopesi areata’nın kozmetik kamuflajı kesinlikle hasta yönetiminde önemli bir husustur. Hem kadınlar hem de erkekler için önemli saç dökülmesinin zararlı duygusal etkisi önemli olabilir.

.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.