Probiyotikler Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Probiyotikler bağırsakta doğal olarak oluşan canlı organizmalardır. Pek çok takviye ve fermente gıdalar da probiyotik içerir. Bazı insanlar probiyotiklerin kilo vermelerine yardımcı olup olmadığını merak ediyor.
Probiyotik bir takviye almak, bağırsak florasını dengede tutmaya yardımcı olabilir ve sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendirerek sağlıklı bir vücudu teşvik edebilir.

probiyotik

Araştırma halen ön aşamada olsa da, bazı bilgiler probiyotiklerin bir kişinin kilo vermesine yardımcı olabileceğini veya zayıf bağırsak sağlığının obezite ile bağlantısı olduğunu öne sürüyor .
Bu makalede, çalışıp çalışmadıklarını ve nasıl kullanacaklarını içeren probiyotikler ve kilo kaybı hakkında bilgi edinin.

Probiyotikler kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

İnsan vücudu içinde ve üzerinde, özellikle dost bakteriler şeklinde birçok farklı mikroorganizma vardır. Araştırmacılar bu bakterilerin bazılarının kilo vermede ve kazanmada rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bağırsakta, faydalı bakteriler yiyeceklerin parçalanmasına ve sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun kullanması için besin ve vitaminoluşturmaya yardımcı olurlar . Probiyotik bakteriler liflerle beslenir ve bunları yararlı bileşiklere dönüştürür.

Sağlıksız bir sindirim sistemi, bağırsak mikroplarındaki dengesizlik anlamına gelen dysbiosis’e yol açabilir.
Çok fazla zararlı mikroorganizma çoğaldığında, bu zararlı organizmaları kontrol altında tutmak için yeterli sayıda yararlı bakteri bulunmayabilir. Aynı zamanda tipik olarak bağırsaktaki bakteri çeşitliliğinin düşük olduğu anlamına gelir.

probiyotik-çeşitleri

2013’ten itibaren yapılan araştırmalar, bağırsak dysbiosis’in, obezitenin gelişimine katkıda bulunduğunu, ancak bunun nedeni olmamakla birlikte olduğunu göstermektedir.
Araştırmaları, hayvanlardaki bağırsak florasını değiştirmenin, buna göre kilo vermelerine veya kilo almalarına neden olduğunu buldu. Ancak, insanlarda, bağırsak florasının değiştirilmesi kilo kaybına veya kazanıma neden olmamıştır.
Bununla birlikte, bu kanıtlar, kişinin kilo aldığında bağırsak florasında bir kayma olduğunu göstermektedir. Değişiklikler obezite ile ilişkili olsa da, altta yatan neden gibi görünmüyorlar.

Araştırmacı, bir kişinin bağırsak florasını zayıftan obez bir şekle değiştirebilecek aşağıdaki faktörleri tanımlamıştır:

 • yüksek yağlı diyet
 • yüksek kalorili bir diyet
 • yapay tatlandırıcıların kullanımı
 • bozulmuş bir günlük ritmi

Bazı probiyotikler hakkında insanların kilo vermelerine yardımcı olabileceğini gösteren küçük kanıtlar vardır.
Araştırma Beslenme British Journal probiyotik bir tip, o etkilerini inceledi Lactobacillus rhamnosus , obezite olan insanlar vardı.
Probiyotik takviyesi alan kadınlar, çalışma sırasında plasebo alan kadınlardan daha fazla kilo kaybetti . Ek olarak, probiyotik takviyesi alan grup, diyetini tamamladıktan sonra, kilo verme aşamasında daha fazla kilo vermeye devam etti. Ancak erkeklerde aynı etkiler görülmedi.

probiyotik-türleri

Düşük bakteri çeşitliliği obeziteyi de etkileyebilir. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırmanın yazarı, düşük bağırsak florası çeşitliliği ile vücuttaki iltihap arasında bir bağlantı olduğunu tespit etmiştir .
Düşük mikrobiyal çeşitlilik, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi obezite ile ilgili problemler için de bir risk faktörü olabilir .
Bu gerçekler göz önüne alındığında, probiyotik almak yalnızca bir kişinin kilo verme çabalarına değil, genel sağlıklarına da fayda sağlayabilir.

Türleri

En yaygın probiyotikler Lactobacillus ve Bifidobacterium gruplarındandır . Bunların her biri birçok farklı bakteri içerir.

Probiyotikler ayrıca maya Saccharomyces boulardii gibi diğer organizmalarla birlikte başka bakteriler de içerebilir.

Piyasadaki daha popüler bakteriler ve sağlık yararları için en çok araştırılanlar:

 • yoğurt mayası
 • Lactobacillus bulgaricus
 • Lactobacillus fermentum
 • Lactobacillus amylovorous
 • Lactobacillus gasseri
 • Lactobacillus rhamnosus
 • Bifidobacterium longum
 • Bifidobacterium bifidum

Bununla birlikte, bağırsakta, 100 trilyon mikronun üzerinde yüzlerce farklı türde mikroorganizma bulunur .
Bir probiyotik türünün bir insanın herhangi bir türden daha etkili bir şekilde kilo vermesine yardımcı olabileceğine dair kanıt yoktur.

probiyotikler

Probiyotikler nasıl kullanılır?

Bir kişinin düzenli diyetlerine faydalı probiyotikler ekleyebilmesinin iki farklı yolu vardır:

Takviyeler

Mevcut birçok probiyotik takviyesi vardır. Bu ürünler tipik olarak Lactobacillus veya Bifidobacterium bakteri suşlarını içerir . Bazen ikisini de içerirler.
Probiyotik takviyeleri sağlık gıda mağazalarında, eczanelerde ve çevrimiçi olarak satın alınabilir .

Fermente gıdalar

grip

Birçok gıda bu sağlıklı organizmaları da içerir. Yoğurt, en iyi bilinen diyet probiyotik kaynağı olabilir. Yoğurt, spesifik Lactobacillus veya Bifidobacterium suşları ile fermente olan süttür .
Genellikle yararlı bakteri içeren diğer fermente gıdalar şunları içerir:

 • Kefir
 • Lâhana turşusu
 • Kombucha
 • Fermente, çiğ peynirler
 • Çiğ elma sirkesi
 • Bir çeşit yöresel Kore yemeği(natto, miso veya tempeh)

About The Author

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.