Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Omzun ağrısı, omuzun zarar görmesi, spor veya yaşlanmadan kaynaklanabilir. Ayrıca bir kişi, vücudun bu bölümünü kötü bir düşme veya kaza nedeniyle yaralayabilir. Pek çok insan doktora ön omuz ağrısı için gelir.

Omuz, kolun her yöne serbestçe hareket etmesini sağlayan hareketli bir yapıdır. Omuz ağrısı problemleri kol hareketini kısıtlayarak ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir.

Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz ağrısı, omuzun herhangi bir yerindeki problemlerden kaynaklanabilir. Eklemin zarar görmesi, spor veya yaşlanmadan kaynaklanabilir. Kötü bir şekilde düştüğünüzde de omuz ağrısı nedenleri arasında yer alan çıkık, omuz bölgenizde oluşabilir. Bazı yaralanmalar ani bir omuz ağrısına neden olabilir. Örnekler arasında çıkık ve kırıklar da bulunur. Kronik ön omuz ağrısı nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Rotator manşet yaralanması
  • Kireçlenme
  • Kırık
  • Çıkık

Omuz Ağrısı Tedavileri

Birçok insan evlerinde omuz ağrısı tedavisi bulabilirler. Tedavi tipik olarak bir dinlenme periyodu ve ağrıyı şiddetlendiren aktivitelerden kaçınmak evinizde yapabileceğiniz en iyi yöntemdir. Doktora göründüğüzde, ağrının giderilmesi için bölgeye baskı yapılmasını önerebilir. Fizik tedavi omuz gücünü arttırdığından fizik tedaviye başvurabilir. Aspirin gibi reçetesiz satılan ilaçlar omuz ağrısı tedavisi için kullanılabilir. Bazı omuz ağrıları tedavileri için ameliyat gerekebilir.

Şiddetli rotator manşeti yırtıkları veya çıkıkları evde tedavi etmeye çalışmak yerine, cerrahi bir işlem ile kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.