Kolesterol Nedir? Kolesterol Testi Gerçekleri 2018

  • Kolesterol vücutta normal vücut fonksiyonunun önemli bir parçası olan doğal bir maddedir.
  • Kolesterolün iki ana tipi vardır: HDL veya iyi kolesterol, kalp hastalığına , felce ve periferal vasküler hastalığa karşı korur ; ve bu şartların riskini arttıran LD veya kötü kolesterol.
  • Kolesterol testleri, kandaki toplam kolesterolün yanı sıra HDL ve LDL seviyelerini ölçer. Kan dolaşımında bulunan başka bir yağ türü olan trigliseritler de ölçülebilir.
  • Kolesterol testleri genellikle bir doktorun ofisinde sıralanır ve kan alınır. Evde test kitleri de mevcuttur. Testlerin doğru olması için oruç tutmak önemlidir. Tipik olarak, bir gün sabah için bir şey yemeden önce sabah ilk şey bir oruç testi yapılır. Oruç genellikle yemeksiz 12 saat gerektirir. Su, sade çay veya kahve izin verilir ve hidrasyon gereklidir. Oruç döneminde başka hiçbir sıvı kabul edilemez. Hastalar şekere , suni tatlandırıcılar , krema veya sütlere içecek ekleyemezler .
  • OTC alırsanız, reçete veya bitkisel takviyeler bunları test öncesinde doktorunuzla görüşür.
  • Kolesterol testi sonuçları , kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak için yüksek kolesteroltedavisinin gerekli olup olmadığını belirlemek için sağlık uzmanı ile tartışılmalıdır

Kolesterol nedir?

Kolesterol nedir
Kolesterol nedir

Kolesterol, vücudun önemli yapılar ve kimyasallar üretmesi için ihtiyaç duyduğu doğal bir yağdır. Hücre zarlarının ana bileşenlerinden biridir, vücut hücrelerini çalıştıran ve yapılandıran iç yapıları koruyan dış kaplama. Kolesterol aynı zamanda vücuttaki elektrolit seviyelerini kontrol eden mayınokortikoidler, karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan glukokortikoidler ve testosteron, östrojen ve progesteron dahil olmak üzere seks hormonları dahil olmak üzere vücuttaki birçok hormon için bir yapı taşıdır .

Kolesterol, vücutta D vitamini oluşturmaya yardımcı olan yapı taşlarından biridir . Vücuttaki kalsiyum metabolizmasından D vitamini sorumludur .

İki önemli kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) vardır. LDL, çok fazla olduğunda arterlerde biriken kötü kolesteroldür. HDL, iyi kolesterol olarak kabul edilir çünkü LDL kolesterolüne bağlanabilir ve vücuttan alınabileceği karaciğere geri dönebilir .

Vücudumuzdaki kolesterolün çoğu yediğimiz gıdalardan elde edilirken, vücudun taleplerini karşılamak için karaciğerde de üretilir. Vücut toplam kolesterol miktarını düzenlemeye çalışır, ancak çok fazla kolesterol mevcut olduğunda, fazlalık vücuttaki atardamarlarda birikebilir. Bu arterin daralmasına yol açar ve kalp krizi , felç ve periferik vasküler hastalık riskini artırır . Yüksek LDL seviyeleri bu hastalıkların riskini artırır ve yüksek HDL seviyeleri riski azaltır.

Kolesterol testi ne yapar?

  •  Hikayeni paylaş

Kolesterol testleri, vücuttaki kolesterol miktarını ölçen kan testleridir. Sağlık çalışanı, aşağıdakileri gösteren sonuçları içeren bir kolesterol testi sipariş edebilir:

  1. Toplam kolesterol,
  2. HDL ve
  3. LDL seviyeleri.

Kolesterol seviyesine ek olarak, sağlık uzmanı da bir lipit profili testi isteyebilir . Lipid profili testi de ölçecek trigliserit düzeylerini ve kanda bulunan diğer bir yağlı madde.

 

Kolesterol testi için nasıl hazırlarım?

En iyi ve en doğru sonuçlar için, kolesterol kan testi yapılmadan önce saatlerce oruç tutmak önemlidir. Her laboratuvarın yememek için kendi kuralları vardır ve hızlı 9-16 saat arasında değişebilir. Su içmek kabul edilebilir.

 

Test sonuçlarım için doktorumu aramam gerekir mi?

Genellikle, sağlık çalışanınızın kolesterol testinin sonuçlarını almasına kadar, kanın alındığı andan bir iki gün sürer. İdeal olarak, sağlık uzmanı sizinle bu sonuçlarla iletişim kuracak ve önemlerini açıklayacaktır. Bununla birlikte, kısa bir süre içinde iletişim kurulmadıysanız, sağlık uzmanınıza başvurmak ve test sonuçlarını istemek mantıklıdır.

ABD FDA onaylı olan ev kolesterol test kitleri mevcuttur, ancak bunların doğruluğu sertifikalı bir laboratuar kadar iyi olmayabilir. Bu testler genellikle sadece total kolesterolü ölçer, ancak bazıları HDL, LDL ve kolesterolü de ölçer. Ev kitlerinden birini kullanırsanız, sonuçları sağlık bakım uzmanınızla görüşmek akıllıca olacaktır.

Kolesterol kan testinin amacı, yüksek kolesterol için tedaviye gerek olup olmadığını belirlemektir . Bu tedavi diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya her ikisi de kolesterol seviyelerini kontrol etmek ve kalp hastalığı , felç ve periferik vasküler hastalık riskini azaltmak için içerebilir .

Kolesterol test sonuçlarımı nasıl yorumlayabilirim
Kolesterol test sonuçlarımı nasıl yorumlayabilirim

Kolesterol test sonuçlarımı nasıl yorumlayabilirim?

Kolesterol düzeyleri, kalp hastalığı, inme ve periferik vasküler hastalık için risk faktörlerinden biridir. Diyabetin kontrol altına alınması , yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ve sigara içilmesininönlenmesi gibi, riski en aza indirmek için kolesterol düzeylerini kontrol etmek önemlidir .

Kolesterol düzeyleri için Kılavuzlar Amerikan Kalp Derneği dahil olmak üzere birçok sağlık kuruluşları tarafından geliştirilmiştir. Tedavinin ve hastalık riskinin önlenmesinin izlenmesine yardımcı olmak için testlerin zaman içinde tekrarlanması gerekebileceğini hatırlamak önemlidir .

Toplam kolesterol
200 mg / dL’den az: arzu edilir
200-239 mg / dL: borderline yüksek risk
240 ve üzeri: yüksek risk
HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein)
40 mg / dL’den (erkek) az, 50 mg / dL’den (kadın) az: kalp hastalığı riskinde artış
60mg / dL’den büyük: kalp hastalığına karşı bazı koruma
LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein)
100 mg / dL’den az: optimal
100-129 mg / dL: optimal / optimal optimal yakınında
130-159 mg / dL: borderline high
160-189 mg / dL: yüksek
190 mg / dL ve üzeri: çok yüksek
Trigliserid
N150 mg / dL’den az: normal
150-199 mg / dL: sınır çizgisine kadar
200-499mg / dL: yüksek
500 mg / dL üstünde: çok yüksek

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.