Kemik Kırığı Onarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir 2018

Kırık kırık bir kemiktir. Doktorlar, yerlerine, türüne ve şiddetine bağlı olarak kemik kırıklarını onarmak için farklı yöntemler kullanacaktır.

Kırıklar tam veya kısmi olabilir. Bazıları ameliyat veya metal plakalara ihtiyaç duyarken, diğerlerinin sadece bir destek alması gerekebilir.

Kırık kemiği olan herkes farklı şekilde iyileşir. İyileşme süreci, hasarın niteliğine ve derecesine, kırık fiksasyonunun stabilitesine ve biyolojik süreçlere bağlı olacaktır, bu yüzden uygun bir iyileşme süreci çok önemlidir.

Bu makalede, doktorların kemik kırıklarını nasıl tedavi ettiğine, kemik iyileşmesinin üç ana aşamasının arkasındaki bilime ve kemik onarımını hızlandırmak için ev ilaçlarına nasıl baktığını inceliyoruz.

Neden kemik kırığı tamir edilmeli?

Neden kemik kırığı tamir edilmeli
Neden kemik kırığı tamir edilmeli

Kırık kemiği olan bir kişi bir doktordan tedavi almazsa, kemiğin olağandışı bir konumda iyileşme şansı vardır.

Tedavinin amaçlarından biri normal anatomiyidüzeltmektir, böylece bir doktor kemiğin her bir parçasını doğru anatomik pozisyonuna getirecek ve sıfırlayacaktır.

İnsanlar farklı derecelerde şiddetli kemik kırıkları olabilir ve bazıları küçük olabilirken, diğerleri ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kemik kırığı ne kadar şiddetli olursa olsun, bir kişi anormal iyileşme, fonksiyon kaybı veya kemik zayıflıkları gibi gelecekteki komplikasyonları önlemek için her zaman doktorunu tedavi için görmelidir.

Yanlış işlenmiş kemik kırıklarının diğer komplikasyonları şunlardır:

  • Yakındaki kan damarlarında kan pıhtısı oluşumu
  • yaralanmadan enfeksiyon
  • Kırık çevresinde deriye, dokulara veya kaslara hasar
  • eklem boşluğuna kanama nedeniyle yakındaki eklemin şişmesi

Birisi uyluk kemiği (femur) gibi uzun bir kemiği kırıyorsa, yağ embolisi adı verilen ciddi bir komplikasyon yaşayabilir. Burada, yağ globülleri kan dolaşımına salınır ve akciğer kılcal damarlarında birikerek solunum sıkıntısına yol açar. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Kırık bir kemiği iyileştirme yolları

Kırık kemiğin tipine ve yerine bağlı olarak, doktor aşağıdaki tedavileri önerebilir:

Geleneksel döküm

Kemiği yeniden konumlandırdıktan sonra, doktorlar tipik olarak kırık kemiği bir sıva veya fiberglas dökümü ile sabitleyecektir. Bir döküm, kemiğin doğru pozisyonda iyileşmesini sağlar.

Doktorlar genellikle bacak, ayak, kol ve bilek kemiklerindeki kırıkları tedavi etmek için kalıp kullanırlar.

Fonksiyonel dökme veya brace

Fonksiyonel bir döküm veya destek, geleneksel döküm hareketsizliğinden farklıdır; çünkü yakın eklemlerin sınırlı ve kontrollü hareketine izin verir.

Genellikle doktorlar, kırık kemiğe sahip uzuvda bir başlangıç ​​atma yapar ve bir süre sonra çıkarırlar. Daha sonra, doktor uzuvu, hareket ve hareketliliğine izin veren fonksiyonel bir aygıta yerleştirecektir.

Açık azaltma

Bir kişinin ciddi bir kemik kırığı olduğu zaman, doktorların molayı düzeltmek için ameliyat yapması gerekebilir. Açık bir azaltma prosedüründe, doktorlar kemiği el ile ortaya çıkarır ve yeniden konumlandırır.

İnsanlar, dökümle tedavi için uygun olmayan karmaşık kırıklar veya kırıklar varsa açık redüksiyon gerekebilir.

İki tür açık azaltma vardır:

  • İç sabitleme ile açık redüksiyon : Bu prosedür, kemiğin dış yüzeyine özel vida veya metal plakaların bağlanmasını içerir. Cerrah ayrıca kemik parçalarını bir arada tutmak için metal çubukları kemiğin ortasına yerleştirebilir.
  • Eksternal fiksasyon ile açık redüksiyon : Bu prosedür, ameliyattan sonra harici bir cihazın yaralı uzuv üzerine yerleştirilmesini içerir. Cerrah, iyileşirken kemiği desteklemek ve hareketsiz hale getirmek için kırılma alanının altına ve altına metal pimler veya vidalar yerleştirir.

Kemik iyileşmesinin üç aşaması

Kemik iyileşmesinin üç aşaması
Kemik iyileşmesinin üç aşaması

Birisi bir kemiği kırdığında, genellikle üç aşamada iyileşir:

1. inflamatuar faz

Kırık hematom oluşumu olarak da adlandırılan inflamatuar faz, yaralanmadan hemen sonra oluşan iyileşmenin ilk aşamasıdır.

Bir çalışmaya göre , yaralanmadan yaklaşık 48 saat sonra, kırık tarafından yırtılmış kan damarları kanı serbest bırakır. Bu kan pıhtılaşmaya başlar ve bir kırık hematomu oluşturur. Kemiğe kan akışının bozulması nedeniyle, kırığın etrafındaki bazı kemik hücreleri ölür.

Bu inflamatuar evre, kırılmadan yaklaşık bir hafta sonra sona erer.

2. onarım aşaması

Tamir veya onarıcı faz , kemik kırılmasından sonraki ilk birkaç gün içinde başlar ve yaklaşık 2-3 hafta sürer. Bu süre zarfında vücut, kırık bölgesinde ve çevresinde kıkırdak ve doku geliştirir.

Doku, kemiklerin kırık uçlarında yumuşak bir yaka oluşturur ve doku iki ucun birleşene kadar büyür. Bu büyümeler nasır olarak bilinir ve amacı kırıkları stabilize etmektir. Takip eden haftalarda trabeküler kemik denilen süngerimsi kemikten yapılan bir kemik kallusu doku kallusunun yerini alacaktır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.