Kalp Hastalığı ve Risk Faktörleri Nelerdir? 12 Nedeni

Kalp hastalıkları ABD’de ölümlerin önde gelen nedenidir – her 4 ölümden 1’i kalp hastalığına bağlıdır.

Şiddetli göğüs ağrısı, bariz bir işaret olabilir. Ancak kalp hastalığı ölümcül olabilir çünkü birçok insan bazı erken belirtileri ve belirtileri fark etmez ve çok geç olmadan tedaviye başvurmazlar.

Kalp Hastalığı Uyarı Levhaları

kalp hastalığı

Kalp semptomları her zaman açık olmayabilir, bu yüzden olası kalp uyarı işaretlerini göz ardı etmeyin. Göz ardı edilmemesi gereken bazı uyarılar şunlardır: nefes darlığı, mide ekşimesi, kas ağrısı, ağrılı hıçkırıklar, boyun veya üst sırt ağrısı veya bu slayt gösterisinde tartışılan diğer belirtiler. Bilinen kalp hastalığı veya 65 yaş üstü kişiler gibi önemli risk faktörleri, güçlü aile öyküsü, kalp hastalığı, obezite, sigara içicisi, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya diyabet hastası insanlar olası kalp semptomlarına dikkat etmelidir.

Kalp Hastalığı Risk Faktörleri

Kalp Hastalığı

Kalp hastalığına işaret eden tüm belirtilere dikkat etmek önemlidir. Onları görmezden gelmeyin ya da gitmelerini bekleyin – test ve teşhis için doktorunuza başvurun. Birçok insan mide ekşimesi veya kas ağrısı için kalp hastalığı semptomları hata.

Eğer erkek de dahil olmak üzere, 65 yaş üstü, yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon, obez, sigara içen, diyabetik veya aile öyküsü olan herhangi bir kardiyak hastalık risk faktörünüz varsa, herhangi bir potansiyele daha fazla dikkat etmeniz gerekir. kalp hastalığı belirtileri.

1. Kaygı

Yaklaşan bir kalp krizinin bir belirtisi aşırı kaygı olabilir. Panik atak geçirdiğini hissedebilir ve nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerle karşılaşırsanız hemen bir acil servise gidin.

kaygi
göğüs rahatsızlığı
göğüs rahatsızlığı

3. Öksürük

Kalp yetmezliğinde, akciğerlerde sıvı birikebilir ve sürekli öksürüğe veya hırıltıya neden olabilir. Bazen öksürük kanlı balgam üretebilir. Nefes almayı zorlaştıran veya günlük hayatınızı etkileyecek kronik veya kötüleşen öksürük veya hırıltılı beziniz varsa, doktorunuza başvurun.

öksürük

4. Baş dönmesi

Aritmiler olarak adlandırılan kalp krizleri ve kalp ritmi bozuklukları, baş dönmesine, baş dönmesine ve hatta bayılmaya neden olabilir. Birçok farklı durum bu tür semptomlara neden olabilir, bu nedenle kalp hastalığınızın baş dönmesi sebebi olup olmadığını öğrenmek için bir doktora başvurun.

baş dönmesi

5. Yorgunluk

Yorgunluk, birçok farklı tıbbi duruma atfedilebilecek belirtilerden biridir. Bazen kadınlar özellikle kalp krizinden önceki günlerde ve sıra dışı yorgunluk yaşarlar. Kalp yetmezliği, insanların her zaman yorgun hissetmelerine neden olabilir. Çok yorgun olduğunuzda, günlük işlev iyonunuzu etkiler, bir doktora gitme zamanıdır

yorgunluk
yorgunluk

6. Bulantı veya İştahsızlık

Kalp krizi sırasında bulantı, hazımsızlık, kusma veya karın şişliği oluşabilir. Bazen zayıf kalp veya tıkalı arterlere bağlı zayıf dolaşım bu semptomlara neden olabilir. Bu, kadınlarda sık görülür ve genellikle aktivite ile daha da kötüleşir ve dinlenerek gelişir. Bu şekli takip eden mide bulantısı veya iştahsızlık yaşıyorsanız, doktorunuza başvurun.

bulantı ve iştahsızlık

7. Vücudun Diğer Bölümlerinde Ağrı

Göğüs ağrısı kalp krizi sırasında sık görülürken, vücudun diğer bölgelerinde ağrı oluşabilir. Birçok kişi kalp krizlerini göğüste başlayan ve omuz, kol, sırt, boyun, çene veya karın bölgesine yayılan ağrı olarak görür. Erkekler kalp krizi sırasında sol kollarında ağrı yaşayabilirler; Kadınlar ya kolda ya da omuz bıçakları arasında ağrı yaşayabilir. Acı gelebilir ve hafif veya şiddetli olabilir. Buna benzer acılarla karşılaşırsanız derhal bir acil servise gidin. Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz.

Vücudun Diğer Bölümlerinde Ağrı

Vücudun Diğer Bölümlerinde Ağrı

8. Hızlı veya Düzensiz Darbe

Ara sıra bir “atlanan” kalp atışı endişe nedeni olmayabilir. Ancak, hızlı veya düzensiz bir kalp atış hızınız varsa, bu kalp krizi, kalp yetmezliği veya bir aritmi belirtisi olabilir. Bu hızlı veya düzensiz nabız da zayıflık, baş dönmesi veya nefes darlığı ile birlikte olabilir. Derhal tıbbi yardım alın – bazı aritmiler hızlı bir şekilde tıbbi müdahale olmadan inme, kalp yetmezliği veya ölüme yol açabilir.

.

9. Nefes darlığı

Kalp krizi veya kalp yetmezliği sırasında, sıvı akciğerlere sızarak nefes darlığına neden olabilir. İnsanlar dinlenirken bile nefessiz kalabilirler. Nefes darlığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir, ancak aynı zamanda kalp krizi veya kalp yetmezliğinin bir belirtisi olabilir.

Nefes Darlığı

10. Terleme

Hiçbir sebepten dolayı ani bir tere dönüşmek aslında kalp krizinin yaygın bir belirtisidir. Ateşiniz yoksa ve kendinizi ya da sıcak bir ortamda uygulamamanız halinde bolca terleme – özellikle de baş dönmesi, nefes darlığı veya göğüs ağrısı gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa – kalp krizinin belirtisi olabilir.

terleme
terleme

11. Şişme

Kalp zayıfladığında, kanı daha az etkili bir şekilde pompalar ve bu, alt ekstremite veya karın şişmesi (ödem) ile sonuçlanan sıvı tutulmasına neden olabilir. Kalp yetmezliği ayrıca ani kilo alımına ve iştah kaybına neden olabilir.

12. Zayıflık

Şiddetli ve açıklanamayan zayıflık yaklaşan kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp, vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda kan pompalayamaz. Kan, kalp, akciğerler ve beyin gibi en kritik organlara ve kaslardan uzaklaşır.

zayıflık

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.