Diş Çürüğü Nasıl Geçer? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Diş aralarındaki boşluklar, diş çürüğü yüzünden kaynaklanan küçük deliklerdir. Bazı ilaçlar ile bu çürümeyi önleyebilirsiniz. Yiyecek ve bakteri birikimi dişlerde bir tabaka oluşturur. Bu tabaka da çürümesine neden olur.

Çürükler, dişin dentin adı verilen iç katmanına yerleşir. Bu noktada, bir diş boşluğu gelişmeye başlar.

Diş Çürüğü Nedenleri

Diş mineralinin kaybından başlayarak, dişte oyuk oluşmasına kadar ilerleyen çürük dişler bulunmaktadır. Diş çürüğü, karbonhidrat içeren besinlerin dişler arasında sıkıştığında ve temizlenmediği zaman meydana gelmektedir. Diş çürüğünün başlıca nedenleri şekerli, yapışkan yiyecekler ve içeceklerdir. Çok fazla çikolata tüketmenin, diş çürümesi nedenleri arasında olması da bu yüzdendir. Ne kadar fazla şeker tüketilirse, o kadar fazla asit üretilir. Bu da çürümeye neden olur. Şekerli bir atıştırmalık yediğinizde, dişleriniz 20 dakika boyunca asitlerden zarar görebilir. Diş çürüğünün nedenlerini anlamak önemlidir. Böylece dişlerinize bakmanın ve sağlığınıza dikkat etmenin doğru yolunu öğrenebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken boşluk ve diş çürüğü faktörleri şunlardır:

Ağız Hijyeni: Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaz iseniz, plak oluşumunu tetiklemiş olursunuz ve diş minesine zarar verirsiniz.
Kuru Ağız: Kuru ağız, dişleri plaklardan koruyamaz. Çok az su içen insanların ağzı kuru olur. Bu yüzden dişlerinizin üzerinde daha çok plak birikebilir.
Yeme ve İçme: Burası her şeyin başladığı yerdir. Hepimiz yemek yemek ve içmek zorunda olduğumuz için, bundan kaçınmanın bir yolu yoktur. Ancak yiyecekler, çürüklerin oluşumunda önemli bir rol oynarlar. Yemek yediğinizde veya içtiğinizde, dişlerinizi fırçalayana kadar karbonhidratlar dişlerinizde kalır. Fırçalamadan sonra bile, tüm yiyecek parçacıklarını veya karbonhidratları dişlerinizden çıkaramayabilirsiniz. Dişlerinize yapışmaya meyilli yiyecekler diş boşluğu riski oluşturabilir. artırabilir. Özellikle süt veya soda içtikten sonra dişlerinizi düzenli olarak fırçaladığınızdan emin olun.
Bakteriler ve Asitler: Bakteriler doğal olarak ağzınızda yaşamaya başlar. Bu bakteriler dişlerinizde bulunan karbonhidratları sindirdiği zaman, asit oluşturur.

Diş Çürüğü Tedavisi

Dişin çürümüş kısmı delinip, yerine kompozit reçineler, porselen, gümüş veya altından yapılmış kuvvetli bir dolgu yerleştirilebilir. Daha geniş oyukların tedavisi ise, kök kanalları gibi ileri teknikleri içerir. Dolgular, boşluğun daha da büyümesini önleyecektir. Bu nedenle, herhangi bir diş çürüğü belirtisi yaşıyorsanız, derhal tedavi için bir diş hekimine başvurmalısınız. Yoksa çürükler gittikçe çoğalacaklardır ve diş ağrısı yapacaklardır. Dişlerinizdeki ağrı, baş ağrısını da tetiklemektedir. Doktora göründükten sonra doktorunuz sizlere diş çürüğü teşhisi yapmak için, diş ağrısı ve diş hassasiyeti hakkında sorular soracaktır. Dişlerinizi inceleyecektir ve yumuşak diş dokularını kontrol edecektir. Boşlukların ve çürüklerin derecesini gösterebilen dental X-ışınlarına bakarak, size özel bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Diş çürüğü belirtisi yaşıyorsanız, tedavi için bir diş hekimine görünmelisiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.