Çiçek Hastalığı Nedir? Çiçek Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Çiçek hastalığı ortadan kaldırılmadan önce, variola virüsünün neden olduğu ciddi bir bulaşıcı hastalıktı. Bulaşıcıydı yani bir kişiden diğerine yayıldı.

Çiçek hastalığı olan kişilerde ateş ve belirgin, ilerleyen bir deri döküntüsü vardı. Çiçek hastalığı olan çoğu insan iyileşti, ancak hastalığı olan her 10 kişiden yaklaşık 3’ü öldü.

Çiçek hastalığından kurtulanların çoğu, vücutlarının geniş alanlarında, özellikle yüzlerinde kalıcı izlere sahiptir. Bazıları kör kalır.

Aşılamanın başarısı sayesinde, çiçek hastalığı ortadan kaldırıldı ve 1977’den beri doğal olarak meydana gelen hiçbir meydana gelmedi.

Çiçek Hastalığı Nasıl Yayılır?

Çiçek hastalığı ortadan kaldırılmadan önce, insanlar arasında doğrudan ve oldukça uzun süreli yüz yüze temas yoluyla yayılıyordu.

Çiçek hastalığı hastaları ilk yaralar ağızlarında ve boğazlarında göründükten sonra bulaşıcı hale geldi.

Virüsü öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında yayarlar ve burun veya ağızlarından damlacıklar diğer insanlara yayılır. Son çiçek hastalığı kabukları düşene kadar bulaşıcı kaldılar.

Hastanın yaralarında bulunan bu kabuklar ve sıvı da variola virüsü içeriyordu.

Virüs, bu malzemelerle veya yatak veya giysi gibi bunlarla kontamine olmuş nesnelerle yayılabilir.

Çiçek hastalarına bakan ve yataklarını veya kıyafetlerini yıkayan kişiler eldiven giymeli ve enfekte olmamaya özen göstermelidir.

Çiçek hastalığı nasıl yayılır? nadiren bir bina (hava yolu) gibi kapalı ortamlarda havada yayılmıştır.

Çiçek hastalığı sadece insanlar tarafından yayılabilir. Bilim adamlarının çiçek hastalığının böcekler veya hayvanlar tarafından yayılabileceğine dair hiçbir kanıtı yok.

Çiçek Hastalığı Nasıl Önlenir Ve Tedavi Edilir?

İnsanları çiçek hastalığından korumak için aşılar var. Şu anda, çiçek hastalığı ortadan kaldırıldığı için çiçek aşısı genel halk için önerilmiyor.

Bir çiçek hastalığı salgını olsaydı, sağlık yetkilileri bunu kontrol etmek için çiçek hastalığı aşısı kullanırdı.

Bazı antiviral ilaçlar çiçek hastalığının tedavisine yardımcı olabilirken, çiçek hastalığı için bu hastalığa yakalanmış ve etkili olduğu kanıtlanmış kişilerde test edilmiş bir tedavi yoktur.

Çiçek Hastalığı Aşısı

Çiçek hastalığı, aşı virüsü aşısı olarak da adlandırılan çiçek aşısı ile önlenebilir. Aşı, çiçek hastalığına benzer, ancak daha az zararlı bir poksvirüs olan vaccinia adlı bir virüsten yapılmıştır.

Çoğalmaya yetkin çiçek aşıları insanları hastalanmaktan koruyabilir veya aşıyı çiçek virüsü ile temastan bir hafta önce veya sonra alırlarsa hastalığı daha hafif hale getirebilir. Aşı olursanız:

  • Virüsle temas etmeden önce: Aşı sizi hastalanmaktan koruyabilir.
  • Virüse maruz kaldıktan sonraki 3 gün: Aşı sizi hastalığa yakalanmaktan koruyabilir. Hala hastalığa yakalanırsanız, aşılanmamış bir kişiye göre çok daha az hastalanabilirsiniz.
  • Virüse maruz kaldıktan sonraki 4 ila 7 gün: Aşı size muhtemelen hastalıktan biraz koruma sağlar. Hala hastalığa yakalanırsanız, aşılanmamış bir kişinin yapacağı kadar hastalanmayabilirsiniz.

Çiçek hastalığı döküntüsü geliştirdikten sonra aşı sizi korumayacaktır.

Şu anda, çiçek hastalığı aşısı genel halk için mevcut değil çünkü çiçek hastalığı ortadan kaldırıldı ve virüs artık doğada mevcut değil. Bununla birlikte, bir çiçek hastalığı salgını ortaya çıkarsa, herkesi aşılamaya yetecek kadar çiçek hastalığı aşısı vardır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.