Bademcik Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bademcik kanseri, bademciklerinizin hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Bademcikleriniz, vücudunuzun mikroplarla savaşan bağışıklık sisteminin bir parçası olan, ağzınızın arkasında bulunan iki oval şekilli peddir.

Bademcik kanseri yutma güçlüğüne ve boğazınıza bir şeyin takıldığı hissine neden olabilir. Bademcik kanseri genellikle kanserin dil ve lenf düğümleri gibi yakın bölgelere yayıldığı zaman hastalığın geç döneminde teşhis edilir.

Bademcik kanseri tedavisi genellikle kanseri ortadan kaldırmak için ameliyatı içerir. Bazı durumlarda radyasyon tedavisi ve kemoterapi de önerilir.

Bademcik Kanseri Semptomları Nelerdir?

  • Boyun veya boğazda bir yumru
  • Kalıcı boğaz ağrısı
  • Bademcik üzerinde beyaz veya kırmızı bir yama
  • Kanlı tükürük veya ağızdan kanama
  • Narenciye yemek yeme veya içme zorluğu
  • Yutma güçlüğü
  • Kulak veya çene ağrısı
  • Ses kısıklığı veya boğuk bir ses
  • Ağzın veya boğazın arkasındaki iyileşmeyen yaralar

Bademcik Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Bademcik kanseri teşhisi, ağzınızın ve boğazınızın muayenesi ile başlayabilir. Bu kanser, bademcik adı verilen boğazınızın arkasındaki oval şekilli pedlerde anormal hücreler oluştuğunda meydana gelir.

Doktor boğazınızı topaklar içinde hissedebilir ve ağzınızın içini incelemek için bir ayna ve parlak bir ışık kullanabilir. Herhangi bir anormal alan bulunursa, laboratuar testi için bir hücre örneği kesilebilir. CT, MRI ve PET gibi görüntüleme testlerine de sahip olabilirsiniz.

Bademcik Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bademcik kanseri tedavisi, kanseri kesmek için bir ameliyatla olabilir. Bu kanser, bademcik adı verilen boğazınızın arkasındaki oval şekilli pedlerde anormal hücreler oluştuğunda meydana gelir. 

Cerrahlar küçük kanserlere ağzınızdan ulaşabilir. Daha büyük kanserler boğazınızın kesilmesini gerektirebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında güçlü enerji ışınlarıyla radyasyon tedavisi ve güçlü ilaçlarla kemoterapi yer alabilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon genellikle ameliyattan sonra gözden kaçmış olabilecek kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Yüksek enerjili parçacıklar, altı veya yedi haftalık günlük tedavilerde kanserin yerini hedef alır. 

Yoğunluk modülasyonlu radyasyon terapisi (IMRT) olarak bilinen bir tür harici ışın radyasyon tedavisi, genellikle yan etkileri ve sağlıklı hücrelere verilen zararı azaltırken daha etkili radyasyon dozları sağladığı için kullanılır.

Kemoterapi

Bu ilaç türü çoğunlukla diğer tedavi seçeneklerine iyi yanıt vermeyen daha ileri vakalar için kullanılır. Damardan veya hapla verilen kemo, hızla büyüyen ve bölünen kanser hücrelerini hedef alır, ancak aynı zamanda işlemdeki normal hücreleri de öldürebilir.

İki veya daha fazla kemo ilacı birlikte verilebilir ve tedavi birkaç ay sürebilir ve her iki ila üç haftada bir yeni bir döngü veya “döngü” olabilir.

Bademcik kanseri daha sonraki bir aşamada teşhis edilirse ve ameliyat karmaşık olacak ve yaşamı değiştirecekse, ameliyat yerine eşzamanlı radyasyon ve kemoterapi kullanılabilir

Bademcik Kanserine Neler Sebep Olur?

Tarihsel olarak, çoğu baş ve boyun kanserine tütün (herhangi bir biçimde kullanılır) ve alkol neden olmuştur. Tütün kullanımının ne işe yaradığını zaten biliyorsunuz: Tütündeki kimyasallar ve diğer zehirler, temas ettikleri hücrelerin DNA’sına zarar verir.

 DNA, bir hücrenin büyümesini kontrol etmekten sorumludur; Hasar gördüğünde, hücreler kontrolden çıkıp bir tümör oluşturmaya başlayabilir. Tütün kullanmak ayrıca vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır ve büyüyen kanserle savaşmayı zorlaştırır.

Tütün ve alkol birlikte daha da ölümcül bir kombinasyondur çünkü alkol ağızda ve boğazda tahriş edici olarak hareket ederek tütündeki kimyasalların hücrelere daha kolay girmesine yardımcı olur. Alkol ayrıca vücudun parçalanma ve sisteminize girdikten sonra kimyasallardan kurtulma yeteneğini yavaşlatabilir.

Bademcik Kanseri Evreleri Nelerdir?

Evre I: Tümör 4 cm veya daha küçüktür. Kanser lenf düğümlerine yayıldıysa, kanserlerin hiçbiri 6 cm’den büyük değildir ve yalnızca vücudun birincil tümörüyle aynı tarafındaki lenf düğümlerini etkiler. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadı.

Evre II: Tümör 4 cm veya daha küçüktür, vücudun her iki tarafındaki bir veya daha fazla lenf düğümüne yayılmıştır (hiçbiri 6 cm’den büyük değildir), ancak vücudun diğer bölgelerine yayılmamıştır. Veya tümör 4 cm’den büyüktür, epiglotise yayılmıştır ancak vücudun diğer bölgelerine yayılmamıştır ve hiçbir lenf düğümünde 6 cm’den büyük tümör yoktur.

Evre III:Tümör herhangi bir büyüklüktedir, kanser vücudun diğer bölgelerine değil lenf düğümlerine yayılmıştır ve 6 cm’den büyüktür.Tümör gırtlak, dil kası, çene kasları, ağzın çatısı veya çene kemiğini işgal etti, ancak vücudun diğer bölgelerine yayılmadı.

Evre IV: Kanser vücudun diğer bölgelerine (herhangi bir T, herhangi bir N, M1) yayılmıştır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.