Alzheimer Hastalığı’nın 7 Aşaması

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalığı, orta yaşlı bireylerde ortaya çıkabilen ilerleyici bir zihinsel bozulmadır, ancak genellikle yaklaşık 60 ila 65 yaş ve üzerindeki bireylerde görülür. Erken veya genç başlangıçlı Alzheimer’ler 40-65 yaş arası bireylerde görülebilir.

Hastalık, beyin dokusunda gelişen plaklarla ilişkili beyin fonksiyonlarının genelleşmiş bozulmasından kaynaklanır. Alzheimer’ın nedeni bilinmemektedir. Alzheimer hastalığı, prematüre yaşlılığın en yaygın nedenidir.

Yaklaşık 65 yaş ve üstü olan Amerikalıların yaklaşık 5,4 milyonu Alzheimer ve yaklaşık 200.000 kişinin daha genç veya erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı vardır. İstatistikçiler, 2050 yılına kadar 13.8 ila 16 milyon kişinin Alzheimer hastalığına sahip olacağını tahmin ediyor.

Alzheimer hastalığı belirtileri ve aşamaları

Alzheimer hastalığı, bireylerde ilerleyen beyin fonksiyonlarının genelleşmiş bir bozulmasıdır.
Hangi uzmanların araştırıldığına bağlı olarak Alzheimer hastalığı üç veya daha az sayıda yedi aşamaya sahip olabilir (bazı aşamalar alt aşamaları içerebilir), ancak hepsi beyin fonksiyonlarının tedrici ve ilerleyici kaybı üzerinde hemfikirdir; Küresel bozulma ölçeği (GDS) yaygın kabul görmektedir ve yedi aşamalıdır.

  • Aşama 1: semptom yok
  • Aşama 2: belirtiler; hafif hafıza kaybı, azalan konsantrasyon, isimleri unutma
  • Aşama 3: belirtiler arasında yeni bilgileri unutmak, iş performansını düşürmek, gelecekteki planlarla ilgili zorluklar ve örgütsel problemler, soruları tekrar etmek
  • Aşama 4: belirtiler karmaşık eylemlerle ilgili zorlukları içerir, ileriyi planlayamaz, depresyon, geri çekilir, zorlayıcı durumlar
  • Aşama 5: semptom, ev adresini veya telefon numarasını hatırlamakta güçlükler, yemek yapma, zamana ve / veya yere yönelme gibi genel görevler için kişisel hijyen alışkanlıklarında bir düşüşe ihtiyaç duyar.
  • Aşama 6: semptomlar giyinmeyi, yakın aile üyelerinin isimlerini unutmayı, paranoya, halüsinasyonlar ve sanrılar dahil olmak üzere kişilik değişikliklerini, kişisel hijyenle ilgili yardıma ihtiyaç duyulmasını gerektirir, sürekli izleme gerektirebilir.
  • Aşama 7: kişi rasyonel olarak konuşamayabilir veya cevap veremeyebilir, kas hareketlerini kontrol edemeyebilir, dik oturamayabilir ve nihayetinde bazı kişiler yiyecekleri veya sıvıları yutmayacaktır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.