Tat Bozuklukları Nedir? Ne Kadar Yaygındır?

 • En yaygın tat bozukluğu, ağzınızda hiçbir şeyiniz olmasa da, kalıcı, genellikle hoş olmayan bir tat olan fantom tat algısıdır. Bir başka tat bozukluğu türü de, tatlı, ekşi, acı, tuzlu ve tuzlu tadı (umami) tazelemek için azaltılmış bir yetenek olan hipopotandır. Dysgeusia, ağızda bir faul, tuzlu, sivri veya metalik tat hissinin devam edeceği bir durumdur . Ageusia, nadir görülen herhangi bir tadı tespit edemiyor.
 • Çoğu zaman, tat alma duygusu ile ilgili bir problemi olduğunu hissedenler, tat kaybı yerine, koku kaybı yaşamaktadırlar.
 • Bazı insanlar tat bozukluğu ile doğarlar. Diğer nedenler arasında üst solunum ve orta kulak iltihapları , baş ve boyun kanserleri için radyasyon tedavisi , bazı kimyasallara maruz kalma, bazı antibiyotikler ve antihistaminikler , kafa travması , kulak, burun ve boğaz cerrahisi, kötü ağız hijyeni ve diş sorunları yer alır. .
 • Altta yatan neden teşhis edildiğinde birçok tat bozukluğu türü tedavi edilebilir. Bir ilaç neden ise, ilacı ayarlamak ya da değiştirmek yardımcı olabilir. Eğer tat bozukluğu üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerjisinden kaynaklanıyorsa , durum tedavi edildikten sonra tat duyusu normale döner. Uygun ağız hijyeni aynı zamanda bazı tat bozukluklarını da giderebilir.
 • Zevk hissinin bir kısmını veya tamamını kaybederseniz, çeşitli dokularla gıdalar hazırlayarak ve otlar ve sıcak baharatlar kullanarak yemeğinizin tadını daha da güzelleştirebilirsiniz.

Tat bozukluğu ne kadar yaygındır?

Tat bozukluğu ne kadar yaygındır
Tat bozukluğu ne kadar yaygındır

Birçoğumuz, verilen tat alma duygusunu alır, ancak bir tat bozukluğu sağlığınızı ve yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Zevk duygunuzla ilgili bir problem yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz.

Her yıl 200.000’den fazla insan tadı veya kokusuyla ilgili sorunları olan bir doktoru ziyaret eder.

Bilim adamları, yetişkinlerin yüzde 15’inin tadı veya kokusu sorunu yaşayabileceğine inanıyor, ancak çoğu doktorun yardımını istemiyor.

Tat ve koku duyuları çok yakından ilişkilidir. Doktora gittikleri için duydukları zevki yitirmiş olduklarını düşünen çoğu insan bunun yerine bir koku bozukluğu olduğunu öğrenince şaşırırlar.

Tat Bozukluklarının Sebebi

Radyasyon tedavisi

Radyasyon terapisinde (radyoterapi olarak da adlandırılır), kanser hücrelerine zarar vermek için görünmez yüksek enerjili ışınlar veya atomaltı parçacıkların kirişleri kullanılır ve bunların büyümesi ve bölünmesi engellenebilir. Bu sonuçta radyasyonla tedavi edilen kanser hücrelerini öldürebilir. Radyasyon terapisinde uzman bir radyasyon onkoloğu olarak adlandırılır.

Tat alma duyunuz nasıl çalışır?

Tat alma duygunuz nasıl çalışır
Tat alma duygunuz nasıl çalışır

Tat alma yeteneğiniz, çiğnendiğinde, içtiğinizde veya sindirdiğinizde açığa çıkan minik moleküllerden gelir; Bu moleküller ağız ve boğazda özel duyusal hücreleri uyarır. Bu tat hücreleri veya gustatory hücreler, ağzın dilinin ve çatının tat tomurcukları içinde ve boğazın kaplaması boyunca kümelenir. Dilinizin ucundaki küçük yumruların çoğu tat tomurcukları içerir.

Doğumda, yaklaşık 10.000 damak tadınız var, ancak 50 yaşından sonra, onları kaybetmeye başlayabilirsiniz.

Tat hücreleri uyarıldığında, spesifik tatların tanımlandığı, beyne üç özel tat sinirinden mesajlar gönderirler. Tat hücreleri, en az beş temel tat kalitesinden birine yanıt veren reseptörlere sahiptir: tatlı, ekşi, acı, tuzlu ve umami [oo-MOM-ee]. Umami veya tuzlu, tavuk suyu, et özleri ve bazı peynirlerde bulunan glutamattan elde ettiğiniz tadı. Yaygın bir yanlış anlama, dilin farklı bölgelerinde farklı tatlara cevap veren tat hücrelerine rastlanmasıdır. İnsanlarda, farklı tat hücreleri, dil boyunca dağılır.

Tat kalitesi, belirli bir yiyeceği deneyimlemenizin bir yoludur. Ortak kimyasal anlam olarak adlandırılan başka bir kemosensör mekanizma, özellikle gözlerin, burunların, ağızların ve boğazın nemli yüzeylerinde binlerce sinir ucu içerir. Bu sinir uçları, nane serinliği ve acı biberlerin yanması veya tahrişi gibi duyumlara yol açar. Diğer özel sinirler ısı, soğuk ve doku hislerini oluşturur. Yemek yediğinizde, 5 tat kalitesinden gelen duyumlar, ortak kimyasal duyulardan gelen duyumlar ve ısı, soğuk ve doku duyumları ile birlikte, bir lezzet algısı üretmek için bir gıda aromasıyla birleşir. Bir armut ya da elma yediğinizi bilmenizi sağlayan bir lezzettir.

Tadı bozukluğuna sahip olduklarını düşünen çoğu insanın aslında koku alma sorunu vardır. Gıdayı çiğneyeceğiniz zaman, boğazın çatısını burnuna bağlayan özel bir kanal vasıtasıyla koku duyularınızı harekete geçiren aromalar açığa çıkar. Bu kanal tıkanmışsa, örneğin burnunuz bir soğuk algınlığı veya grip tarafından doldurulduğunda , koku kokularla uyarılan burundaki duyusal hücrelere ulaşamaz. Sonuç olarak, lezzet zevkimizin çoğunu kaybedersiniz. Kokusu olmadan, yiyecekler hafif tadı ve çok az veya hiç tat vermez.

Tat bozuklukları nelerdir?

Tat bozuklukları nelerdir
Tat bozuklukları nelerdir

En yaygın tat bozukluğu fantom tadı algısıdır: ağzınızda hiç bir şey olmasa da sürekli ve hoş olmayan bir tat. İnsanlar ayrıca, tatlı, ekşi, acı, tuzlu ve umami lezzetini azaltma yeteneğine de sahip olabilirler – bu durum hipo-hipodus [hy-po-GYOO-zee-a] olarak adlandırılan bir durumdur.

Bazı insanlar, ageusia [ah-GYOO-zee-a] diye adlandırılan herhangi bir tadı algılamaz. Gerçek tat kaybı, ancak, nadirdir. Çoğu zaman, insanlar tat kaybı yerine bir koku kaybı yaşarlar.

Kimyasal duyuların diğer bozukluklarında, bir koku, tat veya aroma bozulabilir. Dysgeusia [dis-GYOO-zee-a], ağızda bir faul, tuzlu, sivri veya metalik tat hissinin devam ettiği bir durumdur. Bazen diskinus, ağızdaağrılı bir yanma hissi yaşadığı bir durum olan ağız ağzı yanması ile birlikte görülür . Herhangi birisini etkileyebilmesine rağmen, yanık ağız sendromu, orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda en sık görülür.

 

Tat bozukluğuna ne sebep olur?

Bazı insanlar tat bozukluğu ile doğarlar, ancak çoğu bir yaralanma veya hastalıktan sonra bunları geliştirirler. Tadı sorunlarının nedenleri arasında:

 • Üst solunum ve orta kulak iltihabı
 • Baş ve boyun kanserleri için radyasyon tedavisi
 • Bazı yaygın antibiyotikler ve antihistaminikler dahil olmak üzere, insektisitler ve bazı ilaçlar gibi bazı kimyasallara maruz kalma
 • Kafa yaralanması
 • Bazı ameliyatlar kulak, burun ve boğaz (orta kulak cerrahisi gibi) veya üçüncü molar (bilgelik dişi) ekstraksiyonu
 • Kötü ağız hijyeni ve diş problemleri.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.