Kafein Nedir? Kafein Bağımlılığı Nedir?

Kafein, 60’tan fazla bitki türünde bulunan doğal bir maddedir. Bunlara çay yaprakları, kahve çekirdekleri, guarana ve kakao tohumları dahildir. Kafein, sentetik olarak üretilebilir ve bazı yiyecek, içecek ve ilaçlar ile alınabilir.

Kafein, vücut üzerinde birçok etkiye sahip olan metilksantinler adı verilen bir grup ilaçtan biridir.

Hangi Yiyecekler Kafein İçerir?

Kafein birçok yiyecek , içecek ve ilaçta bulunur. Doğal olarak oluşan kafein, kahve, çay, kakao ve çikolatada bulunur. Bazı fındıklarda, örneğin fındık olarak tüketilen ancak Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde çay yapmak için kullanılan kola fındıklarında kafein bulunur. Kafein, birçok alkolsüz içecekte, özellikle kola aromalı içeceklerde ve enerji içeceklerinde bulunur. Sentetik olarak üretilen kafein, soğuk algınlığı, grip, iştah bastırıcı, ve ağrı kesici ilaçları dahil olmak üzere birçok ilacın bileşenidir. Hangi yiyecek ve içeceklerin kafein değerleri içerğine bir göz atalım.

Espresso:
240-720 mg.
Kahve:
102–200 mg.
Enerji içecekleri: 50–160 mg.
Demlenmiş çay:
40-120 mg.
1 Fincan (200ml) Filtre Kahve
: 135-200 mg.
Kafeinsiz kahve:
3-12 mg.
1 Kutu (330ml) Kola:
30-56 mg.
Çikolatalı süt:
2-7 mg.
1 Kutu (330ml) Soğuk Çay:
70 mg.

Ne Kadar Kafein Tüketmeliyiz?

Küresel olarak, kişi başına ortalama kafein alımı günde 70 mg’dır. Bu değeri yaklaşık olarak bir bardak filtre kahveden alabilirsiniz. Bununla birlikte, gelişmiş ülkelerdeki bireyler daha fazla kafein tüketmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bireyler günde ortalama 200 mg kafein tüketmektedir. Avustralya’da, 1980’lerde yapılan araştırmalar kişi başına düşen ortalama kafein tüketiminin günde 240 mg olduğunu göstermiştir. Kafein, kişiyi dinç tutacağı ve işlerine odaklayacağı gibi, uyku sorunlarını da en aza indirecektir. Bu yüzden iş adamları ve sporcular için vazgeçilmezdir. Gün içerisinde daha dinç olmak sizleri daha başarılı yapacağından, günde en az 2 fincan kahve tüketilmesi önerilmektedir.

Kafein Bağımlılığı

Kafein bağımlılık yapıcı bir maddedir. Günde 350 mg kadar kafein tüketen kişi, kafein bağlımlısı olabilir. Kafein bağımlılığı fiziksel veya psikolojik olabilir ve şiddetine göre değişebilir. Bazı bağımlı bireyler kafeine bağımlılık gösterirken, bazıları ise zorunlu olarak kafein tüketir. Kafeine bağımlı olan kişiler, kafein tüketmeyi bırakırlarsa yoksunluk belirtileri yaşayabilirler. Çok miktarda kafein tüketen ve tüketimini azaltmak isteyen kişiler, kafein tüketimini aşamalı olarak azaltmaları gerekmektedir.

Kafein, karaciğer tarafından metabolize edilir ve birkaç saatlik tüketimden sonra idrarla atılır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.