Alzheimer

Alzheimer hastalığı en sık görülen bunama türüdür. Bu hastalıkta en önemli faktör yaştır. Yaşlandıkça Alzheimer belirtileri yavaşça başlar ve zamanla kötüleşir. 65 yaş üstü 100 kişiden 4 alzheimer hastasıdır. Bulaşıcı veya kanser hastalığı değildir. Alzheimer hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de bir takım risk yaratan durumlar belirlenmiştir.

  • Kalp krizi, tansiyon yüksekliği vb. damar hastalıkları
  • Ciddi kafa yaralanmaları
  • APOE4 taşıyıcılığı
  • Yaş

Alzheimer Türleri

Erken yaşta alzheimer : Bu tip 65 yaşından küçük insanlara olur. Genellikle, 40’lı veya 50’li yaşlarda hastalık teşhisi konulur ve bu yaşlarda nadiren görülür. Erken yaşta alzheimerın sebebi dnanın belirli bir bölümündeki kusur ile bağlantılı olabilmektedir.
Geç yaşta Alzheimer: Bu, 65 yaş ve üstü insanların başına gelen en yaygın hastalık şeklidir. Ailelerde başa bireyde olabilir ya da olmayabilir. Şimdiye kadar doktorlar bu hastalığa neden olan belirli bir gen bulamadılar. Doktorlar neden bu hastalığa bazıların yakalandığını bazılarında yakalanmadığını bilmiyor.
Ailesel Alzheimer hastalığı (FAD): Doktorların kesin olarak genlerle bağlantılı olduğunu bildikleri Alzheimer hastalığının bir türüdür. FAD tüm Alzheimer vakalarının % 1’inden azını oluşturur.

Alzheimer hastalığı henüz nedeni tam aydınlatılamayan şekilde beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi nedeniyle olmaktadır (yaşla beraber her kişide beyin hücre ölümü olmaktadır ama Alzheimer hastalığında bu süreç çok hızlı ve erken olmaktadır). Hücre ölümüyle birlikte beyin yavaş büzüşmeye başlar ve küçülür

Alzheimer Hastalığından Korunmanın Yolları

Alzheimer, insanların en fazla kaçınmak istedikleri hastalıklardan biridir.Bu hastalığı önlemenin kanıtlanmış bir yolu yoktur ancak hasta olma şansını azaltmak için yapılabilecek çok şey vardır.

  • Numaralarını yönet: Araştırmalar alzheimer ile yüksek tansiyon , yüksek kolesterol , tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklar arasında güçlü bağlantılar olduğunu gösteriyor. Ve bu hastalıkların teşhisi ile alzheimer teşhis edilebilir.
  • Kilonuzu kontrol edin: Kilonuz olması gereğinden fazla ise alzhemir olma olasılığınız daha fazladır.
  • Egzersiz yapın: Çok az bile olsa egzersiz, beyine daha fazla kan akar gitmesini sağlar ve bu da beyninizi daha sağlıklı yapar. Haftada 5 veya daha fazla günde az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin.
  • Aklına meydan oku: Öğrenmeye devam eden ve sosyal kalan insanların alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı daha düşüktür.
  • Sigara içme: Her türlü tütünden kaçının .
  • Başınıza dikkat edin: Başınızı bir kaza sonucunda incitirseniz, kask takmadan bir bisikletten düşerseniz veya benzeri durumlarda kalırsanız alzheimer olma olasılığınız daha yüksektir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.