Alzheimer Hastalığı Nedir? Riskleri Nelerdir? 10 Uyarı

 • Alzheimer hastalığı (AD), hafızanın bozulması ve sonuçta akıl yürütme, planlama, dil ve algı bozuklukları gibi belirtilerle karakterize edilen, yavaş yavaş ilerleyen bir beyin hastalığıdır.
 • Alzheimer hastalığı , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünyadaki çoğu ülkede demansınen yaygın nedenidir .
 • Alzheimer hastalığına sahip olma olasılığı 70 yaşından sonra önemli ölçüde artmaktadır ve 85 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık% 50’sini etkileyebilir.
 • Alzheimer hastalığı için ana risk faktörü yaştır. Genetik ve diğer risk faktörleri de vardır.
 • Alzheimer hastalığının karakteristik semptom ve aşamaları şunlardır:
  • Bilinen görevleri yerine getirme sorunları,
  • Yazma veya konuşma zorluğu,
  • zamana ve yere yönelim kaybı,
  • öğeleri kaybetmek veya yanlış yerleştirmek,
  • ruh hali veya davranış değişiklikleri,
  • günlük aktivitelere ilgi kaybı, ve
  • zayıf karar.
 • Semptomlar çeşitli derecelerde şiddetli olabilir.
 • Alzheimer hastalığının nedeni (ler) bilinmemektedir. Bununla birlikte, beyinde protein amiloid birikiminin bir rol oynadığı düşünülmektedir.
 • Alzheimer hastalığının tanısı, demansın diğer nedenlerini dışlayan kapsamlı bir incelemeye dayanmalıdır .
 • Demansın birçok nedeni vardır , bu nedenle karakteristik belirtilere sahip olmak, bir kişinin Alzheimer hastalığı olduğu anlamına gelmez.
 • Alzheimer hastalığının tedavisi ve tedavisi, ilaç ve ilaçsız bazlı tedavilerden oluşur.

Alzheimer hastalığı nedir?

alzheimer
alzheimer

Alzheimer hastalığı (AD), hafızanın bozulmasıyla ve sonuç olarak akıl yürütme, planlama, dil ve algı bozuklukları ile karakterize edilen, yavaş yavaş ilerleyen bir beyin hastalığıdır. Birçok bilim adamı Alzheimer hastalığının beyindeki sinir hücresi ölümüne yol açan spesifik bir proteinin (beta-amiloid proteini) üretimindeki veya birikimindeki artıştan kaynaklandığına inanmaktadır.

Alzheimer hastalığına sahip olma olasılığı 70 yaşından sonra önemli ölçüde artar ve 85 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık% 50’sini etkileyebilir. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığı yaşlanmanın normal bir parçası değildir ve kaçınılmaz olarak sonraki yaşamda gerçekleşen bir şey değildir. Örneğin, birçok insan 100 yaşın üzerinde yaşamakta ve hiçbir zaman Alzheimer hastalığı geliştirmemektedir.

Alzheimer hastalığına yakalanma riski ?

Alzheimer hastalığına yakalanma riski kimde
Alzheimer hastalığına yakalanma riski kimde

Yaş

Alzheimer hastalığı için ana risk faktörü yaştır. Bir popülasyon yaşlandıkça, Alzheimer hastalığı sıklığı artmaya devam etmektedir. 65 yaşın üzerindeki insanların yüzde on ve 85 yaşın üzerinde olanların yüzde 50’si Alzheimer hastalığına sahiptir. Alzheimer hastalığı gelişme olasılığını azaltmak için yeni tedaviler geliştirilmedikçe, ABD’de Alzheimer hastalığı olan bireylerin sayısının 2050 yılına kadar 13,8 milyon olması beklenmektedir.

Genetik

Alzheimer hastalığı için genetik risk faktörleri de vardır. Çoğu insan 70 yaşından sonra Alzheimer hastalığı geliştirir. Bununla birlikte, insanların% 5’inden azı yaşamın dördüncü veya beşinci yılında (40 veya 50’ler) hastalığı geliştirir. Bu erken başlangıçlı hastaların en az yarısı Alzheimer hastalığı ile ilişkili kalıtsal gen mutasyonlarına sahiptir. Ayrıca, bu başlangıç ​​mutasyonlarından birine sahip olan erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı olan bir hastanın çocukları, Alzheimer hastalığı geliştirme riski% 50’dir.

Bazı genlerin yaygın formları Alzheimer hastalığı gelişme riskini artırır, ancak Alzheimer hastalığına neden olmaz. En iyi çalışılan “risk” geni, apolipoprotein E’yi (apoE) kodlayan odur.

 • ApoE geni üç farklı forma (alel) sahiptir – apoE2, apoE3 ve apoE4.
 • Genin apoE4 formu, çalışılan çoğu popülasyonda Alzheimer hastalığı riskinin artması ile ilişkilendirilmiştir.
 • Genel popülasyondaki genin apoE4 versiyonunun sıklığı değişir, fakat her zaman% 30’dan az ve sıklıkla% 8 ila% 15 arasındadır.
 • E4 geninin bir kopyasına sahip olan kişiler genellikle Alzheimer hastalığının gelişme riski yaklaşık iki ila üç kat arasındadır.
 • E4 geninin iki kopyasına sahip olan kişiler (genellikle popülasyonun yaklaşık% 1’i), riskte yaklaşık dokuz kat artışa sahiptir.
 • Yine de, E4 geninin iki kopyası olan kişiler bile Alzheimer hastalığı almazlar.
 • Sporadik veya geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı olan hastaların% 40’ında E4 geninin en az bir kopyası bulunur.

Bu, Alzheimer hastalığı olan hastaların çoğunda henüz hiçbir genetik risk faktörünün bulunmadığı anlamına gelir. Çoğu uzman Alzheimer hastalığı olan yetişkin çocuklarının Alzheimer hastalığı için tedavi olmadığından apoE4 geni için genetik test yapılmasını önermemektedir. Alzheimer hastalığı gelişme riskini önleyen veya azaltan tıbbi tedaviler sağlandığında, Alzheimer hastalarının erişkin çocukları için genetik test yapılması önerilebilir, böylece tedavi edilebilirler.

Alzheimer hastalığı
Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı için diğer risk faktörleri

Alzheimer hastalığı için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Yüksek tansiyon ( hipertansiyon )
 • Kalp hastalığı
 • Diyabet
 • Muhtemelen yüksek kan kolesterolü
 • Sekiz yıldan daha az bir süreyi tamamlamış bireylerin Alzheimer hastalığı için de riskleri artmaktadır. Bu faktörler Alzheimer hastalığı riskini artırır, ancak Alzheimer hastalığının bu faktörlere sahip kişilerde kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez.
 • Down sendromlu insanların çoğunluğu Alzheimer hastalığının beyin değişikliklerini 40 yaşına kadar geliştirecektir. Bu gerçek aynı zamanda Alzheimer hastalığının amiloid hipotezi hakkında da bir ipucu oldu.
 • Bazı çalışmalar Alzheimer hastalığının, özellikle apoE4 geni olanlarda yaşamın erken dönemlerinde önemli travmatik kafa travması geçiren kişilerde daha sık görüldüğünü bulmuştur.

Bununla birlikte, Alzheimer hastalığı vakalarının çoğunda, henüz hiçbir spesifik genetik risk tanımlanmamıştır.

Alzheimer Hastalığı 10 Uyarı Belirtileri

Aşağıdaki uyarı işaretleri Alzheimer hastalığının yaygın semptomlarını içerir . Bu belirtilerden birkaçını sergileyen kişiler tam bir değerlendirme için bir hekime başvurmalıdır.

 1. Hafıza kaybı (önemli tarihleri ​​veya olayları unutmak)
 2. Bilinen görevleri yerine getirme zorluğu (kuralları favori bir oyuna hatırlamak veya tanıdık bir yere gitmekte zorluklar)
 3. Başkalarıyla konuşmak veya yazmakla ilgili problemler (Örneğin, bir kişi, insanlar veya yerlerin öğeleri veya isimleri için doğru kelimeleri bulmak için mücadele edebilir.)
 4. Zamana ve yere göre dezenformasyon (örneğin, nerede olduklarını unutmak, mevsimleri, tarihleri ​​ve zamanın geçişini kaybetmek)
 5. Kötü ya da azaltılmış yargılama (örneğin, para ya da finansal konularla uğraşırken yetersiz hijyen ya da kötü değerlendirme)
 6. Vizyon problemleri (okuma veya mesafeleri değerlendirme sorunları)
 7. Sorunları çözme veya planlama ile ilgili sorunlar (örneğin, düzenli faturaları takip etme veya alışılmış tarifleri takip etme sorunları )
 8. Hatalı şeyler (örneğin, bir kişi olağandışı yerlere bir şeyler koyar ve sonra adımlarını tekrar alamazlar) onları tekrar bulur.
 9. Ruh hali, kişilik veya davranış değişiklikleri
 10. Sosyal veya iş faaliyetlerinden kaynaklanan inisiyatif veya geri çekilme kaybı

Normal yaşlanma ile birlikte kelimelerin listelerini hatırlama yeteneği gibi belirli türdeki bellekler için normaldir. Aslında, 50 yaşın altındaki normal bireyler, 20 yaşın üzerindeki bireyler gibi bazı hafıza testlerinde sadece yaklaşık% 60’ı hatırlayacaktır. Ayrıca, herkes unutur ve her 20 yaşındaki bir kişi, bir keresinde bildiği bir testin cevabını düşünemediğinden çok kez haberdardır. Neredeyse 20 yıl süren bir şeyi unuttuğunda, “Alzheimer hastalığının erken evrelerinde” olduğunu düşünürken, 50 veya 60 yaşlarında bir kaç hafızayı kaybetme endişesi, “erken evre” olduklarından endişe edebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.