Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaralama, yaraların onarıldığı süreçtir. Cildin derin tabakasına zarar veren, dermiş, bir yara izi üretmek için gereklidir. Sadece cildin en yüzeysel tabakası olan epidermisin zarar görmesi her zaman bir yara izi oluşturmaz.

Skarlar, normal yüzey özelliklerinin mimarisinde bir değişiklik olarak algılanan derinin derin katmanlarında yapısal bir değişiklik meydana getirir. Bu sadece cilt renginde bir değişiklik değildir. Fetal dokular ve mukozal dokular, bir yara izi oluşturmadan iyileşme yeteneğine sahiptir. Bunun nasıl ve niçin mümkün olduğunu anlamak, daha iyi cerrahi skar sonuçlarına yol açabilir.

Farklı Yara İzleri Nelerdir?

Farklı yara izleri nelerdir

Sadece bir tür skar var. Bir yara izinin görünümü, yarayı yaratan yaranın yapısına, yaranın anatomik lokasyonuna ve her bir birey için farklı olan çeşitli genetik faktörlere bağlıdır.Arızalı bir iyileşme süreci, zaman içinde genişlemeye devam eden keloid , çirkin, kaşıntılı, kalın, kırmızı, knobby bir yumru ile sonuçlanabilir . Keloidler genellikle orijinal yaranın kenarlarından daha büyüktür.

Yara İzi Tedavisi Nedir?

Yara izi tedavisi nedir

Skarlar normal iyileşme sürecinin bir parçası olduğundan, sıradan yara izleri tedavi edilmez. Sadece yüzeysel yara izleri kozmetik olarak istenmeyen hale geldiklerinde tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu, keloidler geliştirmeye yatkın olanlarda yaraların yanı sıra, bitişik anatomik yapıların belirgin, hoş olmayan bir şekilde bozulmasını sağlayan kalın yara izleri ve yara izleri meydana getirdiği bilinen anatomik bölgelerdeki yara izlerini de içerecektir.

Kalın yaralar ve keloidler sıklıkla steroidlerin doğrudan fibröz yara dokusuna enjekte edilmesinden sonra düzleşir. Kronik basınç uygulamasına ve silikon kauçuk levhaların uygulanmasına yanıt verebilirler. Kalın yaralar dermabrazyon ile düzleştirilebilirYüksek aşınma izlerini azaltmak için aşındırıcı aletler kullanır.

Bazı cilt deprese tipleri kozmetik cilt dolgu maddesi enjeksiyonu ile arttırılabilir. Bazı fasiyal skar türleri, lazer tedavilerinin formlarına iyi cevap verir. Bazen, yara izlerinin cerrahi revizyonu, kozmetik açıdan daha cazip olan farklı bir yara ile sonuçlanabilir. Yaraların olgunlaşması için yaklaşık bir yıl geçtiği için, herhangi bir invaziv cerrahi revizyona başlamadan önce beklemek sık sık tedbirlidir.

Yara izi önlenebilir mi?

Yara izi iyileşme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yaraların enfekte olmadığının farz edilmesi durumunda, doktorlar yara izleri tarafından üretilen kozmetik kusurları en aza indirmek için eksizyonlar planlamaktadır. Bu, yarayı diğer yapıları bozmayacak şekilde yönlendirilmek suretiyle gerçekleştirilebilir, böylece yara izi kırışık çizgilerde veya diğer anatomik yapıların yakınında saklanarak kamufle edilebilir. Yarayı cerrahi olarak kapatmak için gerekli olan gerginliği en aza indirmek de önemlidir.

Sağlık uzmanları izleri nasıl teşhis eder?

Sağlık uzmanları izleri nasıl teşhis eder

Yara izleri neredeyse daima görsel inceleme ile teşhis edilir. Gerçek kimliğini doğrulamak için mikroskop altında skar dokusunu incelemek gerektiğinde bazı nadir durumlar vardır .

Bu, cildin biyopsisini gerektirir ve lokal anestetik enjeksiyonu gerektirebilir. Bazen diğer cilt koşulları bir skar içinde oluşabilir ve teşhis edilmek üzere bir biyopsi gerektirir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.