Randevu Al

Ülkemizde ve Dünya’da AIDS’in durumu nedir?

Doktor Kanalı

25 yıl kadar önce ilk kez tanımlanan HIV virüs enfeksiyonları ya da AIDS hastalığı tabloları malesef günümüzde giderek artmaktadır. Özellikle dünyanın bazı coğrafik bölgelerinde Doğu Avrupa gibi, Rusya gibi ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafya ve Afrika’nın bazı bölümleri HIV hastalığı açısından artık endemik bölgeler durumundadır. Avrupa ve Amerika gibi bazı kıtalarda HIV hastalığı alınan bazı tedbirlerle artış hızları durdurulabilmiş.

Ancak ülkemizin de bulunduğu bir kısım coğrafik bölgelerde HIV vakalarının hızla arttığı bilinmektedir.

Bu nedenle günümüzde 13000 e ulaşan kayıtlı HIV virüsü enfeksiyonuna sahip vatandaşımız bulunmaktadır. HIV hastalığının önüne geçebilmek AIDS ten korunabilmek için riskli cinsel temaslardan uzak durulması , korumasız cinsel ilişkilerden uzak durulması , cinsel ilişkilerde kondom prezervatif gibi enstrümanların kullanılması evlilik dışı cinsel ilişkilerden uzak durulması ve genellikle tek partner alışkanlığının bulunması önemli hususlar olarak ifade edilebilir.

Dünyada ulaştığı boyutlar arasında kan vermek gerekirse 35 milyon bireyin HIV virüsü ile enfekte olunduğu bilinmektedir.

Afrika’nın bazı bölgelerinde her 3-4 bireyden birinin bu virüsü taşıdığı bilinmektedir. Ülkemizde de az önce ifade ettiğimiz gibi 13000 e ulaşan önemli bir rakamda HIV virüsü ile enfekte vatandaşımız bulunmaktadır. Dolayısıyla bu ve benzeri önlemlerin alınması hayati önem arz etmektedir.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.