Tendon Yırtılması ve Yaralanması Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Doktorlar tendon yaralanmasını düzeltmek için tendon onarımı ameliyatı yaparlar. Tendonlar kasları kemiğe birleştiren sert ve esnek dokulardır. Görevleri, vücudun hareket etmesine ve ağırlık aktarmasına izin vermektir. Tendonlar ayrıca eklemlerin hasar görmemesine yardımcı olur.

Tendon yırtılması genelde dejenere tendonda oluşur ve özellikle uzun süredir antreman yapmayan, birkaç yıl sonra tekrar spora dönen kişilerde oldukça yaygındır.

Tendon Yaralanmaları Nedenleri

Tendon onarımı ameliyatı gerektirebilecek kişiler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Ağırlık sporlarından kaynaklanan bir yaralanma
  • Romatoid artrit nedeniyle yırtılma veya yaralanma

Bir kişi tendon yaralanması ile doktora gelirse, doktor yaralanan bölgenin ilk fiziksel muayenesini gerçekleştirir. Doktorunuz ayrıca vücudun yaralı kısmını yaralanmamış tarafla karşılaştırarak hareket aralığındaki farkı kontrol eder. Ayrıca, kişiden, vücudun hasar görmüş kısmını daha doğru bir şekilde teşhis etmek için vücudunun hasarlı kısmını farklı yönlerde hareket ettirmeye çalışmasını isteyecektir. Ultrason ve MRI gibi görüntüleme testleri de tendon hasarının kesin nedenini ve yerini teşhis etmeye yardımcı olabilir. Tendon yaralanmaları sıklıkla cerrahi tedavi gerektirir . Tendon onarımı ameliyatının amacı, yaralı bir tendonun normal hareket açıklığını ve fonksiyonunu geri getirmektir.

Tendon Yırtılması Tedavisi

İlk 3-5 gün boyunca vücut kendini iyileştirmeye çalışırken, bölgede şişiklik hissedebilirsiniz. Gelecek 3-6 hafta boyunca, hareket alanı geri dönmeye başlayacaktır, ancak alan biraz sert ve şiş olabilir. Daha sonra onarım: 10-12 hafta sonra, şişlik düşecek ve tendonun hareket etmesi kolaylaşacaktır. Çoğu durumda, bir kişi tendon onarımı ameliyatı geçirdikten kısa bir süre sonra eve gidebilir. Tıbbi ekip bazı fizik tedaviler önerecektir. Hareket aralığının yavaş ve güvenli bir şekilde geri getirilmesine yardımcı olmak için terapi egzersizleri önerecektir. Doktorunuz bunun güvenli olduğunu söyleyene kadar bir kişi egzersizleri yapmaya başlamamalıdır.

Tendon kesildikten sonra tekrar birleşmesi 6 hafta kadar sürer.Bu süre zarfında kişinin ani hareketlerler etmemesi lazım.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.