Mide Fıtığı Nedir? Mide Fıtığına Ne Sebep Olur?

Mide fıtığı bir organ veya başka bir doku parçası, karın boşluğunu çevreleyen kas duvarlarından birinde bir zayıflama ile dışarı çıktığı zaman ortaya çıkar. Eğer zayıf bölgeden çıkan kese, karın duvarı veya kasıkta fıtık oluşması halinde kolonun (omentum) bir bağırsağı veya yağlı astarını içerebilir. Fıtık diyafragma ile gerçekleşirse, göğsü karından ayıran kas, midenin bir parçası olabilir.

Karın duvarı farklı kas ve doku katmanlarından oluşur. Karın boşluğunun içeriğinin çıkmasına veya herniye olmasına izin vermek için bu tabakalarda zayıf noktalar gelişebilir. En sık görülen abdominal herniler kasık (kasık fıtığı), diyaframda (hiatal hernias) ve göbek deliğinde (umbilikus) bulunur. Fıtıklar doğumda bulunabilir (konjenital) veya daha sonra (kazanılmış) herhangi bir zamanda gelişebilir.

Mide Fıtığı Tipleri Nelerdir ?

Mide Fıtığı Tipleri Nelerdir 
Mide Fıtığı Tipleri Nelerdir 

Mide ve pelvik tabanın fıtıkları 

İnguinal kanal, fetus geliştikçe ve olgunlaştıkça spermatik kordun ve testislerin karından skrotuma inmesine izin veren bir açıklıktır. Testis kabartıldıktan sonra, açıklığın sıkıca kapanması beklenir, ancak bazen pelvise bağlanan kaslar zayıflamış bir alan bırakır.

Mide fıtıklarının en sık görüleni karın hernileridir.

Eğer daha sonraki yaşamda bu alana bir stres var ise, zayıflamış dokular ince bağırsak veya omentumun bir kısmının bu açıklıktan kaymasına ve ağrının oluşmasına ve bir çıkıntı oluşturmasına izin verebilir . Kasık fıtıklarının kadınlarda ortaya çıkma olasılığı daha azdır çünkü inguinal kanalda göçün ve testislerin inmesine izin vermek için bir açıklığa gerek yoktur.

Bir femoral herni femoral arter ve ven, üst bacak karından geçmek için boşluk vardır karın zemininde açıklıktan oluşabilir. Daha geniş kemik yapısından dolayı femur fıtığı kadınlarda daha sık görülür.

Obturator hernileri pelvik tabanın en az görülen fıtığıdır. Bunlar çoğunlukla çoğul gebelik geçirmiş veya kayda değer kilo kaybetmiş kadınlarda bulunur . Fıtık, obturator kanalından, abdominal kavitenin bacağa başka bir bağlantısıyla oluşur ve obturator arter, ven ve sinir içerir.

Anterior karın duvarı fıtığı

Karın duvarı, vücudun her bir tarafında birbirini yansıtan iki takım kasından oluşur. Rektus abdominus kaslarını, iç oblikleri, dış oblikleri ve transversalisi içerir.

Bebeklerde epigastrik fıtıklar ortaya çıktığında , iki rektus kasının göğüs kemiği ile göbek düğümü arasında birleştiği karın duvarının orta hattındaki bir zayıflıktan dolayı ortaya çıkarlar . Bazen bu zayıflık, erişkin yaşamda daha sonra üst karnında bir çıkıntı gibi göründüğü kadar belirgin değildir. Bu tip fıtıklarda bağırsak, yağ veya omentum parçaları sıkışabilir.

Göbek kordonu veya göbek kordonu, fetusun ceniye bağlandığı ve fetüse kan dolaşımına izin verdiği yerdir. Göbek fıtığı göbek deliğinde anormal şişkinliğe neden olur ve yenidoğanda çok sık görülür ve sıklıkla komplikasyon ortaya çıkmadığı sürece tedaviye gerek yoktur. Bazı umbilikal herniler genişler ve yaşamın ilerisinde tamir gerekebilir.

Spigel hernileri rektus abdominus kasının dış kenarlarında görülür ve nadirdir.

İnsizyonel fıtıklar abdominal cerrahinin, cerrahın karın boşluğuna girmesine izin vermek için abdominal kasların kesildiği bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Kas genellikle tamir edilmekle birlikte, potansiyel olarak karın organlarının insizyondan fıtığa geçmesine izin veren görece zayıf bir alan haline gelir.

Diastasis rektisi gerçek bir fıtık değildir, aksine sağdan ve soldan iki rektus abdominus kasının birleştiği zarın zayıflamasıdır. Diyastasis orta hatta şişmeye neden olur. Epigastrik bir fıtıktan farklıdır, çünkü diastasis barsak, yağ veya diğer organları içine almaz.

Diyaframın fıtıkları

Hiatal herni mide parçası diyafram açıklıktan slaytlar meydana yemek borusu karın içine göğüs geçmektedir. Bir kayar hiatal fıtığı en yaygın tiptir ve oluştuğunda göğüs içine diyafram üzerinden alt yemek borusu ve mide sürgünün bölümleri. Paraözofageal herni , yalnızca mide özofagusu yanında göğsün içine herniasyonu olduğunda ortaya çıkar. Bu, obstrüksiyonun ciddi komplikasyonlarına veya midenin kendi üzerine bükülmesine (volvulus) yol açabilir.

Travmatik diyafragma hernileri , künt travmanın diyafram kasını zayıflattığı veya yırtdığı, karın boşluğunun göğüs boşluğuna anında veya gecikmiş fıtıklaşmasına yol açtığı majör yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir . Bu ayrıca bir bıçak ya da ateşli silah yaralanmasından travmaya maruz kaldıktan sonra da meydana gelebilir . Genellikle bu fıtıklar sol diyaframı içerir, çünkü sağ diyaframın altında yer alan karaciğer , bağırsak herniasyonundan korunma eğilimindedir.

Konjenital diyafragma hernileri nadirdir ve fetal gelişim sırasında diyafragmanın tamamen oluşması ve kapanması nedeniyle oluşur . Bu, akciğerlerin tam olarak olgunlaşmamasına neden olabilir ve karın organları göğse göç ederse akciğer fonksiyonunun azalmasına neden olur. En yaygın tip, diyaframın yan kenarındaki Bochdalek fıtıktır. Morgagni fıtıkları daha da nadirdir ve diyaframın önündeki bir bozukluktur.

Mide Fıtığına Ne Sebep Olur?

Mide Fıtığına Ne Sebep Olur
Mide Fıtığına Ne Sebep Olur

Bir fıtık doğuştan gelebilir ve doğumda mevcut olabilir veya karın duvarındaki zayıflık alanlarında zamanla gelişebilir. Karın boşluğundaki basıncı arttırmak, zayıf noktalarda strese neden olabilir ve karın boşluğunun kısımlarının çıkmasına veya herniye olmasına izin verebilir.

Karın içinde artan basınç, kronik öksürük , karın boşluğunda artmış sıvı ( assit ), böbrek yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan periton diyalizi ve karındaki tümörler veya kitleler gibi çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir . Aşırı yükün kaldırılması, bağırsak hareketinin veya idrara çıkmanın zorlanması veya travmadan karın ağrısına bağlı olarak basınç artabilir. Gebelik veya aşırı karın ağırlığı ve çevresi aynı zamanda bir fıtığa neden olabilen faktörlerdir.

Fıtığın Riskli Faktörleri Nelerdir?

Artan intra-abdominal basınç, karın duvarının bir kısmının zamanla akut veya kademeli olarak zayıflamasına yol açabilir. Bazı risk faktörleri şunları içerir:

  • Kronik kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Tekrarlayan kusma
  • şişmanlık
  • Ascites (karın boşluğunda anormal sıvı topluluğu)
  • Periton diyalizi
  • Abdominal kitleler
  • Gebelik
  • Karın ameliyatları (kesik fıtık riski)
  • Ağır nesneleri sürekli hareket ettirmek veya kaldırmak

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.