Meme kanserinden sonra meme yeniden yapılabilir mi?

Doktor Kanalı

Meme kanseri günümüzde artık kadınların en sık görülen kanserlerinden bir tanesidir hatta en sık görülenidir. 7-8 kadında bir görülen meme kanseri özellikle kadınlarda hayatı tehdit eden en önemli kanserlerden bir tanesidir. Ancak günümüzde modern cerrahi tekniklerin gelişmesi ve kemoterapi ve radyoterapideki başarılarla birlikte %90 ın üzerinde sağ kalım ve hastalıktan kurtulma söz konusudur.

Bu anlamda kötünün iyisi denilebilmektedir.

Günümüzde meme kanseriyle birlikte artık memelerin tamamen alınması daha düşük oranlara düşmüştür. Bundan dolayı memenin tamamen alınmamasıyla birlikte memede kozmetik bozukluklar da daha arka plana düşmüştür. Ancak daha ilerlemiş olan meme kanserlerinde deri koruyucu teknikler kullanılmaktadır ve bununla birlikte memenin tamamen alınmasının gerektiği durumlarda memenin derisi korunmakta memenin iç kısmındaki meme dokusu boşaltılmaktadır. Bu durumlarda biz genel cerrahlarla birlikte ameliyata girmekteyiz ve memeye silikon protezlerle yeniden oluşturma işlemini uygulamaktayız. Bu şekilde hastamız ameliyat çıkışında yeni memesiyle birlikte ameliyattan çıkmakta ve psikolojik olarak hastanın daha iyi bir şekilde hastanın ameliyat sonrası sürecini atlatması sağlanmaktadır.

Günümüzde gelişmiş olan ülkelerde çok ilerlemiş olan meme kanserlerinde bile meme onarımı yapılmaktadır.

Bu hastalığın ilerlemesini ve hastalıktan sonra yapılacak tedavileri aksatmamaktadır. Bundan dolayı meme onarımları meme kanseriyle birlikte ekip şeklinde uygulanması gereken vazgeçilmez önemli ameliyatlardan bir tanesidir.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.