Meme kanseri sonrası meme yaptırmak kanser tedavisini etkiler mi?

Doktor Kanalı

Meme kanseri artık 7-8 kadından birinde görülen kadınların en sık kanserlerinden bir tanesidir. Meme kanserinden sonra yapılacak işlemler temel olarak başlıca şöyle özetlenebilir : Meme kanseri teşhisi konulmuş kadınlarda özellikle meme kanserinin meme içine yayılmış olduğu olgularda memenin tamamının alınması gerekebilmektedir. Bu hastalarımızda deriye çok yaklaşmamış meme kanseri söz konusu ise meme derisinin korunmasıyla birlikte biz bu derinin içine meme silikonları yerleştirerek yeni meme elde edebilmekteyiz.

Özellikle elde edilmiş olan bu yeni meme dokusunda yeniden meme kanseri ortaya çıkma ihtimali çok çok düşüktür.

Bu hastalarımız meme kanseri teşhisi konulduktan sonra ve ameliyatı gerçekleştirdikten sonra pataloji sonuçlarına göre acuan???? tedavisi adını verdiğimiz kemoterapi ve radyoterapi alabilmektedirler. Özellikle bu tedavileri alacak hastalarımızda memede onarım yapmak bu tedavileri kesinlikle aksatmamaktadır. Yani meme kanserinden sonra yeniden meme yapmak hastanın ameliyat sonrasında alacağı kemoterapi ve radyoterapiyi aksatmamaktadır.

Bu şekilde meme kanseri tedavisi sonrasında yapılan yüzbinlerce kadın üstünde çalışmalar göstermiştir.

Meme kanseri tedavisini aksatmamasıyla birlikte hayati sağ kalım adını verdiğimiz hastalarımızın 5 yıllık sağ kalımını da aksatmamaktadır. Bu şekilde meme kanseri tedavisi ile memeden yeniden oluşturulması bir bütünlük arz etmekte, meme kanseri tedavisini yapan onkolojik cerrahla birlikte plastik cerrah bir ekip oluşturarak memeyi yeniden yapabilirler.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.