Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi sensu lato bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır . B. burgdorferi , enfekte bir kara bacaklı veya geyik kenesi ile bir ısırık tarafından insanlara bulaşır. Kene enfekte geyik veya farelerde beslendikten sonra enfekte olur.

Enfeksiyonu iletmek için 24 ila 48 saat boyunca ciltte bir kene bulunmalıdır. Lyme hastalığı olan çoğu kişinin kene ısırığı yok.

Lyme hastalığı ilk kez 1975’te Connecticut’ta Old Lyme kasabasında bildirilmiştir. Bu, Avrupa ve Pasifik Kuzeybatı, Kuzeydoğu ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Batı bölgelerinde en sık görülen kene kaynaklı hastalıktır.

Ormanlık bölgelerde yaşayan veya zaman harcayan insanların bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ormanlık bölgelerde bırakılan evcil hayvanları olan insanlar ayrıca Lyme hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Lyme Hastalığının Belirtileri

Lyme hastalığının belirtileri

Lyme hastalığı, çoklu vücut sistemlerini etkileyebilir ve geniş bir semptom aralığı oluşturabilir. Lyme hastalığı olan tüm hastalar tüm semptomlara sahip değildir ve semptomların çoğu

Lyme hastalığına özgü değildir, fakat diğer hastalıklarla da ortaya çıkabilir.

Enfeksiyondan semptomların başlangıcına kadar olan kuluçka dönemi genellikle bir ila iki hafta arasındadır, ancak çok daha kısa (günler) veya daha uzun olabilir.

Semptomlar çoğu zaman mayından eylül ayına kadardır, çünkü kene nimfa aşaması çoğu vakadan sorumludur. Asemptomatik enfeksiyon var, ancak ABD’deki enfekte bireylerin% 7’sinden daha azında görülür. Asemptomatik enfeksiyon, Avrupa’da enfekte olanlar arasında çok daha yaygın olabilir.

Erken lokalize enfeksiyon

Enfeksiyon henüz vücuda yayılmadığında erken lokalize enfeksiyon meydana gelebilir. Sadece enfeksiyonun önce deri ile temas ettiği yer etkilenir. Lyme hastalığı ile erken lokal enfeksiyonun klasik belirtisi , kene ısırmasından üç ila 32 gün sonra kene ısırığının yerinde meydana gelen, eritema kronikum migrans (EM) adı verilen dairesel, dışa doğru genişleyen bir döküntüdür .Döküntü kırmızıdır ve sıcak olabilir, ancak genellikle ağrısızdır. Klasik olarak, en içteki kısım koyu kırmızı kalır ve indüklenir (daha kalın ve daha serttir), dış kenar kırmızıdır ve aradaki kısım, bir hedef lezyonu olarak bilinen bir boğa gözünün görünümünü verir.. Bununla birlikte, kısmi takas nadirdir ve boğa gözü deseni daha çok merkezi kızarıklığı içerir.

Erken enfeksiyon ile ilişkili olan EM döküntüsü enfekte kişilerin yaklaşık% 70-80’inde bulunur. Klasik boğa gözü deseni ve hedef olmayan lezyonları içeren bir dizi görünüşe sahip olabilir. EM ve hedef olmayan lezyonlar olmaksızın% 20-30’u, Lyme hastalığının yanlış tanımlanmasına neden olabilir. Etkilenen bireyler de yaşayabilirsiniz grip benzeri semptomlar gibi baş ağrısı , kas ağrıları , ateş ve halsizlik .Lyme hastalığı, kızarıklık oluşturmayanlarda bile daha sonraki aşamalara ilerleyebilir.

Erken yayılmış enfeksiyon

Lokal enfeksiyonun başlamasından haftalar sonra haftalar sonra, Borrelia bakterileri kan dolaşımına yayılabilir. EM orjinal kene ısırması ile hiçbir ilişkisi olmayan bölgelerdeki EM gelişebilir.  Kuzey Amerika’da görülen, ancak Avrupa’da bulunan bir başka cilt durumu, kulak lob, meme ucu veya skrotum üzerinde gelişen morumsu lenfositomadır . Nöroborreliyoz olarak adlandırılan çeşitli akut nörolojik problemler, tedavi görmemiş kişilerin% 10-15’inde görülür. Bunlar arasında yüzün bir ya da her iki tarafındaki kas tonusunun kaybı olan yüz felci de vardır.Şiddetli baş ağrıları, boyun sertliği ve ışığa duyarlılık içeren menenjit . Omuriliğin sinir köklerinin iltihaplanması, uykunun yanı sıra anormal cilt hislerine müdahale edebilecek ağrılara neden olabilir. Hafif ensefalit , hafıza kaybı , uyku bozuklukları veya duygudurum değişikliklerine yol açabilir . Ek olarak, bazı vaka raporları , bazı erken nöroborreliosis vakalarında görülen tek semptom olarak değişen mental durumu tanımlamıştır. Hastalık kalbin elektrik iletim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir ve anormal kalp ritimlerine neden olabilir .atriyoventriküler blok .

Geç yayılmış enfeksiyon

Birkaç ay sonra, tedavi edilmemiş veya yetersiz tedavi edilen hastalar, beyin, sinirler, gözler, eklemler ve kalp de dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyen şiddetli ve kronik semptomlar geliştirmeye devam edebilir. Aşırı durumlarda alt ekstremitelerin motor ya da duyusal işlevlerinde kalıcı bozulma da dahil olmak üzere pek çok engelleyici semptom ortaya çıkabilir . omurga yayılan bağlı sinir ağrısı olarak adlandırılan Bannwarth sendromu ,adını Alfred Bannwarth .

Geç yayılan aşama, enfeksiyonun tüm vücuda yayıldığı yerdir. Kronik nörolojik semptomlar, tedavi edilmeyen hastaların% 5’ine kadar görülür.  Ellerde veya ayaklarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmayı içeren bir polinöropatigelişebilir. Lyme ensefalopatisi olarak adlandırılan bir nörolojik sendrom, ince bilişsel güçlükler, uykusuzluk , genel bir duygu hissi ve kişiliğin değişmesi ile ilişkilidir . gibi ancak diğer sorunlar, depresyon ve fibromiyalji , genel nüfusa göre Lyme hastalığı olan kişilerde daha sık görülür.

Lyme hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Lyme hastalığı Nasıl Teşhis Edilir

Lyme hastalığının teşhisi, sağlık geçmişinizin ve fiziksel muayenenizin bir değerlendirmesiyle başlar . Kan testleri, antikorlar mevcut olduğunda, ilk enfeksiyondan birkaç hafta sonra en güvenilirdir. Doktorunuz aşağıdaki testleri yapabilir:

  • ELISA ( enzime bağlı immünosorban testi ), B. burgdorferi’ye karşı antikorları tespit etmek için kullanılır .
  • Western blot pozitif ELISA testini doğrulamak için kullanılabilir. Belirli B. burgdorferiproteinlerine karşı antikorların varlığını kontrol eder .
  • Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), kalıcı Lyme artriti veya sinir sistemi semptomları olan kişileri değerlendirmek için kullanılır. Eklem sıvısı veya omurilik sıvısı üzerinde gerçekleştirilir.

Lyme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Lyme hastalığı en erken aşamalarda tedavi edilir. Erken tedavi, enfeksiyonun tüm izlerini ortadan kaldırmak için basit bir 14 ila 21 günlük oral antibiyotiktir. Lyme hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • yetişkinler ve 8 yaşından büyük çocuklar için doksisiklin
  • Yetişkinler, küçük çocuklar ve emziren veya emziren kadınlar için sefuroksim ve amoksisilin

Kalıcı veya kronik Lyme hastalığı, 14 ila 21 günlük bir süre boyunca intravenöz antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu tedavi enfeksiyonu ortadan kaldırsa da, belirtileriniz daha yavaş gelişir.

Eklem ağrısı gibi belirtilerin, bakterilerin yok edilmesinin ardından neden devam ettiği bilinmemektedir. Bazı doktorlar, inatçı semptomların, otoimmün hastalığa eğilimli kişilerde meydana geldiğini düşünmektedir.

Lyme hastalığı nasıl önlenir?

Lyme hastalığı önleme, çoğunlukla bir kene ısırması yaşama riskinizi azaltmayı içerir. Kene ısırıklarını önlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Dış mekanda uzun pantolon ve uzun kollu gömlekler giyin .
  • Ağaçlık alanları temizleyerek, altını en altta tutarak ve ağaçlıklarını güneşe maruz kalan bölgelere yerleştirerek avlarınızı düşmanca yapın.
  • Böcek kovucu kullanın. % 10 DEET ile böcek kovucu yaklaşık iki saat süre ile sizi koruyacaktır. Dışarıda olacağınız süre için gerekli olandan daha fazla DEET kullanmayın ve DEET’i küçük çocukların ellerinde veya 2 aylıktan küçük çocukların yüzlerinde kullanmayın. Limon okaliptüs yağı benzer konsantrasyonlarda kullanıldığında DEET ile aynı korumayı verir. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Uyanık olmak. Çocuklarınızı, evcil hayvanlarınızı ve kendinizi keneler için kontrol edin. Tekrar enfekte olamayacağınızı varsayalım; insanlar Lyme hastalığı bir kereden fazla alabilir.
  • Keneleri cımbızla temizleyin. Cımbızları başın veya ağzın yanına sürün ve hafifçe çekin. Tüm kene bölümlerinin çıkarıldığından emin olun. Bir kene sizi veya sevdiklerinizi ısırdığında doktora başvurun.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.