Kısırlık Neden Olur? Kısırlık Belirtileri Ve Tedavileri

Kısırlık, sık sık cinsel ilişkiye girildikten sonra, en az bir yıl boyunca başarılı hamilelik geçiremeyen kişilerde görülür. Kadına yada erkeğe bağlı kısırlık ya da ikisine de bağlı bir kısırlık yüzünden hamilelik geçirilmemektedir.

Kadınlarda kısırlık nedenleri için bir teşhis koymak zor olabilir. Kısırlığın nedenine bağlı olabilecek birçok tedavi yöntemi vardır.

Kısırlık Belirtileri

Kadınlarda kısırlığın belirtisi hamile kalmamaktır. Çok uzun (35 günden fazla) veya çok kısa (21 günden az), düzensiz veya eksik bir adet döngüsü, kısırlık belirtisi olabilir. Bunun dışında başka bir belirti görülmemektedir. Erkeklerde ise saçlarının olduğundan daha hızlı yada daha yavaş uzaması, boşalmada sorun yaşaması veya cinsel isteklerinin belli bir düzeyde artması veya azalması erkeklerde kısırlık belirtisi olabilir. Kısır olup olmadığınızı anlamanızın en iyi yolu, bir doktora görünmektir. Doktorunuz siz veya eşiniz için düzensiz veya ağrılı adet dönemleri, pelvik enflamatuar hastalığı, tekrarlanan düşükler gibi sorunlarınızı tespit edip one göre bir tedavi yöntemi uygulayabilir.

Kısırlık Nedenleri

  • Hamile kalmak için yumurtalıklarınız yumurtlama olarak bilinen bir yumurta üretmelidir. Doktorunuz adet döngüsünü değerlendirmeye yardımcı olabilir ve yumurtlamayı onaylayabilir. Eğer yumurta üretmiyorsanız kısır olma olasılığınız çok yüksektir.
  • Sperm sağlığı çok önemlidir. Spremleriniz sağlıklı olup olmadığını doktor yardımı ile öğrenebilirsiniz.
  • Düzenli cinsel ilişkide bulunmanız gerekir. Doktorunuz en doğru kararı verebilmesine yardımcı olabilir.
  • Yumurta ve sperm, fallop tüplerinde toplanır ve embriyonun, büyüyeceği sağlıklı bir rahim gerekir. Rahim hastalığınıza göre hamile kalıp kalamayabilirsiniz. Doktorunuz ile bu durumu görüşmeniz gerekmektedir.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisi nedene, yaşınıza, ne kadar zamandır kısır olduğunuza bağlıdır. Kısırlık karmaşık bir hastalık olduğundan, tedavi zamanınızı alabilir ve finansal açıdan sizleri zorlayabilir. Bazı kadınların doğurganlığı iyileştirmek için yalnızca bir veya iki terapiye ihtiyacı olsa da, birkaç farklı tedaviye ihtiyaç duyulması mümkündür. Tedaviler, ilaç tedavisi veya cerrahi işlemle doğurganlığı geri kazanmaya çalışabilir veya gelişmiş tekniklerle hamile kalmanıza yardımcı olabilir. Bazen kısırlığın nedeni hiçbir zaman bulunmaz. Her iki partnerdeki birkaç küçük faktörün bir kombinasyonu açıklanamayan doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Belirli bir cevap almak sinir bozucu olsa da, bu sorun zamanla kendi kendine düzelebilir. Ancak kısırlık için tedaviyi geciktirmemelisiniz.

Hamile kalmamanız her zaman kısırlıktan meydana gelmez. Strese ve muhtemelen depresyona bağlı bir nedenden dolayı da hamile olamayabilirsiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.