Kaş Kaldırma Nedir? Kaş Kaldırma Ameliyatı İçin Nasıl Hazırlarım?

Alnındaki bölgedeki sarkmış deriden mi sıkıldınız? Sonra da “kaş kaldırma” olarak da adlandırılan alın asansörü ve kaş kaldırma, sadece aradığınız şey olabilir. Bu popüler prosedür, yaşlanma sürecini tersine çevirmek için kullanılır (yüzdeki yüz ifadeleri ve çevresel etkilerden kaynaklanan alnınızdaki derin kırışıklıkları ve kırışıklıkları düşünün ). Ama aldanmayın. Daha genç insanlar düşük gelirli ya da başka problemler gibi kalıtsal özelliklere sahiplerse de adaylardır.

Kaş Kaldırma Nedir?

Kaş Kaldırma Nedir
Kaş Kaldırma Nedir

Bir alın asansörü, üç ortak prosedürden biri kullanılarak gerçekleştirilebilir: bir endoskop, bir açık kaş kaldırma veya bir zamansal kaldırma yoluyla gerçekleştirilen bir endobrow lift.

Prosedür cilt, üst göz kapakları ve kaşlarda sarkmayı düzeltir.

İşte nasıl:

Cerrahınız dokuları manevra eder ve kırışıklıklardan veya derin kaşlardan sorumlu kas ve deri segmentlerini çıkarır . Bazen, bu prosedür yüz germe veya burun yeniden şekillendirme ile bağlantılı olarak gerçekleştirilir.

Bunu düşün. Yüz özelliklerinin aynı konturlu görünüme sahip olmasını istiyorsunuz. Sadece alnınızda yapılan iş varsa, diğer alanlar daha yaşlı görünecektir. Diğer prosedürleri öğrenmekle ilgileniyorsanız, cerrahınızla birlikte seçenekleri tartışabilirsiniz.

Alnınızı ve kaş bölgelerini kaldırmak için iki yöntem vardır:

  • klasik asansör
 • endoskopik kaldırıcı.

Klasik asansör, kulağınızın seviyesinden başlayıp saç çizginizin etrafında dolaşan bir sürekli insizyonu içerir. Saç çizginizin olduğu yere bağlı olarak, cerrah görünür bir yara izi olmaması için insizyon hattını hareket ettirecektir. Örneğin, eğer kelleşen bir erkekseniz, cerrah kesi orta noktasını oluşturabilir , böylece yara kalan saçlarda gizlenebilir.

Endoskopik liftin nasıl farklılaştığı şu şekildedir: Bir sürekli insizyon yapmak yerine, cerrahınız kafa derisinde birkaç daha kısa insizyon yapar. Dokuları ve kasları bir ekrandan görüntülemek için bir alan (ince bir tüpün ucunda küçük bir kamera) insizyonlardan birine yerleştirecektir. Aynı zamanda, gerekli değişiklikleri yapmak için başka bir insizyona yerleştirilen başka bir cihaz kullanacaktır.

Bu prosedürde, uygun bir şekilde değiştirildikten sonra rahatsız edici dokunun güvenliğini sağlamak için küçük çapalar kullanılır. Bu çapalar küçük ama kudretli. Dokular yıllarca kontrol altında tutacaklar. Kesi daha küçük olduğu için, bu prosedür daha az invazivdir. Minimum yara izi ve kısaltılmış iyileşme süresi yaşayacaksınız.

Sağlık Sigortası bu prosedürü kapsıyor mu?

Sağlık Sigortası bu prosedürü kapsıyor mu
Sağlık Sigortası bu prosedürü kapsıyor mu

Bir alın asansörü kozmetik bir prosedürdür ve ciddi görme alanı kaybınız olmadıkça sağlık sigortası planları kapsamında değildir. Fiyat tekliflerini cerrahınızın ofisinden yazılı olarak almanız ve takip bakımı için ücret almanız önemlidir.

 

Kaş kaldırma danışmanlığı sırasında neler bekleyebilirim?

Cerrahı seçtiniz, şimdi kaş kaldırma konusunda istişare zamanı.

Tıbbi geçmişinizi kullanışlı hale getirerek (örneğin, daha önce yaşlanmayı veya kırışmayı düzeltmek için daha önce yüz ameliyatlarına maruz kaldınız mı?), Mevcut tıbbi durumunuzu ve ilaçlarınızı hazırlayarak hazırlamalısınız . Bu, cerrahınızın davanızı nasıl analiz ettiğini ve ameliyatınıza nasıl yaklaşacağınızı belirler. Ayrıca, alnınızın mevcut görünümü hakkında tam olarak ne düzeltmek istediğinizi bilmelisiniz.

Cerrahınız üst göz kapaklarınız dahil tüm alın bölgesini kaslara dikkat ederek değerlendirecektir. Cerrah size çeşitli yüz ifadeleri hazırlamış olabilir, böylece size nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak değerlendirebilir.

Kaş kaldırma ameliyatı için nasıl hazırlarım?

Kaş kaldırma ameliyatı için nasıl hazırlarım

Kaş kaldırma işlemine girmeden önce yapmanız gereken bazı yaşam tarzı düzeltmeleri olabilir. Mesela sigara içiyor musun? O zaman, birkaç günlüğüne alışkanlığınızı bırakmanız veya en azından alışkanlığınızı azaltmanız gerekebilir.

Ama bu sizin cerrahınıza bağlıdır ve size özel ameliyat öncesi talimatları verecektir.

Alkol ve bazı ilaçlardan da kaçınmanız gerekebilir. Eğer düzenli olarak bir aspirin veya başka bir anti-inflamatuar ilaç alırsanız, cerrahınız bunları ameliyattan önce belirli bir süre almaktan vazgeçmenizi isteyecektir. Bu ilaçlar artmış kanamaya neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

Ayrıca, tavsiye: eğer saçlarınız uzunsa ve prosedürün yoluna girerse, onu düzeltmeniz gerekebilir. Saçlarınız daha kısa ise, herhangi bir yara izi örtmek için büyümek isteyebilirsiniz . Bütün bunları cerrahınızla ve nasıl hazırlamanız gerektiğini tartışabileceksiniz.

Kaş kaldırma ameliyatından sonra evde neye ihtiyacım olacak?

Kaş asansörünüzden sonra eve geldiğinizde evinizin bol gazlı bez ve temiz havlu ile dolu olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca aşağıdakilere sahip olduğunuzdan emin olun:

  • Bolca buz

 

  • Buz veya soğuk su için kullanılacak kap

 

  • Buz tutmaya yarayan plastik dondurucu poşetler veya dondurulmuş mısır veya bezelye torbaları

 

  • Yastıklar (başınızı belli bir süre yükseltmeniz gerekecek)

 

 • Kesi bölgesi için merhem (cerrahınız gerekli ise tavsiye edebilir veya reçete edebilir)

Kaş kaldırma ameliyatından sonra ne kadar beklemeliyim?

Kaş kaldırma ameliyatından sonra ne beklemeliyim
Kaş kaldırma ameliyatından sonra ne beklemeliyim

Kurtarma işleminiz, hangi prosedürde bulunduğunuza bağlı olarak değişecektir: klasik veya endoskopik bir kaş kaldırma.

Her iki durumda da, yaklaşık bir hafta içinde çıkarılması gereken kesiklerde dikişler veya zımbalar olacaktır. Geçici fiksasyon vidalarınız varsa, bunlar iki hafta içinde çıkarılacaktır (yükseltilmiş kaşları yerinde tutmak için bu fikstürler saç çizgisinin altına yerleştirilir).

Yanaklarınız ve gözleriniz de dahil olmak üzere yüzünüzün diğer kısımlarını da etkileyebilecek şişlik ve çürükler yaşayabilirsiniz. Şişlik yaklaşık bir hafta içinde gitmiş olmalı. Ameliyatı takiben en az iki gün boyunca, şişliğin hafifletilmesine yardımcı olmak için başınızı yüksekte tutmalı ve etkilenen bölgeye buz paketlerini hafifçe uygulayabilirsiniz.

Klasik yöntemle ameliyat geçirenler için , iyileşme sırasında büyük olasılıkla daha çok acıçekeceksiniz. Doktorunuz size ağrı kesici için bir reçete verecektir. Ayrıca birkaç ay sürebilen daha fazla kaşıntı da yaşayabilirsiniz .

Endoskopik yöntemle ameliyat edilen hastalar da reçete ağrı kesici alacaktır. Kaşıntı aynı zamanda endoskopik yönteme maruz kalanlar için klasik bir yöntemden çok daha hafif olsa da bir yan etki olabilir.

Her iki durumda da, uyuşukluk veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. Bu zamanla azalır. Klasik prosedürü uygulayanlar daha fazla uyuşukluk yaşayabilir.

Çoğu hasta, hangi prosedürü uyguladığınıza ve kendi kişisel iyileşme oranına bağlı olarak, 10 gün içinde işe ya da okula geri dönebilir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca ağır kaldırma, kuvvetli egzersiz veya başka aktivitelerden kaçınmalısınız .

Yan etkiler minimal olsa da olası komplikasyonlar arasında enfeksiyon, yara izleri, kaş hareketi ile komplikasyonlar veya insizyon bölgesi etrafında duyu kaybı sayılabilir. Bunların nadiren meydana geldiğini hatırlamak önemlidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.