Kanser Nedir ?

Kanser Nedir, Nasıl Oluşur ?

Her gün bedenlerimizde, büyük bir yıkım ve onarım süreci meydana gelir. İnsan vücudu yaklaşık 15 trilyon hücreden oluşur ve her gün milyarlarca hücre yıpranır veya yok edilir. Çoğu durumda, bir hücre her defasında yok edildiğinde, vücudun yerini değiştirmek için yeni bir hücre yapması gerekir. Bu hücrenin mükemmel bir kopyası olan bir hücre oluşturmaya çalışılır, çünkü hücre yok edildiğinde yedek hücrenin aynı işlevi yerine getirebilmesi gerekir. Hücreleri değiştirmenin karmaşık süreci sırasında, birçok hata meydana gelir. Hataların önlenmesi için son derece şık sistemlere rağmen, vücut hala rastgele hatalar nedeniyle hücreler değiştirilirken ya da hatalara neden olan değiştirme işlemine dışarıdan baskılar yapıldığı için günde on binlerce hata yapar. Bu hataların çoğu ek zarif sistemler tarafından düzeltilmekte ya da hata yeni yapılan hücrenin ölümüne yol açmakta ve başka bir normal yeni hücre üretilmektedir. Ancak bazen bir hata yapılır ve düzeltilmez. Düzeltilmemiş hataların birçoğu sağlık üzerinde çok az etkiye sahiptir, ancak hata yeni yapılan hücrenin normal hücre büyümesini kontrol eden kontrollerden ve dengelerden bağımsız olarak bölünmesine izin verirse, bu hücre kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlayabilir. Bu olduğunda, bir tümör (esas olarak anormal hücrelerin bir kütlesi) gelişebilir.

kanser-nedir

Tümörler Kaça Ayrılır ?

Tümörler iki kategoriye ayrılır: iyi huylu (kansersiz) tümörler ve malign (kanserli) tümörler vardır. Peki fark nedir? Cevap, iyi huylu bir tümörün sadece ortaya çıktığı dokuda büyüdüğüdir. Benign tümörler bazen çok büyük veya hızlı büyüyebilirler ve çoğu olmasa da ciddi semptomlara, hatta ölüme neden olabilirler. Örneğin, bir kadının rahimindeki bir fibroid tümörü, iyi huylu bir tümör türüdür. Kanama veya ağrıya neden olabilir, ancak asla rahmin dışına çıkmayacak ve başka bir yerde yeni bir tümör olarak büyüyecektir. Tüm iyi huylu tümörler gibi fibroidler, hücrelerin kan ve lenfatik sisteme dökülme kapasitesinden yoksundur, bu nedenle vücuttaki diğer yerlere seyahat edemez ve büyüyemezler. Diğer taraftan bir kanser, kan veya lenfatik sistemden geçebilen, birincil tümörden uzak dokulara giren ve bu uzak dokularda yeni tümörlere dönüşen hücreleri dökülebilir. Metastaz olarak adlandırılan uzak dokulara yayılma süreci, kanserli veya habis bir tümörün belirleyici özelliğidir.

Benign tümör hücreleri genellikle mikroskop altında incelendiğinde görünümde nispeten normal görünmektedir. Benzer şekilde mikroskop altında bakıldığında malign veya kanserli hücreler genellikle daha anormal görünmektedir.

Kanser, bulaşıcı hastalıklar gibi 100’den fazla farklı hastalık grubudur. Kanserler, ilk tümörün ortaya çıktığı dokular tarafından adlandırılır. Bu nedenle, karaciğere giden bir akciğer kanseri, karaciğer kanseri değildir, fakat karaciğere metastaz yapan akciğer kanseri olarak tanımlanır ve beyne yayılan bir meme kanseri, bir beyin tümörü olarak değil, göğüs kanserine metastatik olarak tarif edilir. beyin. Her kanser, farklı tedavi seçenekleri ve değişen prognozları (olası sonuçlar veya yaşam beklentisi) olan farklı bir hastalıktır. Aslında, kanser hastası olan her bireyin kendine özgü bir hastalığı vardır ve aynı teşhisi olan hastalar arasında göreceli olarak başarı veya tedavi eksikliği çok farklı olabilir.

Sonuç olarak, kanser tipine bakılmaksızın her bir kişiyi kanser tanısı ile bireysel olarak tedavi etmek önemlidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.