Kafa Bitlerine Ne Sebep Olur? Nedenleri ve Riskli Faktörleri Nelerdir?

Bitler insan vücudunda yaşayan parazit böceklerdir ve oldukça bulaşıcıdırlar. Bitler herhangi bir hastalık taşımazken, bunlara sahip olmak kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir.

Bitler, insanlar kadar uzun süre var olmuşlardır . Bazı türler vücutta başka yerlerde yaşayabilirken, en yaygın türler kafadaki saçlarda yaşar.

Kafa bitleri kafa derisinden kan tüketir ve bu beslenme bir kişinin kaşıntısını oluşturur.

Bir kişi bitleri aktarabilirken, özellikle anaokullarına veya ilkokullara giden çocuklarda yaygındır. Bitlere sahip olmanın kötü hijyen belirtisi olmadığını belirtmek önemlidir.

Kafa Biti Nedenler

Kafa Biti Nedenler
Kafa Biti Nedenler

Bitler fiziksel temas yoluyla yayılabilir. Uçamazlar veya zıplayamazlar, ancak bir kafadan diğerine geçebilirler. Bu, insanların saç telleri yakın temas sırasında buluştuğunda gerçekleşebilir.

Araştırmacılar bitlerin nereden kaynaklandığını bilmiyorlar, ama bitlerin en azından 25 milyon yıldır primatları etkilediğini ve sonunda insanlara yayıldığını biliyorlar .

Kafa bitleri sadece insanları etkiler ve evcil hayvanlara veya diğer hayvanlara atlamayacaktır.

Bitler ayrıca kafaya temas eden nesneler üzerinde de seyahat edebilir. Bir kişi şapka veya havlu gibi nesneleri paylaştıktan sonra bitleri alabilir.

Bununla birlikte, bitler beslenmeden uzun süre ayakta kalamazlar. Yeni bir kafaya yaklaşık 24 saatiçinde taşınmalı ya da ölecekler.

Genç bitler olan periler, sadece bir insan derisi dışında birkaç saat hayatta kalabilirler.

Kafa Biti Riskli Faktörleri Nelerdir?

Kafa Biti Riskli Faktörleri
Kafa Biti Riskli Faktörleri

İlkokul veya okul öncesi yaştaki kızlar, bitleri en çok alma olasılığı olan gruptur. Bitler aynı yaştaki erkeklerde de yaygındır.

Bazı insanlar, kızların erkeklere göre daha savunmasız olduklarına inanmaktadır çünkü daha uzun saçlı ve daha kafa kafaya temasları vardır.

Her yıl, Amerika Birleşik Devletleri’nde 3-11 yaş arası çocuklarda yaklaşık 6-12 milyon bitlik vakaortaya çıkar.

Kafayla temas eden eşyaların paylaşılması, bir kişinin bit alma riskini artırabilir. Bu öğeler şunları içerebilir:

  • kasklar
  • şapka
  • Havlu
  • saç fırçaları

Kötü iletişim de bir risk faktörü olabilir. Bir kişinin bitleri varsa, herkesi yakın temas halinde bilgilendirmek önemlidir. Çocuğun bitleri varsa, bir ebeveyn veya bakıcı okul veya kreşe bildirmelidir.

Kafa Biti Belirtileri Nelerdir?

Kafa Biti Belirtileri Nelerdir
Kafa Biti Belirtileri Nelerdir

Bir bit istilasının birincil belirtisi, bir kişinin kafasında canlı bitlerin varlığıdır. Diğer belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

  • kaşıntı
  • başını tırmalamak
  • cilt tahrişi
  • emekleme hissi
  • şişmiş lenf düğümleri
  • Uyku problemleri

Bu semptomlar bir dizi meseleye işaret edebilir, bu yüzden tedaviye başlamadan önce bitlerin varlığını doğrulamak önemlidir.

Canlı bitleri aramak için en iyi yer kulakların arkasındaki kafa derisi üzerindedir. Bitler yaşar gibi görünmüyorsa, bir kişi aktif bir istilasına sahip olmayabilir.

Kafa Biti Tedavi

Kafa Biti Tedavi
Kafa Biti Tedavi

Birçok etkili ilaç bitleri ortadan kaldırabilir. Bir doktor veya eczacı, bir kişinin en iyi tedavi yöntemini seçmesine yardımcı olabilir.

Standart tedaviler arasında reçetesiz (OTC) sıvılar, şampuanlar ve pedikülisitler olarak adlandırılan losyonlar bulunur. Bu ürünler bitleri öldüren ilaçlar içerir.

Ambalaj, ürünü saç üzerinde ne kadar süre bırakacaklarına dair talimatları içerecek ve bu yönergelere uyulması önemlidir.

12 saat sonra, bir kişi ölü yumurtaları ve bitleri çıkarmak için bir nit tarak olarak bilinen çok ince bir tarak kullanabilir.

Bunu yapmak için, saçları bölümlere ayırın. Tüm bitler bitene kadar saçın köklerinden uçlara kadar sürün.

Bazı durumlarda reçeteli tedaviler gereklidir. Spinosad veya malathion gibi bu ilaçlar, OTC çeşitlerinden çok daha güçlüdür. Doktorlar sadece OTC yöntemleri işe yaramadıklarında tavsiye ederler.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.