HIV zaman çizelgesi: Aşamalar nelerdir?

HIV bir virüsdür. Vücudun CD4 hücrelerine, vücudun enfeksiyondan korunmasına yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresine saldırır. Bu şekilde, vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı savunmasını zayıflatır.

Virüs belirli vücut sıvıları yoluyla bulaşır ve durum ömür boyu sürer. Etkinlik zamanla ilerler, ancak mevcut tedavi ilerlemeyi yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın bazı bölgelerinde, uygun tedavi ve düzenli izleme, artık viral yükün veya kandaki virüs seviyesinin saptanamayacağı anlamına gelir.
Kişi tedavi planını takip ettiği ve virüs seviyelerinin saptanamayacağından emin olmak için düzenli kan testlerine sahip olduğu sürece, vücut sağlıklı kalacaktır ve virüs cinsel aktivite yoluyla iletilmeyecektir.

Güncel tedavi – ve özellikle erken tedavi – AIDS’in gelişmesini engelleyebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) fırsatçı enfeksiyonları “HIV’li kişiler de dahil olmak üzere zayıflamış bağışıklık sistemleri olanlarda daha sık ve daha şiddetli olan enfeksiyonlar” olarak tanımlar.

1

Aşamaları

HIV enfeksiyonunun üç aşaması vardır.

Aşama 1: Akut HIV enfeksiyonu

Aşama 1’de, kan akımı yüksek seviyelerde virüs içerir. Şu anda, diğer insanlara kolayca geçebilir.

2 ila 4 hafta süreyle, birçok insan grip benzeri semptomlar geliştirir. Bununla birlikte, herkes bu semptomlara sahip değildir ve HIV’in, virüsün vücutta mevcut olduğuna dair herhangi bir belirti olmadan ilerlemesi mümkündür.

Bu grip benzeri semptomlar, virüsü öldürmeye çalışırken vücudun enfeksiyona karşı doğal tepkisini temsil eder. Bununla birlikte, insan vücudu mevcut olduğunda bu virüsü tamamen kaldıramaz.

Virüs, vücudun kendi CD4 hücrelerini kullanarak kendini çoğaltır ve vücut boyunca yayılır. Süreçte CD4 hücrelerini yok eder.

Sonunda, bu süreç stabilize oluyor. CD4 hücre sayısı artarken, bağışıklık sistemi viral hücrelerin seviyesini azaltır. Bununla birlikte, CD4 hücreleri orijinal seviyelerine geri dönmeyebilir.

3

Akut dönemde semptomlar

Aşama 1’de semptomlar şunları içerebilir:

kas ve eklem ağrıları ve ağrıları
yorgunluk
yükseltilmiş sıcaklık
ağızda ülserler
gece terlemeleri
vücut döküntüsü
boğaz ağrısı
şişmiş bezler

Bu semptomların ortaya çıkması durumunda, özellikle de bireyin HIV virüsüne maruz kalmış olabileceğine inanıyorsa, tıbbi yardım almak önemlidir. Erken tedavi, HIV’in etkisini azaltmada etkili olabilir.

Maruziyet meydana gelse bile, HIV’in tutulmasını önlemek için ön maruziyet profilaksisi (PrEP) düzenli olarak alınabilir.

Aşama 2: Klinik gecikme

İkinci aşamada, virüs aktiftir ancak çok düşük seviyelerde çoğalır. Bu aşamada genellikle hiçbir belirti veya çok hafif olanlar vardır. Bu nedenle 2. Aşama da “asemptomatik evre” olarak bilinir.

Bir tedavi programını takip edenler, ilaç tedavisi viral aktiviteyi azalttığı için, belki de yaşamlarının geri kalanı boyunca, onlarca yıldır bu aşamada kalabilirler. Tedavi olmadan, klinik gecikme süresi yaklaşık 10 yıldır.

Tedavi virüsün seviyesini, saptanamayan bir ölçüde azaltabilir. Bu, vücudun sağlıklı kaldığı ve virüsün iletilemez olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, viral seviyeler tespit edilebilirse, bu semptom yoksa bile virüs bu aşamada başka bir kişiye aktarılabilir. Belirlenemeyen seviyenin korunmasını sağlamak için düzenli izleme yapılması önemlidir.

HIV ile yaşayanların tedavi planlarını dikkatli bir şekilde takip etmeleri ve tüm randevulara katılmaları teşvik edilir.

Herkes – bu virüse sahip olsun ya da olmasın – HIV ve diğer hastalıkların bulaşmasını önlemek ya da önlemek için uygun önlemleri almalıdır.

Aşama 3: AIDS

2

Aşama 3 HIV de AIDS olarak bilinir, ancak AIDS HIV’den farklı ve ayrı bir teşhistir. HIV bir virüstür, ancak AIDS bir dizi özellik ve semptomla bir sendromdur.

HIV için ilaç tedavisi gören kişilerde, bağışıklık seviyesi, durumun AIDS’e ilerlemesini önlemek için yeterince güçlü kalmaktadır. Mevcut tedavi seçenekleri ile AIDS gelişmesi olası değildir.

Bununla birlikte, tedavi olmaksızın, viral yük artabilir ve CD4 hücre sayısı azalır. Bu azaltılmış bağışıklık, vücudu yaşamı tehdit edebilen çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara duyarlı bırakır.

HIV’li bir kişinin CD4 hücre sayısının 200’ün altına düştüğü zaman bir AIDS teşhisi konur. Sağlıklı bir CD4 sayısı, milimetre başına 500 ve 1.500 hücre arasındadır (hücreler / mm3).

Alternatif olarak, bir veya daha fazla fırsatçı enfeksiyonun gelişimi de virüsün AIDS’e ilerlediğini gösterebilir.

8

Semptomlar 3. aşamada

Bu aşamadaki semptomlar, çeşitli fırsatçı enfeksiyonlarla ilişkili olma eğiliminde olduklarından, büyük ölçüde farklılık gösterir.

Daha yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

cilt altında veya ağız ve burun altında lekeler
bulanık görüş
1 haftadan uzun süren ishal
şişmiş lenf bezleri
sürekli yorgunluk
geri gelen ateş
hafıza kaybı
depresyon
zatürree
kilo kaybı
ağız, anüs veya genital yaralar

Bu aşamada yaygın olarak gelişen durumlar arasında tüberküloz (TB), solunum sistemi fungal enfeksiyonları, lenfoma, hepatit ve bazı kanser türleri bulunur.

Ilerlemeyi önleme

HIV’in ilerlemesini yavaşlatmanın ya da durdurmanın en etkili yolu erken tanı ve uygun ilaç tedavisidir.

Erken tedavi önemlidir.

Daha erken teşhis, daha erken bir ilaç tedavisi programı başlayabilir ve normal ya da normale yakın bir yaşam süresinin tadını çıkarma şansı artar.

Erken teşhis ayrıca virüsü başkalarına iletme riskini de azaltır.

4

İlaç

Virüsün ilerlemesini engellemek için iki tip ilaç kullanılır.

Antiretroviral tedavi (ART)

HIV tedavisinde kullanılan ilaç antiretroviral tedavi (ART) olarak bilinir. Bu tedavi virüsün her aşamasında faydalıdır.

Antiretroviral tedavi:
Viral aktiviteyi bastırır
Bireyin bağışıklığını ve daha uzun ömürlü olma şansını arttırır.
Virüs üzerinde geçme şansını azaltır

Doktorlar, her hastaya kullanılan ilaç kombinasyonunu uyarlayabilir. Etkinliğini sağlamak ve virüslerin ilaçlara dirençli olmasını önlemek için reçete edilen ilaç programı kesinlikle takip edilmelidir.

Ön maruziyet profilaksisi (PrEP)

Önleyici ilaçlar virüsü olmayanlar için daha yüksek bir kontrata sahip olanlar için mevcuttur. Her gün bir hap alınır. Sürekli olarak alındığında, virüsün yüzde 92’ye varan riskini azaltabilir.

Maruziyet sonrası profilaksi (PEP)

Bu, önceki 72 saat içinde HIV’e maruz kaldıklarına inanan birine verilebilecek acil bir tedavidir. HIV’in yaşam boyu bir durum olmasını engellemeyi amaçlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, doğru bir şekilde alındığında, 28 günlük PEP rotasının HIV enfeksiyonu riskini yüzde 80’in üzerinde azalttığını tahmin etmektedir.

Yaşam Tarzı Seçimleri

Bir kişi HIV teşhisi konduğunda, bazı yaşam tarzı faktörleri, özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan progresyonunda rol oynar.

Şunları içerirler:
Stresi azaltmak: Stres bağışıklık sistemini zayıflatır ve diğer hastalıkların ve fırsatçı enfeksiyonların gelişme riskini artırır.
Enfeksiyonlardan sakınma: HIV’li kişiler, enfeksiyon ve hastalığa karşı korunmak için adımlar atmalı ve bir doktor tarafından tavsiye edilirse düzenli aşılamalar yapmalıdır.
Sigarayı bırakmak: Sigara içenler, kandidiyaz ve pnömoni gibi enfeksiyonlar veya bazı kanserler, kalp hastalıkları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi başka hastalıklara yakalanma eğilimindedir.
Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz planı, daha düşük bir kalp hastalığı riski, artan enerji, daha iyi dolaşım ve akciğer kapasitesi, daha iyi uyku ve daha az stres dahil olmak üzere HIV ile yaşayan kişilere birçok yarar sağlar.
Sağlıklı bir diyet yapmak: Düşük bir alkol alımıyla dengeli bir beslenmenin sürdürülmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Besleyici gıda, tedavinin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.

5

Ilerlemeyi etkileyen diğer faktörler

Hastalığın ilerlemesini etkileyen bazı faktörler, HIV’li kişiler tarafından kontrol edilebilir, ancak diğerlerinin de bir etkisi olabilir.

İnsanların değiştiremediği faktörler şunlardır:

yaş
enfeksiyondan önce genel sağlık
genetik
HIV alt tipi
diğer enfeksiyonların varlığı

Görünüm

Görünüm, büyük ölçüde bir kişinin bir tedavi planı alıp almadığına bağlıdır.

Tedavi ile

Eğer virüs ilerledikçe tedaviye başlanırsa ve birey tedaviyi önerildiği gibi takip ederse, HIV’li kişiler artık virüse sahip olmayanlar kadar uzun ya da neredeyse yaşamayı bekleyebilirler.

Uygun tedavi, “viral bastırma” olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Bu, vücudun sağlıklı olduğu ve virüsün iletilemeyeceği anlamına gelir.

CDC’ye göre, “ART, viral baskılanma ile sonuçlandığında, 200 kopya / ml’den az veya tespit edilemeyen düzeyler olarak tanımlandığında, cinsel HIV bulaşmasını önler.”

6

Tedavi olmadan

HIV virüsü taşıyan ve tedavi almayan kişiler genellikle enfeksiyondan 2 ila 15 yıl sonra 3. aşama AIDS geliştirir.

AIDS tanısı konulduktan sonra, tedavi görmeyen insanlar genellikle 3 yıldır hayatta kalırlar. AIDS için tedavi almayan bir kişi de fırsatçı bir hastalık geliştirirse, yaşam beklentisi 12 aya düşer.

7

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.