HIV ve AIDS Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS (edinsel immün yetmezlik sendromu), HIV (insan immün yetmezlik virüsü) adı verilen bir virüsün neden olduğu bir sendromdur. Hastalık bağışıklık sistemini değiştirir, insanları enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Bu duyarlılık sendrom ilerlerse kötüleşir.

HIV, vücudun tüm dokuları boyunca bulunur, ancak enfekte olmuş bir kişinin vücut sıvıları (sperm, vajinal sıvılar, kan ve anne sütü) yoluyla bulaşır.

HIV ve AIDS Nedir?

HIV ve AIDS Nedir

HIV, T hücrelerinin bir alt kümesi olan CD-4 hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerine saldıran bir virüstür.

AIDS, HIV enfeksiyonunun ilerlemiş aşamasında ortaya çıkabilen veya bulunmayan sendromdur.

HIV bir virüsdür.

AIDS tıbbi bir durumdur.

HIV enfeksiyonu AIDS gelişmesine neden olabilir. Bununla birlikte, AIDS geliştirmeden HIV ile sözleşme yapmak mümkündür. Tedavi olmaksızın, HIV ilerleyebilir ve nihayetinde vakaların büyük çoğunluğunda AIDS’e dönüşecektir.

Nedenleri

Nedenleri

HIV, insan bağışıklık sisteminin hayati organlarını ve hücrelerini enfekte eden bir retrovirüstür.

Virüs antiretroviral tedavinin (ART) yokluğunda ilerler  virüsün gelişmesini yavaşlatan veya önleyen bir ilaç terapisidir.

Virüs ilerlemesinin oranı bireyler arasında yaygın olarak değişir ve birçok faktöre bağlıdır.

Bu faktörler, bireyin yaşını, vücudun HIV’e karşı savunma yeteneğini, sağlık hizmetlerine erişimi, diğer enfeksiyonların varlığını, bireyin genetik mirasını, belirli HIV türlerine karşı direnci ve daha fazlasını içerir.

HIV Nasıl Bulaşır?

HIV nasıl bulaşır

Cinsel bulaşma : enfekte cinsel sıvılar (rektal, genital veya oral mukoza) ile temas olduğunda ortaya çıkabilir. Bu, vajinal, oral ve anal seks dahil bir kondomsuz seks yaparken veya HIV pozitif olan biriyle seks oyuncakları paylaşırken olabilir.

Perinatal bulaşma : Bir anne çocuğuna doğum sırasında, hamileliğinde ve ayrıca emzirme sırasında HIV bulaşmasını sağlayabilir.

Kan nakli : HIV ile kan transfüzyonu yoluyla bulaşma riski, titiz tarama ve önlemler sayesinde gelişmiş ülkelerde son derece düşüktür. Bununla birlikte, uyuşturucu enjekte eden kişiler arasında, HIV ile enfekte olmuş kanla kontamine olmuş şırıngaları paylaşmak ve yeniden kullanmak son derece tehlikelidir.

HIV Enfeksiyonunun Erken Belirtileri

HIV enfeksiyonunun erken belirtileri

HIV enfeksiyonu olan bazı kişilerde virüse yakalandıktan birkaç ay hatta yıllar sonra hiçbir semptom görülmez. Bununla birlikte, yaklaşık yüzde 80’i virüsü yakaladıktan 2-6 hafta sonra grip benzeri belirtiler geliştirebilir . Buna akut retroviral sendrom denir.

Erken HIV enfeksiyonunun belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • ateş
 • titreme
 • eklem ağrısı
 • kas ağrıları
 • boğaz ağrısı
 • terlemeleri (özellikle geceleri)
 • genişletilmiş bezler
 • kırmızı döküntü
 • yorgunluk
 • zayıflık
 • kasıtsız kilo kaybı
 • pamukçuk

Bu semptomların vücut sadece HIV değil, birçok virüs türüyle savaştığı zaman ortaya çıktığını hatırlamak önemlidir. Bununla birlikte, eğer bu belirtilerden birkaç tane varsa ve son birkaç hafta içinde HIV’e yakalanma riski taşıyor olabileceğine inanıyorsanız, bir test yapmalısınız.

Tedavi

Şu anda HIV veya AIDS için tedavi yoktur. Tedaviler durumun ilerlemesini durdurabilir ve HIV ile yaşayan çoğu insanın uzun ve nispeten sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak tanır.

Daha erken HIV antiretroviral tedavi çok önemlidir – Dünya Sağlık Örgütü’nün Haziran 2013’te yayınladığı kılavuz ilkelerine göre, yaşam kalitesini artırır, yaşam beklentisini uzatır ve bulaşma riskini azaltır .

Şu anda HIV için bir aşı veya tedavi yoktur, ancak daha etkili ve daha iyi tolere edilen tedaviler gelişmiştir; Hastaların genel sağlık ve yaşam kalitesini, günde bir hap kadar az miktarda iyileştirebilirler.

Şimdi, doğru tedavi göz önüne alındığında, HIV ile yaşayan birinin, virüs yükünü artık algılanamayacak kadar azaltabileceği kanıtlanmıştır. Bir dizi büyük çalışmayı değerlendirdikten sonra CDC , saptanabilir viral yükü olmayan bireylerin “virüsü cinsel açıdan HIV negatif bir ortağa cinsel yolla bulaşma riski taşımadığı” sonucuna varmışlardır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.