HIV ve AIDS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AIDS, HIV’li kişilerde gelişebilen bir hastalıktır. HIV’in en gelişmiş aşaması. Ama sadece bir insanın HIV’si olduğu için AIDS geliştirecekleri anlamına gelmez.

HIV CD4 hücrelerini öldürür. Sağlıklı yetişkinlerin genel olarak, kübik milimetre başına 500 ila 1.500 CD4 sayısı vardır . CD4 sayısı kübik milimetre başına 200’ün altına düşen HIV’li bir kişiye AIDS tanısı konacaktır.

HIV’e sahip olan ve HIV’si olmayan kişilerde nadir görülen bir fırsatçı enfeksiyon veya kanser geliştiren bir kişi de AIDS tanısı alabilir . Pnömoni gibi fırsatçı bir enfeksiyon, HIV gibi benzersiz bir durumun avantajlarından biridir.

Tedavi edilmeyen HIV, on yıl içinde AIDS’e geçebilir. AIDS için tedavi yoktur ve tedavi olmadan, tanıdan sonraki ortalama yaşam süresi yaklaşık üç yıldır . Kişi ağır bir fırsatçı hastalık geliştirirse, bu daha kısa olabilir. Bununla birlikte, antiretroviral ilaçlarla tedavi AIDS’in gelişmesini engelleyebilir.

AIDS gelişirse, bağışıklık sisteminin ciddi şekilde tehlikeye düştüğü anlamına gelir. Çoğu hastalık ve enfeksiyonla savaşamayacağı noktaya kadar zayıfladı. Bu, kişiyi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kılar:

 • zatürree
 • tüberküloz
 • ağızda pamukçuk , ağızda veya boğazda mantar enfeksiyonu
 • sitomegalovirüs (CMV), bir çeşit herpes virüsü
 • kriptokokal menenjit , beyinde bir mantar enfeksiyonu
 • toksoplazmoz , bir parazitin neden olduğu bir beyin enfeksiyonu
 • kriptosporidiyoz , bağırsak parazitinin neden olduğu bir enfeksiyondur
 • Kaposi sarkomu (KS) ve lenfoma dahil olmak üzere kanser

Tedavi edilmeyen AİDS ile bağlantılı kısaltılmış yaşam beklentisi, sendromun kendisinin doğrudan bir sonucu değildir. Aksine, AIDS tarafından zayıflatılmış bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan kaynaklanan hastalıklar ve komplikasyonların bir sonucudur. HIV ve AIDS’den kaynaklanabilecek olası komplikasyonlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

HIV nedir?

HIV nedir

HIV, bağışıklık sistemine zarar veren bir virüstür. Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Tedavi edilmemiş HIV, T hücreleri olarak adlandırılan bir bağışıklık hücresi tipi olan CD4 hücrelerini enfekte eder ve öldürür. Zamanla, HIV daha fazla CD4 hücresini öldürdüğü için, vücudun çeşitli enfeksiyon ve kanser türlerine yakalanma olasılığı daha yüksektir.

HIV şunları içeren vücut sıvıları yoluyla bulaşır:

 • kan
 • meni
 • vajinal ve rektal sıvılar
 • anne sütü

Virüs havaya ya da suya ya da rahat iletişim yoluyla yayılmaz.

HIV hayat boyu devam eden bir durumdur ve birçok bilim insanı bir tane bulmaya çalışsa da, şu anda tedavi yoktur. Ancak, antiretroviral tedavi denilen tedavi de dahil olmak üzere tıbbi bakım ile, HIV yönetmek ve virüs ile yıllarca yaşamak mümkündür.

Tedavi olmaksızın, HIV’li bir kişinin AIDS olarak adlandırılan ciddi bir durum geliştirmesi muhtemeldir. Bu noktada, bağışıklık sistemi diğer hastalık ve enfeksiyonlarla mücadele etmek için çok zayıftır. Tedavi edilmeyen AIDS ile yaşam beklentisi yaklaşık üç yıldır . Antiretroviral tedavi ile HIV, iyi kontrol edilebilir ve yaşam beklentisi, HIV ile sözleşmeli olmayan biri ile neredeyse aynı olabilir.

Şu anda 1,1 milyon Amerikalı’nın HIV ile yaşadığı tahmin ediliyor . Bu insanlardan, 5’inde virüs olduğunu bilmiyorlar.

HIV vücutta değişikliklere neden olabilir. HIV’in vücuttaki farklı sistemler üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.

HIV ve AIDS: Bağlantı nedir?

HIV ve AIDS Bağlantı nedir

AIDS geliştirmek için, bir kişi HIV ile sözleşmeli olmalı. Ancak HIV’li olmak, birisinin AIDS geliştireceği anlamına gelmez.

HIV CD4 hücre sayısını azalttığında, bağışıklık sistemi zayıflar. Tipik bir yetişkinin CD4 sayısı, kübik milimetre başına 500 ila 1.500’dür. 200’ün altında bir kişi AIDS’e sahip olarak kabul edilir.

Bir kronik hastalığın kronik aşamada ne kadar hızlı ilerlediği, insandan insana önemli ölçüde değişir. Tedavi olmadan, AIDS’e ilerlemeden önce on yıl kadar sürebilir. Tedavi ile süresiz olarak sürebilir.

HIV tedavisi yoktur, ancak kontrol edilebilir. HIV’li kişiler genellikle antiretroviral tedavi ile erken tedaviye yakın normal ömrüne sahiptir. Aynı hatlar boyunca, AIDS için teknik olarak hiçbir tedavi yoktur. Bununla birlikte, tedavi bir kişinin CD4 sayısını artık AIDS’e sahip olmadığı düşünülen noktaya kadar artırabilir. (Bu nokta 200 veya daha yüksek bir sayıdır.) Ayrıca, tedavi tipik olarak fırsatçı enfeksiyonların yönetilmesine yardımcı olabilir.

AIDS'in Nedenleri

AIDS HIV kaynaklıdır. HIV bulaşmamışsa bir kişi AIDS alamaz.

Sağlıklı bireyler, her milimetrede 500 ila 1.500 CD4 sayısına sahiptir. Tedavi olmadan, HIV CD4 hücrelerini çoğaltır ve yok eder. Bir kişinin CD4 sayısı 200’ün altına düşerse, AIDS vardır.

Ayrıca, HIV’li bir kişi HIV ile ilişkili fırsatçı bir enfeksiyon geliştirirse, CD4 sayısı 200’ün üzerinde olsa bile, AIDS tanısı konabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.