Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Nedir?

hepatit-c-virus

Hepatit C, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan bir virüstür. Hepatit, karaciğer iltihabı anlamına gelir. Hepatit A ve hepatit B’yi içeren virüs ailesinin bir üyesidir. Virüsler farklı davranır ve farklı bulaşma biçimlerine sahiptir. Hepatit C ciddi karaciğer hasarı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüme neden olabilir.

Hepatit C Ne Kadar Yaygındır?

ABD’de yaklaşık 2.7-3.9 milyon kişi şu anda kronik hepatit C enfeksiyonu ile yaşamaktadır. Hepatit C ile enfekte olmuş kişilerin% 75-85’i kronik hepatit C ile enfekte edilmiştir. Virüs, virüs bulaşmış yetişkinlerin% 75’ini temsil eden bebeklerde en sık görülür. Hepatit C oranları, 1970’lerde ve 1980’lerde, çoğu bebek hastalığa yakalandığı zamanlar arasında en yüksekti. Hepatit C’si olan birçok kişi, hasta olduğunu bilmiyor çünkü virüs enfeksiyondan on yıla kadar semptom üretmeyebilir.

Çocuklarda Hepatit C

Hepatit C çocuklarda daha az görülür, ancak ABD’de hepatit C’li yaklaşık 23.000-46.000 çocuk vardır. Çoğu çocuk doğumda hepatit C ile enfekte olmaktadır. Annenin hepatit C’si varsa, çocuğun enfeksiyon riskinin 20’de 1’i vardır. Çocuklarda hepatit C vakalarının %40’ına kadar, virüs doğumda bulaşırsa, 2 yaşına kadar kendi başlarına ortadan kalkar.

Hepatit C'yi Nasıl Bulaşır?

hepatit c

Hepatit C kanla bulaşan bir hastalıktır, yani enfekte olmuş kanla temas yoluyla bulaşır. Genellikle virüs vücuda ciltte açılan bir delikten girer.

Hepatit C Bulaşıcı mıdır?

Evet, hepatit C bulaşıcıdır. Hepatit C’nin bulaşmasının en yaygın yolu enjeksiyon ilacı kullanımıdır. İğneleri enfekte olmuş birisiyle paylaşmak, hepatit C’yi bulaştırabilir. 1992’den önce, ABD’deki kan temini bugün olduğu gibi taranmadı, bu yüzden bazı insanlar Hepatit C ile enfekte olmuş kan transfüzyonlarından virüse yakalandı. Nadiren, hepatit C ile enfekte olmuş annelerde doğan bebekler virüsü kazanır.

Hepatit C, enfekte bir kişiyle birlikte olarak veya virüsü olan biriyle kişisel eşyalarını (ustura veya diş fırçası) paylaşarak da yayılabilir, ancak bu durumlar nadirdir.

Hepatit C Belirtileri

hepatit-c

Hepatit C virüsü olan kişilerin yaklaşık %70 ila %80’i, özellikle erken evrelerde herhangi bir belirti göstermez. Bu kişilerde, belirtiler karaciğer hasarı meydana geldiğinde yıllar, hatta on yıllar sonra gelişebilir. Semptom geliştirmek için ortalama süre virüsü aldıktan 6 ila 7 haftadır. Hepatit C enfeksiyonu olan, ancak herhangi bir belirti göstermeyen bir kişi hala virüsü başkalarına bulaştırabilir. Hepatit C belirtileri arasında şunlar olabilir:

  • Hafif-şiddetli ateş
  • Yorgunluk
  • Karın ağrısı
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Eklem ağrısı
  • Koyu idrar
  • Derinin sararması (sarılık)
hepatit c

Hepatit C İyileştirilebilir mi?

Hepatit C enfeksiyonu geçirenlerin yaklaşık %15 ila %25’i virüsü kendi başına temizler. Bilim adamları hala bazı hastalarda Hepatit C’nin neden ortadan kalktığını belirlemeye çalışırken, diğerleri semptomlar geliştirmeye devam ediyor. Aktif veya kronik bir Hepatit C enfeksiyonunun tedavisi yoktur, ancak devam eden virolojik yanıt (SVR) bir sonraki en iyi şeydir. Hepatit C enfeksiyonu nadiren SVR olanlarda tekrarlar.

About The Author

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.