Hepatit A Nedir? Hepatit A Aşısı ve Belirtileri

Hepatit A, oldukça nadir görülen bir virüs hastalığıdır. Fakat günümüzde hepatit A enfeksiyonu vakaları endişe verici derecede artış gösterdi. Hepatit A , karaciğeri etkileyen bir hastalıktır. Bir kişi su içtiğinde veya genellikle dışkı, cinsel ilişki ve virüs bulaşabilecek yiyecekleri yer ve nesnelere temas ederse, bulaşır ve karaciğere zarar verir.

Hepatit A olan bir kişi bu virüsü oral veya anal seks yolu ile bulaştırabilir.

Hepatit A virüsü, nispeten hafif ve genellikle 2 aydan uzun sürmeyen, gribe benzeyen belirtileri vardır. Bununla birlikte, bazen virüs karaciğer sağlığını, karaciğer fonksiyonlarını tehdit edebilecek derecede etkileyebilir.

Hepatit A Belirtileri

Bu enfeksiyona maruz kalmış iseniz, karaciğerinizde virüsün yol açtığı iltihaplanmalar bulunacaktır. Hastalığa maruz kalmış olsanız bile her zaman belirtileri göremeyebilirsiniz, ancak Hepatit A belirtileri şunlardır:

  • Sarılık (ciltte sararma, göz renginde sararma, koyu renkli idrar)
  • Karın ağrısı
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Ateş
  • İshal
  • Yorgunluk

Hepatit A virüsünü belirtiler ortaya çıkmadan yaklaşık 2 hafta önce bulaştırmaya başlayabilirsiniz.

Hepatit A Aşısı

Hepatit A aşısı, virüsün neden olduğu bir tür karaciğer hastalığı olan hepatit A’yı önlemek için kullanılır. Hepatit A enfeksiyonu, semptomsuz ve nadiren karaciğer yetmezliğine ve ölüme neden olabilecek kadar ciddi bir hastalıktır. Hepatit A virüsüne karşı aşı olmak, bu sorunları önlemenin en iyi yoludur. Hepatit A aşısı, canlı virüs içermediğinden hepatite neden olmaz. Aktif olmayan hepatit A virüsü içerir. Aşı, vücudunuzun virüsü ile savaşacak ve öldürecek, hepatit A enfeksiyonunu önleyecek proteinler olan antikorlar üretmeye teşvik edecektir. Hepatit A aşısı, kol kasına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Çocuklar için 0,5 ml, yetişkinler için 1 ml olmak üzere iki ayrı aşı gerekir ve 6 ila 12 ay arayla yapılır. Hepatit A aşısı diğer aşılarla aynı anda verilebilir. Çocuklar 12 ile 23 aylıkken aşılanmalıdırlar.

Hepatit A Tedavisi

Hepatit A için belirli bir tedavi yoktur. Vücudunuz hepatit A virüsünü kendi kendine temizler. Hepatit A vakalarının çoğunda, karaciğer altı ay içerisinde kalıcı bir hasar olmadan iyileşir. Hepatit A tedavisi genellikle dinlenmeye ve semptomları kontrol etmeye odaklanır. Şunlara ihtiyacınız olabilir:
Hepatit A enfeksiyonu olan birçok kişi kendilerini yorgun ve hasta hissetmektedir. Daha az enerjiye sahip olurlar ve bu yüzden çok fazla dinlenmeleri gerekmektedir.
Mide bulantısı, yemek yemenizi zorlaştırabilir. Tam öğün yemek yemek yerine gün boyu atıştırmayı deneyin. Fazla kalorili atıştırmalar yemeniz sizin için daha etkili olacaktır.
Alkolden kaçının ve dikkatli ilaç kullanın. Karaciğerinizi ilaç ve alkoller yeterince zorlayacaktır. Alkol kullanırsanız karaciğer hasarınız fazlalaşacaktır. Reçetesiz satılan ilaçlar dahil, aldığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.