Hemoroit Nedir ve Neden Olur? Hemoroit Belirtileri Ne Kadar Sürer ?

Hemoroidler, anüsünüzün veya alt rektumun etrafındaki şişmiş damarlardır. Hemoroid iç veya dış olabilir. İç hemoroidler rektumun içindedir. Dış hemoroidler anal açıklığın dışındadır. Hemoroidler bazen ağrılı veya kaşıntılı olabilir. Ayrıca bağırsak hareketleri sırasında kanama yapabilirler.

Hemoroidler çok yaygındır. İnsanların yüzde yetmiş beşinin bir noktada hemoroidleri olacaktır. Hemoroidler, 45 ve 65 yaşları arasındaki kişilerde daha yaygındır .

Dış ve iç hemoroidler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki etkileşimli 3-D diyagramını keşfedin.

Hemoroit Belirtileri Ne Kadar Sürer?

Hemoroit belirtileri ne kadar sürer

Hemoroidleriniz küçük ise, semptomlarınız birkaç gün içinde tedavi görmeden temizlenebilir.

Ayrıca basit diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir.

Bazı iç hemoroidler anüsten dışarı çıkacak kadar genişler. Bunlar prolapsifiye hemoroidler olarak adlandırılır. Prolapsları olan hemoroidlerin iyileşmesi daha uzun sürebilir ve bir doktordan tedavi gerektirebilir.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında hemoroid geliştirir. Bunun nedeni, özellikle üçüncü trimesterde karnınızdaki artan basıncın rektum ve anüsünüzdeki damarları daha büyük hale getirebilmesidir. Hamilelik hormonları da damarlarınızın şişmesi olasılığını artırabilir. Hamilelik sırasında hemoroid gelişirse, belirtileriniz doğum yapana kadar devam edebilir.

Hemoroit Belirtileri Neledir?

Hemoroid belirtileri nelerdir

İç hemoroidlerden belirgin semptomlarınız olmayabilir. Bazen, bağırsak hareketi iç hemoroidi tahriş edebilir ve kanamaya neden olabilir. Eğer iç hemoroid, anal açıklığınızın dışına itilirse, bağırsak hareketleri sırasında kanama ve anal bölgedeki semptomlar aşağıdaki gibi olabilir:

 • kaşıntı
 • yanan
 • rahatsızlık
 • Ağrı
 • bir yumru
 • şişme

Bunlar dış hemoroidleriniz varsa karşılaşacağınız aynı belirtilerdir.

Rahatlamak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Rahatlamak İçin Ne Yapabilirsiniz

Hemoroit varsa, yaşam tarzı değişiklikleri onların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bağırsak hareketleri sırasında hemoroidlerin bir nedeni zorlanıyor. Diyetinize, sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar gibi daha yüksek lifli yiyecekler eklemek dışkınızı yumuşatmanıza ve daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Kabızlığı hafifletmek ve bağırsak hareketleri sırasında zorlamayı azaltmak için bolca su içmelisiniz.

Semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ek şeyler:

 • Tuvalete oturduğunuz zamanı en aza indirin.
 • Bağırsaklarınızı hareket ettirme isteğini hissettiğinizde, mümkün olan en kısa sürede gidin.
 • Rektumunuzun konumunu değiştirmek için ayaklarınızı bağırsak hareketleri sırasında küçük bir tabureye koyun.
 • Hamileyseniz, yanınızda uyuyun. Bu, anüsünüzdeki bazı baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Doktorunuza bir dışkı yumuşatıcı veya psilyum (Metamucil) veya metilselüloz (Citrucel) gibi bir lif takviyesi almasını isteyin . Yiyeceklere eklenen bir yemek kaşığı mineral yağı da dışkıların yumuşatılmasına yardımcı olabilir.
 • Anal alanı temiz tutun. Normal duş alın ve bağırsak hareketini geçtikten sonra anüsünüzün etrafındaki alanı temizlemek için nemli mendiller kullanın.
 • Bir anal banyo yıkanmak için bir sitz banyo kullanın veya birkaç dakika sıcak küvet içinde oturun.

Ayrıca, fenilefrin hemoroidal jel (Preparasyon H) gibi rahatsızlığı hafifletmek için reçetesiz topikal ilaçlar kullanmayı deneyebilirsiniz . Bu ürünler hemoroidlerin şişmesi ve iltihaplanması durumunda kullanılır. Steroidler içeren ürünlerin kullanımını sınırlayın, çünkü uzun süreli kullanım anüs çevresindeki cildin incelmesine neden olabilir . OTC ilaçları yardımcı olmazsa, ek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.